g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Promocja książki Samuela Echta

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wydawnictwo maszoperia Literacka oraz Wydawnictwo Oskar zapraszają na promocję książki Samuela Echta "Dzieje Żydów Gdańskich", które odbędzie się 3 września 2012 r. o godz. 17.30 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 [czytaj więcej]

Kurs języka hebrajskiego dla początkujących

Rozpoczynamy nowy kurs języka hebrajskiego dla początkujących. Wszystkim chętnym proponujemy dwa terminy do wyboru:
Grupa pierwsza: rozpoczęcie kursu 5 września (środa) 
o godz. 18.00 
w siedzibie Gminy.

Grupa druga: rozpoczęcie kursu na początku października.
Informacja o spotkaniu organizacyjnym będzie podana w późniejszym terminie. Zajęcia będą odbywały się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7 (wejście od ul. Grunwaldzkiej 102).
Informacje i zapisy:
Ewa Soroczyńska
, tel. 501 389 907

Trickster Quartet

W niedzielę, 20 maja o godz. 18:00 w Nowej Synagodze odbędzie się koncert zespołu Trickster Quartet w składzie:

Anna Ekielska - Skóra - flet
Magdalena Pawłowska - skrzypce
Maria Nizio - altówka
Anna Sawicka - wiolonczela

W programie kwartety fletowe I.Pleyela. Serdecznie zapraszamy. Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Kurs języka hebrajskiego – nowa edycja

GWŻ w Gdańsku ogłasza zapisy na nowy kurs biblijnego i współczesnego języka hebrajskiego. Zajęcia odbywają się na różnych poziomach zaawansowania i są prowadzone przez profesjonalnego lektora języka hebrajskiego. Nauka odbywa się w niewielkich grupach lub indywidualnie.
Szczegółowe informacje i zapisy: Paulina Ostrowicka, tel. 728 545 154.

Warsztaty dla nauczycieli

Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają wszystkich chętnych nauczycieli na warsztaty dotyczące prezentacji multimedialnej, zatytułowane: „Warsze, Warsza, Warszawa – polifonia żydowskiej Warszawy” [zobacz więcej].

Warsztaty odbędą się 28 maja 2012 r. w godzinach 15.30-18.00
W Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7.

[
formularz zgłoszeniowy]

Otwarcie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek”
w Nowej Synagodze – Gdańsk, 17 maja 2012 r.

17 maja br. (w środę) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7, zostanie otwarta wystawa „Zagłada żydowskich miasteczek”. Okolicznościowy wykład wygłosi naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN – dr hab. Grzegorz Berendt. Po wernisażu wystawa będzie udostępniona do zwiedzania w dniach od 11 do 28 czerwca 2012 r. [czytaj więcej o wystawie].

Otwarcie i wernisaż wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (17 maja) – godz. 18.00 Zwiedzanie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (11–28 czerwca) Od poniedziałku do czwartku, w godz. 12.00–15.00.

Informacje na temat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku i lokalizacji Nowej Synagogi można uzyskać pod tel. (58) 344 06 02. Ustalenia innego terminu zwiedzania wystawy (także dla grup) można również dokonać pod ww. numerem telefonu. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

 

Żydzi gdańscy na szlaku wspomnień

Co w Gdańsku robił Martin Buber? Gdzie znajdował się Klub Żydowski i kto do niego należał? W jakim języku modlili się gdańscy Żydzi? U kogo kupowano porcelanę i biżuterię, a kto sprowadzał suknie z Paryża i Wiednia? Czym handlował pan Cron? Co grano w Teatrze Żydowskim? Kim była dr Ruth Rosenbaum? Tego już wkrótce dowiedzą się studentki i studenci trójmiejskich uczelni, którzy wezmą udział w projekcie Stowarzyszenia Praktyków Kultury „Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień”. Rekrutacja właśnie ruszyła.

Realizowany dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pod patronatem gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Instytutu Kultury Miejskiej, projekt ma zachęcić do odkrywania żydowskiej przeszłości i współczesności Trójmiasta, a także przybliżyć rolę, losy i tradycję jego żydowskiej społeczności.

W ramach całego przedsięwzięcia grupa trójmiejskich studentek i studentów weźmie udział w interdyscyplinarnym kursie – 5-dniowym cyklu warsztatów, seminariów i wycieczek, podczas których, pod okiem ekspertek i ekspertów, zapozna się z historią i obyczajowością gdańskich Żydów, zwiedzi synagogę, cmentarz żydowski i tereny dawnego getta. W programie kursu znalazł się również warsztat wrażliwości kulturowej i blok zajęć poświęcony działaniom animacyjnym w przestrzeni miejskiej. Wszystko po to, by w przewidzianym na lipiec finale projektu uczestnicy mogli zaprosić mieszkańców Trójmiasta do stworzonej przez siebie, interaktywnej gry miejskiej, wiodącej tytułowym szlakiem Żydów gdańskich.

Projekt ma charakter oryginalnej podróży w głąb bogatej, wielokulturowej tożsamości miasta – mówią organizatorzy. – Liczymy, że otwarta dla publiczności gra miejska stanie się okazją do twórczego spotkania różnych grup i pokoleń współtworzących trójmiejską społeczność.

Więcej informacji o projekcie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: http://www.praktycy.org/zydzi_gdanscy, rekrutacja trwa do 14 maja 2012.

Wokół kalendarza żydowskiego – wystawa w Muzeum Ziemi Kociewskiej

w Starogardzie Gdańskim

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych na wernisaż wystawy pt. „Wokół kalendarza żydowskiego”, który odbędzie się w poniedziałek 21 maja 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
Tematem wystawy są święta żydowskie i ich usytuowanie w religijnym kalendarzu żydowskim. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. obrazy, instalacje i przedmioty związane z poszczególnymi świętami, a także elementy wystroju synagogi.

Purim 5772

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza na uroczystość święta PURIM 5772, która odbędzie się w środę 7 marca 2012 r. o godz. 18 w auli Nowej Synagogi przy ulicy partyzantów 7.

W programie uroczystości:
czytanie Megilat Ester,
poczęstunek i zabawa,
koncert purimowy w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes w składzie: Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Katarzyna Hobgarska-Buja (fortepian) oraz gościnnie: Marcin Miloch (baryton), Piotr Jamioł (skrzypce).

Trickster gra Mozarta

W niedzielę 4 marca o godz. 18:00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu odbędzie się koncert zespołu Trickster Quartet w składzie:
Anna Ekielska-Skóra flet
Magdalena Pawłowska skrzypce 
Maria Nizio altówka
Anna Sawicka – wiolonczela

Trickster Quartet tworzą solistki orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Występ zespołu rozpoczyna cykl niedzielnych spotkań z muzyką klasyczną w synagodze. W programie kwartety fletowe Mozarta i inne niespodzianki. Serdecznie zapraszamy.
Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Wykład rabina Sachy Pecarica w Nowej Synagodze

Wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu judaizmu, serdecznie zapraszamy na otwarty wykład rabina dr. Sachy Pecarica (tłumacza Tory, edycji Pardes Lauder), pt. „Jak kochać, jak się bać – Boga”.
Spotkanie z Rabinem odbędzie się
30 stycznia 2012 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze
w Gdańsku, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Porozumienie w sprawie terenu cmentarza żydowskiego w Człuchowie

24 stycznia w Człuchowie doszło do porozumienia między Burmistrzem miasta, Panem Ryszardem Szybajło i Michałem Sametem, reprezentującym Komisję ds. Cmentarzy przy ZGWŻ.

Przypomnijmy, że sprawa toczy się od lata 2011 r., kiedy to podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie przylegającym do budynku gimnazjum przy al. Wojska Polskiego, gdzie do II wojny światowej istniał cmentarz żydowski, odkryto ślady grobów. Miejski konserwator zabytków powiadomił o tym fakcie Gminę Żydowską w Gdańsku oraz biuro rabina M. Schudricha. Następnie odbyło się wiele konsultacji i kilka wizji lokalnych. W ich wyniku stwierdzono naruszenie 17 grobów.

Michał Samet, który od początku koordynował działania strony żydowskiej, stwierdził, że współpraca z władzami Człuchowa układała się pomyślnie i w duchu poszanowania prawa żydowskiego. Osiągnięte właśnie porozumienie zakłada dalsze ścisłe współdziałanie, w celu uniknięcia świadomego profanowania miejsca pochówku człuchowskich Żydów.

Turniej Brydża Sportowego w gdańskim klubie Makabi

Klub Makabi Gdańsk (działający pod egidą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP) serdecznie zaprasza na Pierwszy Integracyjny Turniej Brydża Sportowego. Nagroda główna wynosi 1000 PLN, nagrody dla kolejnych par klasyfikacji ogólnej, dla par o niskim wk, oraz dla par niesklasyfikowanych w rankingach PZBS.

Turniej odbędzie się 22 stycznia (niedziela) 2012 roku o godzinie 11.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku przy ulicy Partyzantów 7.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie gdańskiego OZBS. Ilość miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń.
Nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń 19 stycznia.

DOCHÓD Z TURNIEJU PRZEZNACZONY BĘDZIE NA WSPARCIE POMORSKIEGO HOSPICJUM DZIECIĘCEGO 
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 609 984 000. Dalsze szczegóły na stronie
www.makabipolska.org.pl

Spotkanie przedstawicieli europejskich klubów Makabi w Amsterdamie

W dniach 20-22 stycznia 2012 r. w Amsterdamie odbyło się spotkanie przedstawicieli europejskich klubów Makabi. Gdański Klub Makabi reprezentował Michał Szymański. Program spotkania obejmował m.in. prezentację przez uczestników własnych klubów i organizacji oraz wykłady liderów europejskiego ruchu Makabi na temat żydowskiej tożsamości, bycia Żydem u progu XXI wieku, a także form pracy w lokalnych organizacjach Makabi i współpracy międzynarodowej.

XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

W ramach obchodów XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, który w tym roku przypadł 17 stycznia 2012 r., Michał Samet i Michał Rucki uczestniczyli w uroczystym wieczorze zorganizowanym przez władze Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W pięknej, zabytkowej auli Seminarium, przy świecach płonących w menorze, przedstawiciele Gminy Żydowskiej spotkali się z klerykami i alumnami. Jak napisano na internetowe stronie Seminarium, rozmawialiśmy „o życiu codziennym wyznawców judaizmu, o ich tradycjach, obyczajach. Przyświecała nam jedna zasada: im więcej o sobie będziemy wiedzieć, tym mniej będzie między nami uprzedzeń, które tak często prowadzą do konfliktów.
Jaką myśl wyniesiemy z tego spotkania? Trzeba być człowiekiem dla innych ludzi, bo jeśli tego nie potrafimy, to wszystko inne - zdobyta wiedza, umiejętności i osiągnięcia - są nic nie warte. Bo drugi człowiek jest najkrótszą drogą do Boga”.
Tu można obejrzeć zdjęcia ze spotkania:
http://www.gsd.gda.pl/index.php?strona=galeria&r=2012&g=judaizm

Rabini nieortodoksyjni z wizytą w GWŻ w Gdańsku

W dniach 13-15 stycznia 2012 r. gościliśmy w naszej Gminie rabina Waltera Homolkę, profesora Uniwersytetu w Poczdamie i rektora tamtejszego Abraham Geiger Kolleg wraz ze współpracownikami oraz Stasa Wojciechowicza, reformowanego rabina zatrudnionego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Goście spędzili z nami Szabat, a w niedzielę 15 stycznia uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą.

Wizyta miała charakter przyjacielski, ale zarazem roboczy. W jej trakcie uzgadnialiśmy m.in. dalsze wzajemne kontakty oraz możliwości kształcenia się młodzieży w nurcie reformowanego judaizmu. Szansę taką dają właśnie studia w Abraham Geiger Kolleg.

Zawarliśmy także wstępne porozumienie z rabinem Wojciechowiczem w sprawie jego regularnych odwiedzin w naszej Gminie i prowadzeniu tu otwartych wykładów dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę na temat judaizmu. Jesteśmy bowiem świadomi, że nie wolno zaprzepaścić żadnej okazji prowadzącej do podniesienia poziomu edukacji żydowskiej.

Tikkun – Naprawa

Współpraca Gminy Żydowskiej w Gdańsku z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej trwa i rozwija się w najlepsze. Od ponad dwóch lat kilku więźniów z zakładu karnego na gdańskiej Przeróbce porządkuje cmentarz żydowski na Chełmie. Ostatnio zaś osadzeni pomagają nam także w pracach porządkowych w Nowej Synagodze. Prócz tego, prowadzimy wykłady o judaizmie dla więźniów – uczestników grupy terapeutycznej uzależnień. Spotkania odbywają się w synagodze i w zakładzie karnym.

Poniżej znajduje się link do strony Służby Więziennej, w którym opisana jest szerzej wspólna inicjatywa:
http://sw.gov.pl/pl/aktualnosci-z-jednostek/news,6493,oisw-gdansk-wiezniowie-w.html

Promocja książki "Do zobaczenia w Jerozolimie"

Wydawnictwo MASZOPERIA LITERACKA oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na promocję książki dr. Marka Suchara „Do zobaczenia w Jerozolimie” połączoną z otwarciem wystawy fotografii Szymona Suchara „Jerozolima – miasto i ludzie”. [Czytaj więcej]

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk-Wrzeszcz, poniedziałek 19 grudnia 2011 r., godz. 18.00.
Wstęp wolny!
[Zobacz zaproszenie]

Debata w Krytyce Politycznej

Przedstawiciele nasze Gminy zostali zaproszeni do udziału w debacie o stosunku religii do mniejszości seksualnych. Wśród zaproszonych gości był także psycholog i ksiądz katolicki. Pretekstem do spotkania (zorganizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz Krytykę Polityczną) była projekcja filmu „Oczy szeroko otwarte” izraelskiego reżysera Haima Tabakmana.

Ponieważ akcja filmu rozgrywa się w środowisku ortodoksyjnych Żydów zamieszkujących dzielnicę Mea Szarim w Jerozolimie i dotyczy uczucia, które rodzi się między dwoma mężczyznami, nasza obecność na debacie miała dodatkowo pomóc w zrozumieniu kontekstu kulturowego i religijnego omawianego filmu.

Warsztaty chanukowe na zamku w Malborku

Pomysłodawcą tego wydarzenia, w którym GWŻ w Gdańsku uczestniczy już po raz drugi, jest nasz przyjaciel, restaurator, właściciel Gothic Cafe na zamku w Malborku – Bogdan Gałązka. Przebywając wiele lat w USA, zaczerpnął z tamtejszej popkultury pomysł organizowania tzw. Christmukkah, czyli spotkania bożonarodzeniowo-chanukowego pod nazwą Święto Światła. Ideą takiego spotkania (w tym roku odbyło się ono 18 grudnia) jest uświadomienie i pokazanie małym polskim dzieciom, że obok ich rodzinnej, katolickiej tradycji istnieje także tradycja odmienna, w tym wypadku żydowska. Choć obu tradycji nie można w żaden sposób porównać, to niewątpliwie tym, co je łączy, jest światło – światło choinkowych lampek i światło chanukowych świeczek. Maluchy i ich rodzice słuchają o historycznych źródłach Chanuki, o zwyczajach z tym świętem związanych, mogą także kolorować obrazki z chanukiją. Jednak niezmiennie największym powodzeniem cieszy się gra w drejdla. Ta forma hazardu, w której rolę pieniędzy z powodzeniem pełnią cukierki, powoduje prawdziwe emocje. I tak, przy okazji świetnej zabawy kształtujemy postawę tolerancji i zrozumienia dla inności, odmienności.

Chanuka 5772

Zapraszamy wszystkich swoich członków, ich rodziny i przyjaciół na wspólne zapalenie drugiej świeczki chanukowej.
Ponadto w programie:

– gry i zabawy dla najmłodszych,

– występ zespołów Marzena Sikała & Andrzej "Endriu" Kędzierski 
   Electro-Instrumental Project oraz "Hopkele" w składzie:
   Maciej Borowicz (wokal), Arkadiusz Disterheft (klarnet,
   saksofon), Jan Freicher  (fortepian),

– poczęstunek.

Uroczystość odbędzie się 21 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

Spektakl Teatru Błękitna Sukienka

Gdańska Fundacja Terapii i Rozwoju zaprasza na spektakl teatralny
„Skacz Marysiu” w  sobotę 19 listopada 2011 roku o godz. 19.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7.
Jest on rezultatem 8-miesięcznego projektu Teatru Kobiet Błękitna Sukienka we Wrzeszczu, którego celem było stworzenie ośrodka teatralnego kobiet,
a także  rozwój artystyczny, społeczny i osobisty uczestniczek.
Kobiety stworzyły autorski spektakl, będący zapisem ich doświadczeń, energii i pragnień. Spektakl kobiet dojrzałych, odważnych, lecz niespokojnych. Poszukujących podczas wielomiesięcznych zajęć warsztatowych – siebie, i formy dla swoich pieśni…  
Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska, Występują: Justyna Kadziewicz, Joanna Kania, Joanna Kobylińska-Domżał, Monika Konczakowska, Bożena Kwiatkowska, Lucyna Mieczkowska, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz, Współpraca kostiumograficzna: Beata Miłogrodzka

Transvizualia w Nowej Synagodze

 Już po raz kolejny otwieramy przestrzeń Nowej Synagogi dla artystów awangardowych. Tym razem zapraszamy 9 października 2011 r. o godz.17, na prezentację projektu Citysound w ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Form Multimedialnych Transvizualia. [czytaj program]
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.transvizualia.com/program/citysound.html

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze GWŻ w Gdańsku

9 października 2011 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, filii ZGWŻ. Ustępujący Zarząd Gminy przedstawił zebranym sprawozdanie ze swojej działalności. Zostało ono przyjęte bez zastrzeżeń. Dowodem zaufania członków Gminy do ludzi, którzy na co dzień kierują pracami Gminy i reprezentują ją w kontaktach zewnętrznych były przeprowadzone następnie wybory.

Walne Zebranie wybrało na czteroletnią kadencję Zarząd w składzie: Romuald Junka, Linadia Kurpiewska, Krystyna Malewska, Michał Rucki, Michał Samet; Komisję Rewizyjną w składzie: Józef Gurfinkiel, Irena Nowak, Hubert Wiosna; Sąd Polubowny w składzie: Agata Mendyk, Alfred Samet, Kamila Wróblewska.

Wybrani przedstawiciele Gminy podziękowali za okazane zaufanie i nakreślili kierunki przyszłych działań. Prócz dotychczasowej aktywności w dziedzinie edukacji żydowskiej, kultury, a także odbudowy cmentarza żydowskiego na Chełmie i przygotowań do przejęcia cmentarza sopockiego, priorytetem czteroletniej kadencji będzie stworzenie w Nowej Synagodze Centrum Społeczności Żydowskiej spełniającego statutowe powinności Gminy Żydowskiej i jednocześnie otwartego na współdziałanie z trójmiejskimi i szerzej – polskimi oraz zagranicznymi instytucjami kultury.

Jom Kipur w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

Erew Jom Kipur – 7 października (piątek), 9 tiszri
– Ostatni posiłek poprzedzający post kończymy godzinę przed zachodem słońca;
– 17.40 – Maariw, Kol Nidrej;
– 17.52 – początek postu i zapalenie świec;
Jom Kipur – 8 października (sobota), 10 tiszri
– 9.00 – Szachrit, Musaf;
– ok. 11.30 – Jizkor;
– 18.00 – Mincha, Maariw;
– 18.55 – Hawdala, zakończenie postu
– poczęstunek – wspólne złamanie postu.

Jom Kipur kończy okres dziesięciu dni pokuty, rozpoczęty w Rosz Haszana. Wg tradycji los człowieka zapisany jest w księdze w Nowy Rok, a wyrok przypieczętowany w Dzień Pojednania. W ten dzień obowiązuje nas ścisły, 25 godzinny post. Modlitwy w synagodze rozpoczynają się od śpiewu Wszystkich Zobowiązań (Kol Nidre), czyli prośby o zwolnienie ze wszelkich niedotrzymanych przyrzeczeń wobec Boga. Zmarłych krewnych wspomina się poprzez odmówienie Izkor (hebr. "Wspomnij", "Pamiętaj"), grzechy wyznaje się intonując Aszamnu (hebr. "Zgrzeszyliśmy"), po czym błaga się Boga o miłosierdzie. Po południu czyta się Księgę Jonasza, zgodnie z którą Najwyższy wybacza wszystkim tym, którzy prawdziwie przeżywają skruchę. Neila (hebr. "zamknięcie") jest modlitwą zamykającą, bo podczas jej odmawiania jak gdyby zamykają się bramy Nieba.

Spotkajmy się więc w ten szczególny dzień w synagodze, by wspólnie, w skupieniu przeżyć duchową przemianę.

Życzymy wszystkim com kal – łatwego postu i gmar chtima towa – dobrego zapieczętowania!


strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]