g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Plenerowa audycja na Cmentarzu Żydowskim w Sopocie

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na plenerową audycję upamiętniającą powstanie w 1913 r. Gminy Synagogalnej w Sopocie, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sopockiej synagogi oraz założenia cmentarza żydowskiego w Sopocie.
Po zachodzie słońca na sopockim cmentarzu żydowskim usłyszymy głosy dawnych mieszkańców miasta wspominających swoje życie w nadmorskim kurorcie.
Tego wieczoru swoją premierę mieć także będzie książka Mieczysława Abramowicza pt. Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć, która stała się kanwą audycji.
Sopot, Cmentarz Żydowski, ul. Malczewskiego
29.09.2013 r., godz. 18.35.

Kurs języka hebrajskiego dla początkujących

Rozpoczynamy nowy kurs języka hebrajskiego dla początkujących. Pierwsze zajęcia rozpoczną się 30 września (poniedziałek) o godz. 19.00 w siedzibie Gminy. Zajęcia będą odbywały się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, wejście od ul. Grunwaldzkiej 102.
Informacje i zapisy: Ewa Soroczyńska - tel. 501 389 907

Rosz Haszana 5774

Erew Rosz haSzana (środa):
19.07 - zapalenie świec,
19.10 - mincha/mariw

I dzień Rosz haSzana (czwartek):
9.00 - Szachrit,
15.00 - Taszlich,
17.00 - mincha/mariw,
po 20.15 - zapalenie świec

II dzień Rosz haSzana (piątek): 9.00 Szachrit


 

 

Wykład rabina Schudricha w Nowej Synagodze

W związku z nadchodzącymi świętami Rosz haSzana i Jom Kipur, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zaprasza na otwarty wykład rabina Michaela Schudricha pt. "Łzy i Tszuwa". Spotkanie odbędzie się
w poniedziałek 2 września 2013 r. o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Wstęp wolny.

Żydowska pomoc społeczna

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Komisja Pomocy Społecznej i Żydowskie Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP serdecznie zapraszają na otwarte spotkanie dotyczące żydowskiej pomocy społecznej:
Komu, dlaczego i jak pomagamy?
Kto może zostać wolontariuszem w gminach żydowskich?
Jakie są blaski i cienie pracy wolontariusza?

Spotkanie odbędzie się we wtorek 23 lipca o godzinie 13:30 w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 7

Prelegenci:
Ewa Spaczyńska – dyrektor Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej w Polsce – przedstawi jego obecną sytuację i finansowanie.
Katarzyna Żarnecka-Lasota – koordynatorka programów dla wolontariuszy – opowie o możliwościach pomagania i samopomocy w gminach żydowskich. Zapraszamy!

Projekt Volunteer&Change! – Pomagaj i zmieniaj! – zainicjowała Komisja Pomocy Społecznej i Żydowskie Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP ze wsparciem Dutch Jewish Humanitarian Fund, Fundacji JDC Polska oraz lokalnych organizacji żydowskich.

Szabat Chazon w Nowej Synagodze

Najbliższy Szabat (13 lipca) obchodzimy jako Szabat Chazon. Spotykamy się w gronie przyjaciół i zaproszonych gości by wspólnie modlić się, cieszyć Szabatem, a jednocześnie przygotować się duchowo do Tisza be Aw.
Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych na sobotnie wykłady:

godz. 17.00 Tomek Krakowski: Księga Powtórzonego Prawa – pierwsza księga syjonizmu;
godz. 18.00
rabin Symcha Keller: Bein ha Mecarim czas smutku. Jak możemy odbudować Świątynię
w Jerozolimie.

Serdecznie zapraszamy do synagogi przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku-Wrzeszczu

Flamenco w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zaprasza na koncert szkoły flamenco "Gato Verde" oraz koncert muzyki sefardyjskiej Impreza rozpocznie się
w niedzielę 30 czerwca 2013 r. o godz. 19.00
w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.
Informacje i bilety: 502 752 626

Hebrajskie litery. Ich znaczenie i symbolika

14 maja (wtorek) o godz. 18.30 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu odbędzie się kolejny z cyklu wykładów Tomka Krakowskiego, w których omawia on różne aspekty judaizmu. Wtorkowe spotkanie będzie zatytułowane „Hebrajskie litery. Ich znaczenie i symbolika. Świat stworzony poprzez litery i świat, który widoczny jest w literach”.
Jak głosi żydowska tradycja, Bóg stworzył świat, posługując się literami hebrajskiego alfabetu. Kabała naucza, że każda z liter ma ogromną moc tworzenie jak i poznania. Dla Boga są one narzędziem budowania, dla człowieka oknem przez które można dostrzec Twarz Najwyższego.
Jakie znacznie kryje się za każdą z liter? Jak je odczytywać i jak je pisać? Do czego stanowią klucz i czego są pieczęcią?
Nieprzypadkowo właśnie teraz wysłuchamy wykładu na temat liter hebrajskich. We wtorkowy wieczór zaczyna się bowiem święto Szawuot – święto nadania Tory. Do tradycji związanych ze świętem Szawuot należy całonocne studiowanie Tory w synagodze. Wykład Tomka Krakowskiego może być dla wszystkich słuchaczy przedsmakiem tej tradycji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do synagogi w ten szczególny wieczór. Wstęp wolny.

Promocja książki Marka Suchara
Światła Jerozolimy

Wydawnictwo Maszoperia Literacka zaprasza 21 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 do Nowej Synagogi w Gdańsku na promocję książki Światła Jerozolimy oraz koncert współczesnych piosenek
izraelskich

Menora – świecznik świątynny, symbol żydowski

12 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się drugi z cyklu wykładów Tomka Krakowskiego o symbolach judaizmu. Tym razem zapraszamy na prezentację multimedialną zatytułowaną „Menora – świecznik świątynny, symbol żydowski”. Historia Menory i jej wizerunków. Znaczenie, jakiego nabierała przez wieki. Różne odmiany: siedmio-, dziewięcio- i pięcioramienne. Symbolika religijna i mistyczna. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Pesach 5773

Hopkele w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego "Non Serio" zapraszają na koncert muzyki żydowskiej. Gwiazdą wieczoru będzie trójmiejski zespół Hopkele, który zaprezentuje się w nowym programie tradycyjnych utworów żydowskich, zarówno poważnych jak i żartobliwych. Współczesne aranżacje pozwolą przenieść się słuchaczom zarówno do przedwojennej Polski, na gorącą Kubę, jak również w klimaty etniczne. Program ten dzień wcześniej będzie rejestrowany na żywo w Radio Gdańsk.

Zespół HOPKELE łączy w sobie tradycyjne żydowskie brzmienie z osiągnięciami współczesnej muzyki. Chcemy pokazać jak wyglądałaby naturalna ewolucja muzyki klezmerskiej, gdyby jej nie zahamowała historia. Stąd połączenie współczesnych instrumentów takich jak: wibrafon, bas bezprogowy z tradycyjnym dźwiękiem skrzypiec, klarnetu czy kontrabasu. Poszukując spójności muzyki klezmerskiej z muzyką wielonarodową eksperymentujemy wykorzystując instrumenty etniczne: duduk, flet ney, didgeridoo, darbuka.

 

Purim 5773

Zapraszamy na uroczystość święta Purim 5773, która odbędzie się w niedzielę 24 lutego 2013 r. o godz. 14.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku, ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości:

Tradycja i zwyczaje purimowe – wykład rabina Boaza Pasha

Czy naprawdę każdy Żyd ma obowiązek upić się do podczas Purim? Co ma pić? W którym kielichu? Co to są „uszy Hamana”? Na te i inne pytania, poważne i mniej poważne, będzie można usłyszeć odpowiedź podczas wykładu rabina Boaza Pasha we wtorek 19 lutego o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 7.

Wszystkich zainteresowanych poznaniem tradycji żydowskiego karnawału serdecznie zapraszamy!

„Magen Dawid – Gwiazda, Tarcza Dawida”

9 lutego (sobota) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się multimedialna prezentacja zatytułowana: „Magen Dawid – Gwiazda, Tarcza Dawida”, którą poprowadzi Tomek Krakowski.

Historia i geneza sześcioramiennej gwiazdy. Jej znaczenie dla matematyki, astronomii, mistyki, magii, filozofii, teologii, polityki i historii. Znak dumy i hańby. Czy i kiedy „przeszła na judaizm”? Jej rola w nie-żydowskich tradycjach i kulturach. Serdecznie zapraszamy

Tomasz Krakowski studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, w jesziwach "HaMiftar" i "Tora beCijon" w Jerozolimie, Kollelu Warsza. Jest członkiem Zarządu ZGWŻ.

Licealiści z Gdańska i francuskiego Angers z wizytą w synagodze

8 stycznia br. gościliśmy w naszej synagodze grupę młodzieży z II LO w Gdańsku oraz z liceum  w Angers. Obydwie szkoły uczestniczą w programie wymiany uczniów. Tym razem licealiści realizowali projekt pt.: „Mniejszości narodowe i etniczne w naszych miastach”. I właśnie w ramach tego projektu odwiedzili oni Gminę Żydowską w Gdańsku. Młodzi ludzie zadawali wiele pytań dotyczących przeszłości i dnia dzisiejszego gdańskich Żydów. W szczególności interesowali się zasadami wiary żydowskiej i obyczajami z nią związanymi; chcieli poznać alfabet hebrajski oraz tajniki lokalnej kuchni żydowskiej. Było nam niezmiernie miło gościć ich w murach naszej synagogi.

Zdobyte w ten sposób informacje zostały przedstawione w formie multimedialnej prezentacji zorganizowanej w II LO, a młodzi Francuzi po powrocie do domu zaprezentują ją w swojej szkole. Tym samym wieści o gdańskich Żydach dotrą do pięknego regionu na Loarą

Wykład i spotkanie z rabinem Nechemią Segalem w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku rozpoczyna cykl wykładów i studiowania z rabinem Nechemią Segalem. Pierwsze spotkanie i otwarty wykład zaplanowaliśmy na 22 stycznia 2013 r. (wtorek) o godz. 18.30.

Zapraszamy członków naszej społeczności, osoby z żydowskim pochodzeniem i wszystkich zainteresowanych judaizmem.

Gdańsk miastem wielu kultur? Spotkanie w synagodze

Co wiesz o judaizmie?

Kim są gdańscy wyznawcy judaizmu?

Byłeś w gdańskiej synagodze?

Studenckie Koło Naukowe Etnologów UG oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na otwarte spotkanie w gdańskiej synagodze

20 stycznia 2013 (niedziela), godzina 13:00, ul. Partyzantów 7

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Gdańsk miastem wielu kultur? Spotkania z religiami".

Każdego miesiąca odwiedzimy inną gdańską świątynię, by słuchać, patrzeć, zadawać pytania.

Spotkania mają być okazją do wspólnej refleksji nad zagadnieniem wielokulturowości.

Cykl turniejów brydżowych w Klubie Makabi

T.O. Makabi Polska ma zaszczyt zaprosić na I CYKL TURNIEJÓW w BRYDŻU SPORTOWYM, który będzie odbywać się w Nowej Synagodze, ul. Partyzantów 7, przez 8 kolejnych śród począwszy
od 9 stycznia 2013 r. o godz. 17.15.

Dla najlepszych w punktacji długofalowej kategorii OPEN:

I miejsce 500 zł, II miejsce 330 zł, III miejsce 170 zł

Wpisowe:

20 zł opłata normalna

15 zł opłata zniżkowa (65 lat i więcej oraz juniorzy)

10 zł opłata dla amatorów.

Chanuka 5773

Wszystkich członków Gminy, ich rodziny i przyjaciół zapraszamy na uroczyste zapalenie piątej świeczki chanukowej,
w środę 12 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 do Nowej Synagogi.

Chanukowy wieczór poprowadzi rabin Boaz Pash.

W tym roku odwiedzi nas także Chanukowy Busik z Warszawy. Będzie wspólne zapalenie świeczek, tradycyjny poczęstunek, gry, zabawy, quizy oraz muzyka.

Zaproszenie na spotkanie z pracownikami Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z zespołem pracowników MHŻP w niedzielę 9 grudnia 2012 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku.
W  programie:
– prezentacja Wystawy Głównej oraz działań edukacyjnych i kulturalnych Muzeum Historii Żydów Polskich
– Dyskusja o Państwa oczekiwaniach i sugestiach dla Muzeum

Po spotkaniu oraz następnego dnia, pracownicy Muzeum będą do Państwa dyspozycji.  Bardzo interesują nas Państwa losy, a także dzieje Waszych rodzin i znajomych. Będziemy wdzięczni, jeżeli zgodzą się Państwo na zapisanie Waszych wspomnień.
Zapraszamy także do udziału w muzealnym Programie Zbierania Pamiątek. Do zbiorów MHŻP przyjmiemy z wdzięcznością każdy przedmiot czy dokument, za którym kryje  się opowieść o polskich Żydach. 

Szabaton w gdańskiej Gminie Żydowskiej

„Pójdź, mój ukochany, Naprzeciw Oblubienicy – powitajmy Szabat […]”

Serdecznie zapraszamy na pierwszy Szabaton w historii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Z wielka radością powitamy w Nowej Synagodze nie tylko stałych członków naszej społeczności, ale także przyjaciół, dla których będzie to niepowtarzalna okazja, aby móc chociaż na moment zatrzymać się w biegu i zapomnieć o rzeczywistości, z którą zderzamy się każdego dnia.

2 listopada (według kalendarza żydowskiego będzie to 17 Cheszwan) wspólnie rozpoczniemy Szabat, usiądziemy do uroczystej kolacji i zagłębimy się nie tylko w teksty Tory, ale przede wszystkim w sama ideę tego szczególnego święta. Na wszystkich Was czekają specjalni goście z rabinem Boazem Pashem na czele, gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze nawet pytania, a ponadto przyjemna atmosfera i niesamowite atrakcje ciągnące się od momentu zapalenia świeć, aż do Hawdali (3 listopada), kiedy to razem pożegnamy Szabat.

Piątek: 2.11.2012 / 17 Cheszwan 5773

 • 15.54 – zapalenie świec szabatowych;

 • Kaballat Szabat;

 • Maariv;

 • Uroczysta kolacja oraz dwar Tora (krótki komentarz do tego, co się akurat dzieje
  w Torze (Parsza Wajera);

 • Otwarcie „Muzeum Szabatu”;

 • Niekończące się wspólne dyskusje.

Sobota: 3.11.2012 / 18 Cheszwan 5773

 • 9.30 – Szachrit

 • 11.30 – Kidusz

 • Wykład Joela Chaima Nowickiego – „Szabat – świątynia zbudowana z czasu”;

 • Wykład Jakuba Skrzypczaka – „Sidur – żydowski modlitewnik. Jak modlą się Żydzi. Istotne różnice w rycie aszkenazyjskim, chasydzkim i sefardyjskim”;

 • „Zapytaj rabina” czyli spotkanie z rabinem Boazem Pashem

 • Zajęcia dla dzieci i młodzieży / Cafee Dilemma

 • Seudat Szliszit – ostatni posiłek przed końcem Szabatu oraz tradycyjne żydowskie piosenki

 • Mincha, Maariv

 • 16.49 – zakończenie Szabatu – Hawdala

 • Wieczorek z muzyką klezmerską

IV Integracyjny Turniej Brydżowy w gdańskim Klubie Makabi

Gdański Klub Makabi działający przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku oraz Pomorski Związek Brydża Sportowego zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w IV Integracyjnym Turnieju Par, który odbędzie się 21 października br. o godz. 11.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7.

Więcej szczegółów i zapisy na stronie: www.bridge.gda.pl

Po raz drugi, całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Ta szczytna idea pomocy narodziła się niemal równocześnie z powołaniem do życia gdańskiego Klubu Makabi. Spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony zawodników biorących udział w Turnieju, a także z wdzięcznością kierownictwa Hospicjum. Dla wszystkich stało się jasne, że podobne akcje muszą być kontynuowane. I tak się dzieje!

Przy okazji chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy do tej pory przekazali 1% podatku na rzecz Hospicjum oraz zachęcić innych, aby tak uczynili w przyszłości.

Numer KRS Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci: 0000296652

Jom Kipur

[Jom Kipur] będzie dla was bezwzględnym wiecznym nakazem: w siódmym miesiącu dziesiątego [dnia] miesiąca będziecie pościć [nie jedząc ani nie pijąc], nie będziecie wykonywać żadnych zakazanych [w Szabat] czynności – czy urodzony w narodzie, czy konwertyta, który mieszka pośród was. Bo w ten dzień będzie dokonane przebłaganie za was, żeby was oczyścić. Będziecie oczyszczeni ze wszystkich waszych grzechów przed Bogiem. Będzie to dla was Szabat Szabatów, [dzień całkowitego zaprzestania pracy], dzień, w którym musicie pościć. [Jest to] wieczny bezwzględny nakaz. (Wajikra, 16:29-31),

Modlitwy w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu:

25 września (wtorek) – erew Jom Kipur

18.10 – Kol Nidrej 

26 września (środa) – Jom Kipur

9.00 – Szachrit

12.00 – Jizkor

18.00 – Neila

Gemar Chatima Towa!
Obyście byli ostatecznie opieczętowani (w Księdze Życia) na dobre!

Rosz Haszana 5773

 

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]