g. strona  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Wizyta Avoyseinu

W dniach 1 i 2 września 2010 r. gościliśmy grupę rabinów z nowojorskiej „The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries” (znanej też pod nazwą Avoyseinu) z jej prezesem rabinem Kalmanem Liebermanem. Fundacja ta, założona w 2002 r., zajmuje się renowacją zniszczonych i opuszczonych cmentarzy żydowskich we wschodniej Europie.

Między innymi dzięki wsparciu finansowemu Avoyseinu mogliśmy ogrodzić teren cmentarza na Chełmie, a także podnieść i ustawić kilkadziesiąć ocalałych macew.

Bezpośrednim powodem wrześniowej wizyty rabinów był jorcajt (rocznica śmierci) osiemnastowiecznego uczonego rabina pochowanego na gdańskim cmentarzu – Meira Posnera. Rabi Posner jest autorem do dziś szeroko komentowanego i studiowanego w całym żydowskim świecie dzieła „Beis Meir”.

Poza modlitwami przy grobie cadyka, rabini oglądali ocalałe macewy. Przy tej okazji odczytali dwie najstarsze – z 1794 i 1796 r. a także odnaleźli macewę na grobie wnuczki rabina Posnera.

Przed wyjazdem spotkali się jeszcze z prezydentem Gdańska p. Pawłem Adamowiczem, któremu wręczyli list od jednego z członków amerykańskiego Kongresu.

Wizyta członków Avoyseinu była zapowiedzią przyszłych wizyt grup chasydów z różnych krajów, którzy przybywać będą do grobów sławnych gdańskich rabinów Meira Posnera i Elchanana Aschkenasiego by modlić się i zanosić prośby.

Jest to dla nas, gdańskich Żydów, i tych wszystkich ludzi, którym na sercu leży wizerunek Gdańska jako miasta dbającego o swoje dziedzictwo, dodatkowy bodziec do wzmożonej pracy w przy odnowieniu cmentarza na Chełmie i nadania mu godnego wyglądu. Wszak jest to jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w naszej części Europy. [zobacz zdjęcia]

Program Tikkun – więźniowie w synagodze

26 sierpnia naszą synagogę odwiedzili więźniowie z Zakładu Karnego na Przeróbce. W ramach zajęć resocjalizacyjnych poznali historię gdańskich Żydów, podstawowe pojęcia z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Wizyta ta była częścią szerszego programu współpracy resocjalizacyjnej między Zakładem Karnym i Gminą Żydowską w Gdańsku. Warto przypomnieć, że częścią tejże współpracy jest także trwające już trzeci miesiąc porządkowanie przez grupę więźniów cmentarza żydowskiego na Chełmie.

Rosz Haszana 5771

Serdecznie zapraszamy na obchody święta Rosz Haszana 5771.

Porządek uroczystości:

Erew Rosz Haszana środa 8 września/29 elul

18.15 Mincha/Maariw

19.00 zapalenie świec i świąteczny poczęstunek

I dzień Rosz Haszana czwartek 9 września/1 tiszri

9.00 Szachrit

17.00 Taszlich

po 20.08 zapalenie swiec

II dzień Rosz Haszana piątek 10 września/2 tiszri

9.00 Szachrit

18.56 Szabat kolacja szabatowa

 

 

 

Kilogram w Synagodze – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się 8 lipca 2010 r. (czwartek)
o godz. 20.30.
Bilety: 20 zł
Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. [czytaj więcej]

 

Matisyahu na Szabacie


Szabat, 21 Tamuz, spędziliśmy w Gminie z wyjątkowym gościem – Matisyahu. Ten światowej sławy artysta łączy w swej twórczości różne gatunki muzyczne od reggae do hip-hopu. Natomiast teksty jego utworów mają swoje źródło w Torze, którą przez lata studiował.
I choć Matisyahu odwiedził naszą Gminę z powodu niedzielnego występu na Open’er Festival, to jednak czas Szabatu spędził u nas jako religijny Żyd, członek wspólnoty i uczestnik minjanu. Podarowaliśmy mu też chwile wyciszenia i skupienia w zaułkach Nowej Synagogi.

 

Kilogram w Synagodze – „Nefesh” w Nowej Synagodze

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Kilogram w Synagodze 24 czerwca (czwartek) o godz. 20.30,
Nowa Synagoga, Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7. Bilety: ulgowy 20 zł, normalny 25 zł

Zespół Nefesh (hebr. – dusza) to projekt poświęcony tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich głównie z regionu północnej Grecji i Turcji.  czytaj więcej

Kilogram w Synagodze – Solowy koncert
Raphaela Rogińskiego – muzyka żydowska
z okolic Jemenu i Iranu

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
13 maja (czwartek) o godz. 20.30.
Bilety: 20 zł

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologie i etnomuzykologie.

czytaj więcej

 

Pamięci Arama

 

  

Tysiące gdańszczan pożegnało
w poniedziałek, 26 kwietnia, na cmentarzu komunalnym we Wrzeszczu Posła na Sejm RP, Arkadiusza Rybickiego. Aram, tak powszechnie był nazywany przez przyjaciół, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wraz z całą oficjalną delegacją zmierzał do Katynia, by pokłonić się nad grobami zamordowanych przez sowietów polskich oficerów.
Czytaj więcej


Foto: Maciej Kosycarz / KFP

 

Kilogram w Synagodze – Reed Trio/Ken Vandermark /Mikołaj Trzaska/Wacław Zimpel

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
27 kwietnia (wtorek) o godz. 20.00. Bilety: 25 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny).
REED TRIO – Trio saksofonowe: Reed Trio – Ken Vandermark – saksofony, klarnet;Mikołaj Trzaska – saksofony, tarogato; Wacław Zimpel – klarnet. Czytaj więcej

„Marzec 1968” w Nowej Synagodze

Gdański oddział IPN oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na wystawę zdjęć i dokumentów obrazujących genezę i przebieg wydarzeń marcowych 1968 r.

Na kilkudziesięciu planszach ukazane są kluczowe momenty marcowego buntu: wiece studenckie, manifestacje uliczne, masówki w zakładach pracy, kampania antysemicka i jej następstwa, a także osoby odgrywające wówczas pierwszoplanowe role: młodzi przywódcy protestujących studentów, intelektualiści domagający się większej swobody w sztuce i życiu kulturalnym czy wreszcie ówcześni przywódcy partii komunistycznej i Państwa. Obok fotografii zamieszczone są opisy komentujące tamte wydarzenia i umieszczające je w szerszym kontekście tego, co działo się w latach 60. w Europie i na świecie.

Ponieważ wystawa została pomyślana jako swoista lekcja historii, zapraszamy na nią zorganizowane grupy młodzieży szkolnej. Na zwiedzanie ekspozycji oraz wnętrza synagogi pod opieką historyka IPN oraz przedstawiciela Gminy Żydowskiej można umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 058 668 49 08 (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem).  Dla indywidualnych zwiedzających wystawa będzie czynna we wtorki i czwartki w godz. 15.00-18.00.

Uroczyste otwarcie wystawy „Marzec 1968” nastąpi 7 kwietnia 2010 r. o godz. 17.00. w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 i połączone będzie z wykładem dr hab. Grzegorza Berendta, naczelnika biura edukacji publicznej gdańskiego oddziału IPN.

Wystawa czynna będzie do końca maja br.

PESACH 5770

Serdecznie zapraszamy
wszystkich członków naszej Gminy
wraz z rodzinami na
uroczysty
Seder Pesachowy.
Uroczystość odbędzie się w auli Nowej Synagogi
14 nisan/29 marca (poniedziałek) o godz. 18.45 

Kilogram w Synagodze – Orkiestra Elektronowa

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
11 marca (czwartek) o godz. 20.00.

Bilety: 15 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny).

Będzie to koncert specjalny z okazji dnia ogłoszenia manifestu „Sztuka hałasu” Luiggiego Russolo z 11 marca 1913 roku.
Zagra Orkiestra Elektronowa: Arszyn/Marcin Dymiter aka emiter/ Katarzyna Tomaszewska/Adam Witkowski

Czytaj więcej

 

Spotkanie z uczestnikami kursu pilotów wycieczek

W sobotni wieczór w siedzibie GWŻ w Gdańsku odbyło się spotkanie z uczestnikami kursu pilotów wycieczek z Trójmiasta. Około dwudziestu przyszłych przewodników wysłuchało wykładu na temat historii gdańskich Żydów oraz zapoznało się z materialnym i duchowym dziedzictwem wielowiekowej obecności Żydów w mieście na Motławą. Szybko okazało się, że zainteresowania kursantów obejmują także zasady judaizmu i zagadnienia z zakresu kultury żydowskiej, co zaowocowało długą listą pytań i interesującą dyskusją. Trwające ponad 2,5 godziny spotkanie nie zaspokoiło głodu wiedzy naszych gości, więc z przyjemnością umówiliśmy się na kolejną wizytę już wkrótce.

Tikkun – Naprawa

Od września 2009 roku do października 2010 realizowany jest w całej Polsce wspólny projekt polskiej i izraelskiej Służby Więziennej pod nazwą „Tikkun – Naprawa”. W ogólnych zarysach projekt ma na celu:

– przełamywanie stereotypów polsko-izraelskich wśród polskich

   i izraelskich funkcjonariuszy Służby Więziennej;

– przybliżenie izraelskiej kadrze Służby Więziennej oraz polskim

   osadzonym tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach

   polskich przed II wojną światową;

– opieka nad cmentarzami żydowskimi w Polsce. Czytaj więcej

„Bunt Janion” w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku,  Kultura Miejska oraz Portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold oraz dyskusję o ruchu intelektualnym w Polsce według Profesor Marii Janion.
Wydarzenie odbędzie się 3 marca 2010 (środa) o godz.18:00 w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 we Wrzeszczu. Wstęp wolny.
Czytaj więcej

PURIM 5770

Obchody święta Purim rozpoczną się 27 lutego 2010 r. (13 Adar) o godz. 18.30.

 

W programie:

  Hawdala,

  czytanie Megilii Ester (listu purimowego),

  zabawa purimowa,

  konkurs na najciekawsze przebranie – dla
     zwycięzcy super nagroda.

 


Kilogram w Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na pierwszy z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 20.00.

Bilety: 20 zł (ulgowy) i 25 zł.

W ramach tego projektu mamy zamiar raz w miesiącu zaprosić do Gdańska muzyków z kręgu free i impro jazzu oraz okolic.
W najbliższą środę w progach Nowej Synagogi zagości wybitny szwedzki saksofonista Mats Gustafsson z zespołem
Swedish Azz.
Czytaj więcej

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Słupsku

Po raz kolejny otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tej wyjątkowej uroczystości. Jak co roku, 27 stycznia grupa uczniów pod opieką nauczycielki historii Pani Liliany Lipnickiej przygotowała niezwykły występ. Niezwykły – bo nie była to kolejna li tylko „akademia ku czci…” ale bardzo emocjonalny, zdolny poruszyć serca i dusze nawet tych najbardziej obojętnych – koncert muzyki i poezji. Młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem i wyczuciem przekazywali treści odwołujące się do potrzeby tolerancji, poszanowania odmienności, zrozumienia inności. Owo sugestywne przesłanie mające swe źródło w przypomnieniu tragedii narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej wskazywało jednocześnie na współczesne zagrożenia mogące pojawić się wszędzie tam, gdzie dialog między ludźmi zastępuje pogarda jednego człowieka wobec przekonań drugiego.
Dzięki takim koncertom jak ten przygotowany przez uczniów słupskiego ogólniaka Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu nie jest jedynie wyblakłą, nie do końca dziś zrozumiałą fotografią tragedii z odległej przeszłości, ale staje się przestrogą dla naszego i przyszłych pokoleń.

 

Inwentaryzacja grobów na cmentarzu na Chełmie

Rozpoczęliśmy projekt inwentaryzacji i tłumaczenia na język polski treści macew na cmentarzu żydowskim na Chełmie. Dzięki tej niełatwej, ale jakże koniecznej pracy, imiona i groby naszych przodków tam spoczywających będą mogły być rozpoznane nie tylko przez ludzi znających język hebrajski. Zdjęcia ocalałych macew wraz z polskim tłumaczeniem będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie www w dziale Cmentarz w Gdańsku.
 

„Gdańskie nekropolie” Witolda Biangi

W Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku można obejrzeć wystawę fotografii Witolda Biangi pt. Gdańskie Nekropolie.
„Celem wystawy jest pokazanie gdańskich cmentarzy w ich obecnym kształcie, miejsc, byłych, ale również istniejących cmentarzy, ich piękna, tajemniczości, mistycyzmu. Anonimowych mistrzów detalu, piękna architektury fascynującej w formie i kształcie. Odnalezienie fragmentów, szczątków dawnych cmentarzy. Przywrócenie w pamięci miejsc pochówku, przywrócenie godności bezimiennym miejscom, kamiennym płytom i tablicom. Ratowanie pamiątek dziejów rodów i narodów. Przywrócenie cmentarzy nie jest możliwe. Możliwe jest natomiast przywrócenie pamięci o nich.”
Część zdjęć poświęcona jest gdańskim cmentarzom żydowskim i temu, co po nich pozostało. Wystawa będzie czynna do 14 marca 2010 r.

PREZENTACJA TWORZONYCH TECHNIKĄ TRÓJWYMIAROWĄ OBRAZÓW „IZRAEL WCZORAJ I DZIŚ”

17 grudnia (czwartek) 2009 r. o godz. 18.00
Stworzona w zeszłym roku wystawa na 14 planszach pokazuje 60-letnię historię Państwa Izrael. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej, możliwe było zestawienie na każdym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela.
Wstęp wolny

NOWA SYNAGOGA WE WRZESZCZU
Gdańsk Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7
tel. 58 344 06 02

Profesor Geza Vermes w Synagodze

30 października 2009 r. o godz. 14.00 w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się wykład prof. Gezy Vermesa, członka Akademii Brytyjskiej, prof. zwyczajnego Uniwersytetu w Oksfordzie „Jezus Żyd”. Po wykładzie odbędzie się promocja książek prof. Vermesa. Wstęp wolny.

Tuchola chce upamiętnić swoich żydowskich mieszkańców

Urząd oraz Rada Miasta Tucholi przy wsparciu pracowników tamtejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej mają zamiar upamiętnić Żydów – dawnych mieszkańców Tucholi. Zwrócili się oni do Zarządu naszej Gminy z prośbą o pomoc przy realizacji projektu pamiątkowej tablicy, która zostałaby umieszczona na placu, gdzie niegdyś stała synagoga (patrz zdjęcie obok). Pierwsze robocze spotkanie w Urzędzie Miasta odbyło się kilka miesięcy temu. Od tamtego czasu zostało ustalone miejsce ustawienia tablicy, zatwierdziliśmy także jej projekt plastyczny oraz treść napisu. Wszyscy zaangażowani w realizację tego chlubnego pomysłu czekają jeszcze na wydanie potrzebnych zezwoleń i zarezerwowanie odpowiedniej sumy w budżecie miasta na wykonanie tablicy. Mamy nadzieję, że uroczystość jej odsłonięcia  nastąpi wiosną 2010 roku.
 

 

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]