g. strona  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

JOM KIPUR w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

Erew Jom Kipur – niedziela, 27 września 2009 r. / 9 tiszri 5770
Mincha – godz. 16.00
Ostatni posiłek przed postem – godz. 16.30
Kol Nidre – godz. 18.00
Zapalenie świec – godz. 18.14

Erew Jom Kipur – poniedziałek, 28 września 2009 r. / 10 tiszri 5770
Szachrit
– godz. 9.30
Jizkor –  godz. 11.30
Mincha/Neila –  godz. 17.00
Hawdala –  godz. 19.20
Złamanie postu po modlitwach

Rosz HaSzana 5770  

Godziny rozpoczęcia modlitw:
Piątek 18 września / 29 elul

17.50 Mincha/Maariw
18.35 Zapalenie świec

I Dzień Rosz HaSzana
Sobota 19 września / 1 tiszri

9.00 Szachrit
po 19.41 Zapalenie świec

II Dzień Rosz HaSzana
Niedziela 20 września / 2 tiszri

9.00 Szachrit
16.00 Taszlich
19.39 Hawdala

Upamiętnienie wybuchu II wojny światowej

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Shavei Israel, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich zapraszają

na uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej,  które odbędą się w dniu 31 sierpnia 2009 r. o godzinie 16.30 w Synagodze Nowej w Gdańsku Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7.

Gościem honorowym będzie Pan  Samuel Willenberg, żołnierz kampanii wrześniowej 1939, więzień obozu zagłady w Treblinice, uczestnik Powstania Warszawskiego.
 

Dzień żydowski na festiwalu Tutart – galeria

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dnia żydowskiego na plaży. Frekwencja, pogoda i humor dopisały. Zobacz zdjęcia

Dzień Żydowski na festiwalu „Tutart”

21 lipca 2009 r., na plaży w Gdańsku Jelitkowie, w ramach Festiwalu Sztuki Tutejszej „Tutart”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku będzie gospodarzem Dnia Żydowskiego.

Festiwal, którego organizatorem jest Fundacja „Wspólnota Gdańska”, jest unikalnym projektem kulturalnym mającym na celu popularyzację kultury tutejszej, powstającej na gruncie trójmiejskim i pomorskim. Organizatorom Festiwalu przyświeca idea prezentacji tutejszej sztuki, która wychodzi ze swej „świątyni” wprost na ulice, do zwykłych ludzi.

Przez trzy tygodnie (od 4 do 26 lipca) na plaży w Gdańsku Jelitkowie (wejście nr 61) rozgrywa się wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Jest więc Tydzień Muzyki Klasycznej, Tydzień Jazzu i Bluesa oraz Tydzień Kultur Świata. Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie www.wspolnotagdanska.pl

Nasi na Makabiadzie

W trwającej właśnie w Izraelu 18. Makabiadzie, czyli zawodach sportowych, w których biorą udział żydowskie ekipy sportowe z całego świata, uczestniczy także ekipa z Polski. Jest w niej trzech członków naszej gdańskiej Gminy Żydowskiej: Łukasz Gurfinkiel – maraton, Michał Samet – squash i Paweł Szymański – wioślarstwo.

Dla Michała Sameta, prawdziwego weterana zawodów, to już czwarta z kolei Makabiada. W poprzedniej zdobył srebrny medal. Paweł zdobył wtedy dwa medale: srebrny i brązowy. Mateusz jest debiutantem, ale liczymy, że wróci z medalem. Trzymamy więc za nich kciuki i życzymy im złota!

 

Spotkanie u Prezydenta

9 lipca br. w Sali Herbowej Nowego Ratusza w Gdańsku odbyło się spotkanie Pana Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich oraz innych Związków Wyznaniowych funkcjonujących na terenie Gdańska.

Okazją do spotkania była 452. rocznica wydania przez króla Zygmunta II Augusta edyktu tolerancyjnego dla Miasta Gdańska.

Wydarzenie to, według słów Pana Prezydenta, jest do dziś uznawane za świadectwo unikalnego charakteru Gdańska, jako miejsca współżycia wielu kultur, narodów i religii.

I w takim też duchu przebiegało nasze spotkanie. Siedząc przy prawie okrągłym stole i przedstawiając swoje wspólnoty mieliśmy okazję lepiej się poznać i opowiedzieć nie tylko o działalności religijnej, którą prowadzimy, ale także o działaniach kulturalnych i oświatowych skierowanych do ogółu mieszkańców Trójmiasta. Czynimy tak dlatego, że wierzymy, iż poprzez wzajemne poznanie prowadzi droga do tolerancji i zrozumienia.

Z przyjemnością przyjęliśmy deklarację Pana Prezydenta Adamowicza, który zapewnił nas, że władze Gdańska będą nadal aktywnie wspierać inicjatywy społeczne i kulturalne wszystkich grup wyznaniowych tak, aby wciąż umacniać wizerunek Gdańska jako miasta wielokulturowego. Ustaliliśmy również, że w takim gronie będziemy się spotykać raz w roku by mówić o swoich osiągnięciach, ale także o problemach, które napotykamy i o możliwościach ich rozwiązania.

Przerwa wakacyjna programu „Lekcja w synagodze”

Wraz z nastaniem wakacji letnich zakończyliśmy kolejny rok istnienia programu „Lekcja w synagodze”. W ramach tego programu, który zapoczątkowaliśmy cztery lata temu, zapraszamy do synagogi grupy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na wykłady o judaizmie, oraz o historii i kulturze Żydów gdańskich. Spotkania te cieszą się coraz większą popularnością. W zakończonym właśnie roku szkolnym odwiedziło nas kilkadziesiąt grup ze szkół nie tylko Trójmiasta, ale całego regionu. Przychodzą do nas ze swoimi nauczycielami historii lub katechetami by dowiedzieć się także o życiu i zwyczajach polskich Żydów. Najczęściej jest to ich pierwsze zetknięcie z odmienną religią i kulturą.

Z naszej oferty edukacyjnej korzystają także regularnie studenci instytutu filozofii i socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolejna edycja programu rusza już we wrześniu. Wszystkich zainteresowanych nauczycieli i wykładowców prosimy wtedy o telefoniczny kontakt z biurem Gminy (058-344 06 02) w celu uzgodnienia terminu wykładu.

Antysemicki wybryk na chełmskim cmentarzu

16 czerwca 2009 r. na tablicy informacyjnej przy bramie cmentarza żydowskiego na Chełmie pojawił się haniebny, antysemicki napis. Następnego dnia Mieczysław Abramowicz, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, złożył Policji, w imieniu Gminy, doniesienie o popełnieniu przestępstwa obrażenia Narodu Żydowskiego i zbezczeszczenia cmentarza. Informacja o tym barbarzyńskim wybryku pojawiła się na portalach jewish.pl, trójmiasto.pl i onet.pl, materiał informacyjny (m.in. z wypowiedziami M. Abramowicza i rzeczniczki gdańskiej Policji) ukazał się we wszystkich wydaniach „Panoramy” gdańskiej TV oraz w ogólnopolskim TVP Info. Informacja o incydencie znalazła się również w serwisach informacyjnych PAP i Polskiego Radia.
W godzinach popołudniowych 17 czerwca do Gminy dotarł list Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza. Czytaj dalej

 

Szawuot – Święto Nadania Tory

Erew Szawuot 5 Siwan/28 maja (czwartek)

20.33 zapalenie świec

Mincha, Mariw, Kidusz

I Szawuot – 6 siwan/29 maja (piątek)               II Szawuot – 7 siwan/30 maja (sobota)

  9.30 – Szachrit                                                    9.30 – Szachrit

19.00 – Mincha                                                      Kidusz i poczęstunek

20.34 – zapalenie świec                                         Kabalat Szabat, kolacja szabatowa                 

22.06 Hawdala

Święto Szawuot to dla narodu żydowskiego święto szczególne. Przenosi nas w konkretne miejsce i czas. Znajdujemy się oto u stóp góry Synaj, siedem tygodni od opuszczenia niewoli egipskiej i otrzymujemy od B-ga najcenniejszy dar – Torę. My, naród żydowski stajemy się narodem Przymierza. Jak pięknie napisał rabin Boaz Pash: „Święto Szawuot jest jak dzień zaślubin. Pod ślubnym baldachimem Góry Synaj B-g zaślubił nas Sobie. B-g przyrzekł wieczne oddanie dla nas, a my w odpowiedzi obiecaliśmy nieskończoną lojalność dla Niego. Każdego roku w święto Szawuot odnawiamy tą historyczną chwilę. B-g jeszcze raz daje nam Torę, a my z miłością jeszcze raz ją przyjmujemy i odnawiamy naszą miłość do Niego.”

Chór ELLA HardChor w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza na występ chóru ELLA HardChor z Berlina, który będzie miał miejsce 21 maja br. o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu.
Chór szkolny z Kurt Tucholsky Schule, który w swym bogatym repertuarze ma również pieśni żydowskie, będziemy gościć w naszych progach już po raz drugi.
Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów. Wstęp wolny.

Obchody 70. rocznicy Kindertransportów

6 i 7 maja br. odbędą się uroczystości z okazji 70. rocznicy Kindertransportów, które opuściły Gdańsk wiosną i latem 1939 r. Ich celem było wywiezienie do Anglii, a co za tym idzie ocalenie od Zagłady, setek żydowskich dzieci. Z tej okazji Miasto Gdańsk i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zorganizowały szereg wydarzeń poświęconych tej rocznicy, a także tych, które upamiętniają wielowiekową obecność społeczności żydowskiej w naszym mieście.
W uroczystościach weźmie udział wielu znamienitych gości. W pierwszym rzędzie będą to uczestnicy Kindetransportów, dziś mieszkający w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Swoją obecnością zaszczycą nas również przedstawiciele władz państwowych oraz rabini z Polski i zagranicy.

Pełny program obchodów
tutaj

Pesach 5769

Serdecznie zapraszamy
wszystkich członków Gminy na uroczystość święta Pesach 5769.

Pierwszy Seder odbędzie się 14 nisan
8 kwietnia (środa) o godz. 19.30.
 

Drugi Seder odbędzie się 15 nisan
9 kwietnia (czwartek) o godz. 19.30.

Obydwa sedery poprowadzi rabin Efraim Maisels.

 

Purim 5769 [zobacz zdjęcia]

Serdecznie zapraszamy członków Gminy i Przyjaciół na uroczystość święta
PURIM 5769, która odbędzie się
9 marca 2009 r. (poniedziałek) o godz. 18.15 w auli synagogi przy ul. Partyzantów 7.

W programie uroczystości:

– czytanie Megilat Ester

– Purimszpil

– poczęstunek

koncert Trójmiejskiego Tria Klezmerskiego.
Kołatki do zagłuszania imienia Hamana

i wszelkie przebranie – mile widziane,

uśmiech na twarzach i dobry nastrój –

bezwzględnie wymagane.

Zmarł Jerzy Rogoża

7 marca 2009 r. zmarł błogosławionej pamięci Jerzy (Jehuda) Rogoża, były przewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku. Pożegnaliśmy bohatera wojennego, człowieka wielkiego serca i życzliwości, gotowego zawsze służyć innym swoją radą i doświadczeniem. Niech Jego dusza zostanie wpleciona w węzeł życia.

Zarząd i członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Rabin Max Joseph patronem ulicy w Słupsku

5 marca 2009 r., po wielomiesięcznej batalii w Radzie Miasta, odbyła się oficjalna uroczystość nadania imienia Rabina dr Maxa Josepha ulicy biegnącej przy cmentarzu na ul. Kaszubskiej, m.in. przy dawnym żydowskim domu pogrzebowym. Ratusz połączył uroczystość z odsłonięciem pamiątkowej tablicy na tym budynku, poświęconej patronowi ulicy ostatniemu rabinowi w przedwojennym, niemieckim Słupsku. Max Joseph pracował nad Słupią od 1902 do 1936 roku.

W uroczystości, obok władz miasta, wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich był wnuk rabina Josepha Amos Cohen, Alon Simhayoff, attache kulturalny Ambasady Izraela w Warszawie oraz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, a także przedstawiciele naszej Gminy. Zobacz zdjęcia

Uroczyste zapalenie trzeciej świeczki chanukowej

odbyło się 23 grudnia w auli Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu. W uroczystości uczestniczyło ponad 300 osób, zarówno członków naszej Gminy jak i zaproszonych gości. Między innymi odwiedzili nas rabin Shalom Stambler i Tomek Krakowski, który opowiedział o tradycji i znaczeniu święta Chanuki.

Zobacz galeria zdjęć

 

 

 

23 grudnia o godz. 17.30 zapraszamy na
uroczysty wieczór chanukowy
, który odbędzie się w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu. Program uroczystości przewiduje: wspólne zapalenie trzeciej świeczki chanukowej, tradycyjny poczęstunek oraz gry i zabawy chanukowe dla dzieci.

W części artystycznej wystąpią: chór Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Kaliningradu, amerykański pianista Lee Sloan oraz zespół Chałka Kwintet.

Spotkajmy się w ten wieczór w gronie rodziny i przyjaciół i cieszmy się wspólnie z wielkiego cudu, który zdarzył się tam.

 

 

„Przywróćmy pamięć”

 

9 grudnia odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, którzy drugi rok z rzędu biorą udział w programie edukacyjnym „Przywróćmy pamięć” ogłoszonym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. W poprzedniej edycji przygotowali prezentację multimedialną o cmentarzach żydowskich w Gdańsku i Sopocie.
Obecnie uczniowie ci chcą nawiązać współpracę z Gminą Żydowską i z naszą pomocą opracować portret współczesnej społeczności żydowskiej żyjącej na Pomorzu. Są pełni zapału, a od nas otrzymali z kolei zapewnienie wszelkiej możliwej pomocy. Życzymy im powodzenia!

Wystawa judaików w I LO w Gdańsku

8 grudnia 2008 r. grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku otworzyła wystawę judaików w ramach projektu edukacyjnego mającego przybliżyć młodzieży kulturę i religię żydowską.

Z prawdziwą przyjemnością pomagamy tym młodym ludziom w realizacji ich ambitnego planu. Z aktualnymi wiadomościami o jego przebiegu można zapoznać się na stronie www.ilo.gda.pl/jewish

Zobacz także zdjęcia z wizyty uczniów w naszej Gminie

Wykład o gdańskich Żydach

2 grudnia 2008 r. w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej dr Grzegorz Berendt wygłosił wykład pt. „Gdańscy Żydzi w XX w.”.

Było to kolejne już spotkanie z kulturą żydowską w ramach projektu „Gdańsk wielokulturowy – spotkania z literaturą i kulturą gdańskich mniejszości narodowych i etnicznych”.

Wcześniej w ramach tego cyklu odbył się wykład Mieczysława Abramowicza o gdańskich Kindertransportach.
 

Wernisaż wystawy Judaica w ekslibrisach Józefa Golca

W sobotni wieczór, 15 listopada 2008 r. w budynku Nowej Synagogi we Wrzeszczu odbył się wernisaż wystawy żydowskich ekslibrisów autorstwa Józefa Golca. Zdjęcia z wernisażu

Ekspozycję ponad 100 ekslibrisów można oglądać do połowy grudnia w budynku synagogi, ul. Partyzantów 7.

Z tej okazji Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku wydała katalog, w którym zamieszczono ekslibrisy z wystawy.

O ekslibrisach czytaj tutaj

 

Wspólne modlitwy na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

1 listopada przedstawiciele Gminy Żydowskiej wzięli udział w dorocznym spotkaniu modlitewnym na symbolicznym „Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy”. W uroczystości uczestniczą reprezentanci wszystkich religii obecnych we współczesnym Gdańsku. Modlą się za tych wszystkich, którzy żyli i umarli w grodzie nad Motławą, a których groby uległy zniszczeniu lub popadły w zapomnienie.

 

Nie ta ulica dla rabina

Słupscy radni PiS nie chcą, by ulica obok miejskiego cmentarza była imienia Maksa Josepha, ostatniego żydowskiego rabina w tym mieście. Powód? Cmentarz jest katolicki.  Więcej

Rozprawa doktorska o Jakubie Pensonie w Akademii Medycznej w Gdańsku

 

22 października 2008 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej lekarz Marioli Małeckiej pt.
Jakub Penson (1899-1971) życie, działalność i dokonania.

W uroczystości wzięli udział członkowie naszej społeczności.

Jakub Penson urodził się w 1899 r. w  Płocku w religijnej rodzinie żydowskiej. Był polskim patriotą; brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W 1927 r. uzyskał tytuł doktora wszech nauk lekarskich na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1929 rozpoczął pracę w żydowskim szpitalu na Czystem w Warszawie, gdzie leczył i prowadził pracę naukową aż do roku 1942 (po 1939 r. szpital przeniesiono na teren getta). W niezwykle dramatycznych warunkach eksterminacji narodu żydowskiego przeprowadził i opisał badania naukowe nad przebiegiem tyfusu plamistego i występującej w jego przebiegu ostrej niewydolności nerek. Po ucieczce z getta aż do zakończenia wojny ukrywał się na kielecczyźnie.

Po wojnie rozpoczął pracę w szpitalu w Łodzi, gdzie habilitował się. Następnie przeniósł się do Gdańska i tu w latach 1949-1969 (czyli do czasu przejścia na emeryturę) kierował I Kliniką Chorób Nerek Akademii Medycznej. Profesor Jakub Penson przez 9 lat (1961-1969) pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej. Był wybitnym lekarzem, naukowcem i niezwykłym człowiekiem. Swoje życie poświęcił ratowaniu ludzkiego życia i to nawet w czasie, gdy cały naród żydowski (a więc i on sam) skazany został na zagładę.

Sukot

 

Poniedziałek, 13 października / 14 tiszri − erew Sukot

godz. 17.37 − zapalenie świec

Wtorek, 14 pażdziernika / 15 tiszri − pierwszy dzień Sukot

zapalenie świec po godz. 18.43 (zapalamy od palącego się już wcześniej płomienia)

Środa, 15 października / 16 tiszri − drugi dzień Sukot

godz. 18.41 − Hawdala

 

Jom Kipur w gdańskiej Gminie Żydowskiej

 

Środa, 8 października / 9 tiszri

godz. 17.48 − zapalenie świec i początek postu

godz. 18.00 − nabożeństwo Kol Nidrej
Czwartek, 9 października / 10 tiszri

godz. 9.30 − nabożeństwo poranne

godz. 11.15 − Jizkor

godz. 16.40 − Mincha i Nejla

godz. 18.54 − zakończenie postu

.

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]