g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Chidon HaTanach dla Zuzi Brand

Z wielką dumą pragniemy poinformować, że polską edycję konkursu biblijnego Chidon HaTanach, który odbył się w Warszawie na początku marca, wygrała Zuzia Brand z naszej Gminy. Nagrodą za zwycięstwo jest dwutygodniowy pobyt w Izraelu i udział w konkursie międzynarodowym organizowanym od lat przez Agencję Żydowską. W tej części konkursu w szranki staje młodzież żydowska z całego świata. Zuziu, gratulujemy Tobie wiedzy i osiągnięcia takiego wyniku. Teraz trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwo!

Wieczór poezji Czesława Miłosza w Nowej Synagodze

23 marca 2011 r. w Nowej Synagodze we Wrzeszczu miał miejsce niezwykły wieczór poetycko-muzyczny.  W ramach organizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką Dni Miłosza, w auli naszej synagogi wiersze Czesława Miłosza odczytał aktor Piotr Głowacki, któremu towarzyszył, dając koncert niezwykle klimatycznej muzyki, Mikołaj Trzaska – wybitny jazzowy saksofonista i nasz przyjaciel.  Wydarzenie to, ów wyjątkowy i niepowtarzalny mariaż poezji i muzyki, mimo późnej pory, zgromadził dużą grupę słuchaczy. Mieli oni okazję przekonać się na jak wiele sposobów i z jaką „świeżością” można wciąż Miłosza odczytywać.

Purim 5771

Zapraszamy członków i przyjaciół naszej Gminy na uroczystość święta Purim, która odbędzie się w niedzielę 20 marca 2011 r. o godz. 16.00 w auli Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu
przy ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości: czytanie Megilat Ester, purimszpil w wykonaniu aktorów Gminy Żydowskiej, koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu tria Zagan Acoustic, poczęstunek i zabawa.
[zobacz zdjęcia]

„Kraina trzech kultur” – wernisaż wystawy fotografii

Już po raz drugi w krótkim odstępie czasu, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku uczestniczyli w imprezie organizowanej przez Bibliotekę Oliwską. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na wernisaż wystawy fotografii Rafała Tyburskiego pod tytułem „Kraina trzech kultur”, który odbył się 16 marca. Wystawiane fotografie są plonem pobytu fotografa w Izraelu. Stanowią artystyczną impresję ukazującą różnorodność i współistnienie ludzi, miejsc, kultur i wyznań w tym zaiste wyjątkowym miejscu na ziemi. Przy okazji otwarcia wystawy, zostaliśmy poproszeni o przybliżenie zebranym spojrzenia na Izrael okiem polskiego Żyda.

Wystawa 
„Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne”

 16 lutego 2011 r. w Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9) odbył się wernisaż wystawy "Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne" zorganizowanej przez Fundację Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi”

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z osobami, które działają na rzecz swoich społeczności i przełamują stereotypy. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Uczestnicy wernisażu mogli przysiąść się do stolików zaproszonych gości, dyskutować i zadawać wiele nurtujących ich pytań, których na co dzień nie mają okazji zadać.

Wystawę można oglądać do 12 marca.
 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie międzyreligijne w Chojnicach

14 lutego 2011 r. w związku z 66. rocznicą walk niemiecko-radzieckich o Chojnice, miejscowe Stowarzyszenie Arcana Historii, władze miasta Chojnice oraz przedstawiciele lokalnego kościoła katolickiego zorganizowali spotkanie międzyreligijne. W spotkaniu uczestniczyli duchowni Kościoła katolickiego, protestanckiego i prawosławnego, jak również przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Gdańska.
Idea spotkania wiązała się z chęcią umożliwienia mieszkańcom Chojnic spotkania z przedstawicielami religii i Kościołów, które przed 1939 rokiem aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym miasta (do II wojny światowej Chojnice zamieszkiwała wspólnota żydowska i protestancka, po których próżno dziś szukać materialnych
śladów). Podczas spotkania zaproszeni goście opowiadali o doświadczeniach swych Kościołów i wspólnot z okresu II wojny światowej i wspominali o stanowisku ich Kościołów, religii wobec wojny. 
Spotkanie przedstawicieli różnych Kościołów i wspólnot religijnych miało bardzo ważne, historyczno-edukacyjne znaczenie i było formą pamięci o wszystkich poległych i zamordowanych. Przypominało także o wielokulturowej spuściźnie dawnych mieszkańców Chojnic.

Konkurs Biblijny Chidon HaTanach!
Już 6 marca 2011 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej 
Synagogi Nożyków w Warszawie odbędzie się Festiwall Biblijny, 
podczas którego zapraszamy żydowską młodzież do udziału 
w POLSKIEJ EDYCJI KONKURSU BIBLIJNEGO Chidon HaTanach!
Przewodniczącym jury będzie Naczelny Rabin Polski Michael 
Schudrich.
Wszyscy chętni w wieku od 14 do 18 lat będą mogli stanąć w szranki 
na teście z wiedzy biblijnej.
Zwycięzca w nagrodę pojedzie do Izraela na dwutygodniowy obóz 
wraz z reprezentantami z innych krajów oraz weźmie udział w konkursie międzynarodowym, organizowanym 
od wielu lat przez Agencję Żydowską.
Zgłoszenia do końca lutego 2011 r. prosimy wysyłać na adres mailowy: agata@jdceurope.org.
[czytaj więcej o konkursie]
Otwarta Synagoga – Hawdala i wykład
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza wszystkich zainteresowanych judaizmem na wyjątkowy 
wieczór w Synagodze w sobotę 29 stycznia 2011 r. o godz. 16.45.
W programie:
§        wspólne pożegnanie Szabatu – Hawdala;
§        wykład Tomka Krakowskiego pt. Psalm 92 (Mizmor Szir leJom haSzabat – Psalm-Pieśń na dzień Szabatu) 
– egzegeza, znaczenie, komentarze;
§        judaizm w pytaniach i odpowiedziach czyli wszystko (prawie), co chcielibyście wiedzieć o judaizmie ale nie 
mieliście okazji zapytać.

Kolejne spektakle Teatru Amareya w Nowej Synagodze

Teatr AMAREYA, Gdańska Szkoła BUTOH oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na dwa kolejne spektakle, które odbędą się w Nowej Synagodze 22 i 23 stycznia 2011 r. o godz. 19.00.
 

Spektakle Teatru Amareya i Joan Laage

22–23 stycznia 2011, godz. 19:00

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz

Organizatorzy: Teatr Amareya, Klub Winda – GAK, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Spektakle:

19:00 „Nokturny” (Teatr Amareya) oraz film „Ciało otwarte” (reż. Barbara Świąder / obsada: Teatr Amareya)

20:00 „Droga do nikąd” – Joan Laage (USA)

Bilety na spektakle do nabycia przed rozpoczęciem w Synagodze Nowej:

Bilety: 20zł normalny, 15zł ulgowy

UWAGA!!! Karnet na warsztat jest jednocześnie biletem na spektakle Teatru Amareya i Joan Laage 22 lub 23 stycznia w Synagodze Nowej.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc przyjmujemy również rezerwacje telefoniczne i mailowe: tel. 504655104; email: amareya@teatramareya.pl 

[czytaj więcej]

Kultura Miejska w Synagodze

Od września do listopada 2010 r. gościmy w Nowej Synagodze animatorów kultury, związanych ze Stowarzyszeniem Kultura Miejska i zespołem Inicjatywy Wrzeszcz.info.pl. Młodzi twórcy przygotowali specjalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Wrzeszcza projekt pt. Remiksujemy kulturę. Remix Culture. Share!, czyli cykl 4 eksperymentalnych warsztatów, poświęconych przetwarzaniu kultury za pomocą nowych mediów.

Info: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2111

[czytaj więcej]

Spektakl „Nokturny” w Nowej Synagodze

Zapraszamy na premierę najnowszego projektu Teatru Amareya Nokturny”

28 grudnia 2010, godz. 19.00

Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7

Wstęp wolny [czytaj więcej]

Spotkanie z Chanuką na zamku w Malborku

W niedzielę 19 grudnia odwiedziliśmy zamek w Malborku. Zostaliśmy zaproszeni przez mistrza kuchni Bogdana Gałązkę – właściciela Gothic Cafe na Zamku Średnim na pokaz kulinarny dla dzieci.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie dwóch kultur i tradycji: katolickiej i żydowskiej.

Dzieci i rodzice mieli okazję zagrać w drejdla, zapoznać się z symboliką Chanuki oraz zjeść latkes. [zobacz więcej zdjęć]

Chanuka 5771

Zapraszamy wszystkich członków, ich rodziny i przyjaciół na wspólne zapalenie ósmej świeczki chanukowej.

Uroczystość odbędzie się 8 grudnia 2010 r. (środa)
o godz. 17.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu

Zobacz zdjęcia

  

Golem praktyczny. O stwarzaniu i niszczeniu w weekend. Rytuał poetycki

 Spektakl-performance (rytuał poetycki z dźwiękiem i obrazem) na podstawie inspiracji motywem golema, Kabałą, Życiem i powszechnymi sytuacjami damsko-męskimi. Rzecz o stwarzaniu i niszczeniu - w tempie szybkim i z metafizycznymi elementami
 2 grudnia 2010 r., godz. 18.00, Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz
 Pomysł i teksty: Barbara Piórkowska
 Zdjęcia oraz oprawa wizualna: Aleksandra Krotowska-Cacha
 Muzyka na żywo: Cyprian Wieczorkowski i Lud Hauza 
 Spektakl będzie towarzyszyć finisażowi wystawy prac inspirowanych motywem golema.
 Zapraszają: Wyspa Skarbów GAK oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.  Wstęp wolny

 Program edukacyjny dla pomorskich szkół

Niesłabnącym zainteresowaniem pomorskich szkół i uczelni cieszą się zajęcia z judaizmu i historii gdańskich Żydów prowadzone przez naszą Gminę od kilku już lat. W ramach lekcji o wielokulturowości każdego miesiąca odwiedza nas kilka lub kilkanaście grup uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz studentów. Bywa też, że to my jedziemy z wykładami do szkół, które zapraszają nas np. na organizowane przez siebie spotkania z kulturą żydowską.
Wszystkich nauczycieli i wychowawców zainteresowanych takimi zajęciami prosimy o telefoniczny kontakt z biurem Gminy (58-344-06-02) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 w celu uzgodnienia dogodnego terminu.

 

Cmentarz żydowski na gdańskim Chełmie w mediach

W ostatnim czasie w telewizji Polsat, Superstacji, w telewizji internetowej pomorska.tv oraz na portalu Trójmiasto.pl ukazały się materiały i relacje dotyczące porządkowania cmentarza żydowskiego na Chełmie przez grupę więźniów z Zakładu Karnego na Przeróbce.
Współpraca GWŻ w Gdańsku i gdańskiego Zakładu Karnego jest częścią ogólnopolskiego programu „Tikkun – Naprawa” w ramach którego więźniowie opiekują się żydowskimi cmentarzami w Polsce. Projekt ten, zorganizowany przez polską i izraelską służbę więzienną ma służyć przybliżeniu izraelskiej kadrze Służby Więziennej oraz polskim osadzonym tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową.
Zobacz artykuł na portalu Trójmiasto.pl, Zobacz film na pomorska.tv

Tydzień Kultury Żydowskiej w Wodzisławiu

Na zaproszenie instytucji samorządowych i kulturalnych Wodzisławia przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku uczestniczyli w tamtejszym Tygodniu Kultury Żydowskiej. Odbyły się liczne wykłady, prelekcje, projekcje filmów; wystawiono także sztukę teatralną. Głównym celem tych działań było zaznajomienie mieszkańców z religią, kulturą, historią oraz losami Żydów.
Organizatorzy zgodnie podkreślali, że celem tygodnia żydowskiego, organizowanego w Wodzisławiu już po raz trzeci jest nie tylko ukazanie historii grupy etnicznej, która niegdyś w dużej mierze współtworzyła obraz miasta, ale także pokazanie ludności żydowskiej współcześnie, przybliżenie istotnych elementów jej kultury, możliwości nawiązania dialogu pomiędzy zdawałoby się diametralnie różnymi ludźmi. Zaproszony na wykład przewodniczący gminy żydowskiej w Gdańsku Michał Samet stwierdził w tym kontekście, że – takie imprezy są niezmiernie istotne, ponieważ edukacja jest szczególnym sposobem na upamiętnienie przeszłości, ale także próbą zrozumienia siebie nawzajem również dzisiaj. Doświadczenie inności uczy tolerancji nawet po latach, zmniejsza dystans, wreszcie rodzi nadzieję.

Wystawa „Golem” w Nowej Synagodze

Od początku listopada w Nowej Synagodze we Wrzeszczu można oglądać zbiorową wystawę obrazów i rysunków zatytułowaną „Golem”. Grupa międzynarodowych artystów prezentuje swoje prace inspirowane Golemem – funkcjonującą w tradycji żydowskiej istotą stworzoną na kształt człowieka z gliny, ale pozbawioną Duszy. Wystawa będzie czynna do 2 grudnia 2010 r. i można ją oglądać od poniedziałku do piątku
w godz. 10.00-15.00. Wejście przez bramę od ul. Grunwaldzkiej 102 (obok kwiaciarni „Maciejka”).
Zobacz więcej o wystawie.

„Oczy szeroko otwarte” w kinie Światowid

Na początku października w ramach projekcji DKF w kinie Światowid w Elblągu odbyła się projekcja głośnego ostatnio i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych obrazu „Oczy szeroko otwarte”. Film w reżyserii młodego izraelskiego twórcy Haima Tabakmana porusza problem miłości homoseksualnej w środowisku religijnych Żydów, a jego akcja rozgrywa się w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy – Mea Szarim.
Przedstawiciele naszej Gminy zostali zaproszeni na projekcję filmu oraz do udziału w dyskusji. Organizatorzy chcieli w ten sposób przybliżyć publiczności stosunek judaizmu (jego religijnych nakazów) do problemu homoseksualizmu. Spotkanie było bardzo interesujące, temperatura dyskusji wysoka i wykraczająca przy okazji daleko poza ramy tematu filmu.
Po raz kolejny okazało się, że dobrze jest korzystać z każdej nadarzającej się sposobności, aby spotykać się z tymi wszystkimi, którzy chcą poznać kulturę żydowską i judaizm. Takie spotkania właśnie, rozmowa twarzą w twarz i możliwość odpowiedzi na pytania zainteresowanych, w prosty sposób mają szansę zburzyć mur uprzedzeń, stereotypów i fałszywych sądów, które na temat Żydów krążą w społeczeństwie polskim.

Pokaz filmów z 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego JEWISH MOTIFS

W październiku 2010 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku i Gmina Wyznaniowa Żydowska, dzięki życzliwości Stowarzyszenia Żydowskie Motywy, organizują serię pokazów filmów o tematyce żydowskiej.

Terminy pokazów: 14, 21 i 28 października o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi, Gdańsk Wrzeszcz,
ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Prezentowane filmy pochodzą z 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego JEWISH MOTIFS, który rokrocznie ma miejsce w Warszawie. Festiwal ów „poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów...”  [zobacz więcej]

Odsłonięcie pomnika w Tucholi

20 września 2010 r. w Tucholi miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydowską społeczność miasta zamordowaną przez hitlerowców jesienią 1939 r.

Miejsce i data uroczystości nie są przypadkowe. Pomnik stanął nieopodal placu, gdzie przez niemal sto lat stała tucholska synagoga, a wprowadzenie Tory do synagogi odbyło się właśnie 20 września 1843 r.

Nie ma już synagogi i nie ma już tucholskich Żydów, ale wśród obecnych mieszkańców tego pięknego miasta wciąż żywa jest pamięć o nich. I właśnie zwieńczeniem tej pamięci jest odsłonięty teraz pomnik. Prace przygotowawcze trwały niemal dwa lata, a realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi reprezentujących władze miasta Tucholi, tucholskie instytucje samorządowe, kulturalne i oświatowe. Również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku z radością i wzruszeniem przystąpili do tej inicjatywy wspierając ją merytorycznie. Jesteśmy bowiem przekonani, że pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości takich miejsc jak Tuchola najlepiej służy idei tolerancji i poszanowania odmienności, którą dziś budujemy dla przyszłości. [zobacz zdjęcia]

Jom Kipur w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

17 września 2010 r. o zachodzie słońca rozpoczyna się Jom Kipur. Wszystkich członków naszej Gminy i tych, którzy pragną spędzić ten wyjątkowy czas na modlitwie zapraszamy do synagogi przy ul. Partyzantów 7.

Początek postu – 18.38        Koniec postu – 19.44

Erew Jom Kipur – piątek 17 września Jom Kipur – sobota 18 września
17.00 – Mincha
18.40 – Kol Nidre
Mariw
09.30 – Szachrit
11.00
Izkor
MUSAF
MINCHA
19.00 – Nejla
19.45 – Mariw

Warsztaty międzykulturowe

15 września Stowarzyszenie Animacji Kultury „Coolturofon” we współpracy z GWŻ zorganizowało w synagodze warsztaty dla młodzieży z czterech europejskich krajów: Portugalii, Węgier, Litwy i Polski. Grupa ponad dwudziestu osób mogła zapoznać się ze specyfiką odradzającego się życia żydowskiego w Polsce. Młodzi ludzie pytali o problemy dnia codziennego, o kontakty z innymi mniejszościami narodowymi i o współpracę z lokalnymi władzami. Opowiadaliśmy im także o życiu religijnym i społecznym Gminy. Oni z kolei dzielili się spostrzeżeniami na temat kontaktów z organizacjami żydowskimi w swoich krajach. Urozmaiceniem ciekawej dyskusji była degustacja naszych tradycyjnych żydowskich potraw, a także zajęcia z podstaw języka hebrajskiego.
Po naprawdę udanym i pożytecznym spotkaniu, Stowarzyszenie Coolturofon zgłosiło chęć organizowania kolejnych wspólnych z nami przedsięwzięć.

Stutthof

Dziś, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof odbyły się uroczystości poświęcone 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego transportu więźniów do obozu. Podobnie jak w latach ubiegłych, przedstawiciele GWŻ w Gdańsku zostali zaproszeni przez organizatorów do uczestniczenia w obchodach i do odmówienia modlitwy za żydowskie ofiary KL Stutthof.

Od wielu już lat właśnie na początku września w muzeum KL Stutthof odbywają się rocznicowe uroczystości. Biorą w nich udział byli więźniowie, przestawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, wojska i Straży Granicznej, przedstawiciele różnych kościołów i wyznań, oraz młodzież szkolna.

Zbieramy się w tym miejscu kaźni aby oddać hołd tysiącom polskich więźniów poległych za drutami obozu w wyniku wyniszczającej pracy, głodu i wycieńczenia oraz dziesiątkom tysięcy polskich Żydów i Żydów z wielu krajów Europy, którzy zginęli w komorach gazowych Stutthofu.

Dla nas ważne jest także, że po latach przemilczeń do świadomości uczestników owych obchodów słuchających okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej dociera z wolna fakt, iż z co najmniej 65 tysięcy wszystkich ofiar obozu, 50 tysięcy stanowili Żydzi. Niech dusze Ich będą wplecione w wieniec życia wiecznego!

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]