gstrona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Chanuka 5776

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszej Gminy na uroczyste zapalenie siódmej świeczki chanukowej! Zabierzcie ze sobą rodzinę i przyjaciół! 12 grudnia, zaczynamy o 17:30, tuż po szabacie: hawdala – krótkie nabożeństwo kończące szabat ● zapalenie siódmej świeczki chanukowej ● koncert ● loteria chanukowa ● tradycyjne chanukowe placki ● radosne, świąteczne "le-chajim" ● chanukowe casino ● tańce izraelskie i nie tylko ● jewish-disco do ostatniej tańczącej pary. 
Zapraszamy serdecznie Was, wasze rodziny i przyjaciół!!

Bilet, bedący jednocześnie kuponem na Loterię Chanukową kosztuje 10 zł.
Dla członków GWŻ i studentów Uniwersytetu Otwartego 50% zniżki (5zł).

Żydowski Uniwersytet Otwarty

Formuła Uniwersytetu jest otwarta, skierowana do wszystkich pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury i religii żydowskiej.
Proponujemy wykłady w następujących działach tematycznych: ● tradycja i kultura żydowska ● sztuka ● język hebrajski ● literatura hebrajska i jidysz ● filozofia żydowska ● pokazy filmowe i filmowy klub dyskusyjny ● warsztaty muzyczne ● tańce izraelskie ● warsztaty plastyczne ● warsztaty teatralne, …a wszystko w miłej atmosferze, kawa, herbata, koszerne ciasto – stacjonarnie w Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7) oraz plenerowo w trakcie ciekawych wycieczek szlakiem żydowskich zabytków.
Zajęcia będą się odbywały od 11 X 2015 r. do końca czerwca 2016 r. w każdą niedzielę od 12:00 do 15:00. INFORMACJE NA TEMAT REJESTRACJI I PŁATNOŚCI i SZCZEGÓŁOWEGO PROGRAMU ZAJĘĆ: tel: 694 676 063
 lub e-mail: igi@jewish.org.pl lub, po prostu  przyjdźcie przed niedzielnymi wykładami!

Spotkania z piosenką żydowską

Szanowni Państwo, informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na nowym powakacyjnym cyklu „SPOTKAŃ Z PIOSENKĄ ŻYDOWSKĄ”. W każdy czwartek w Nowej Synagodze w Gdańsku, przez 1,5 godziny będziemy się spotykać, aby wspólnie muzykować i śpiewać w wyjątkowym, niesłyszanym już na ulicach, języku jidysz. Czekamy na Państwa z pulą nowych piosenek, świetną atmosferą i wyjątkową okazją do nauki podstawowych zasad emisji głosu i zwrotów w języku żydowskim.
Czwartki, w godzinach 19:00-20:30.
Proponujemy następujące formy płatności za zajęcia: 120 zł za 4 spotkania, 35 zł za pojedyncze zajęcia.
Członkowie gminy – 10 zł za zajęcia.
Warsztaty, tak jak w ubiegłym cyklu, jak i podczas Festiwalu ZBLIŻENIA, poprowadzi Maria Ka – doświadczona w prowadzeniu tego typu zajęć wokalistka - artystka - judaistka. Zgłoszenia proszę wysyłać mailowo na adres:
zblizeniadsa@gmail.com

Jom Kipur 5776

WSZYSTKICH członków naszej społeczności zapraszamy serdecznie na modlitwę Kol Nidrej!
Oby Wszechmocny zapisał nas wszystkich w Księdze Życia.
KOL NIDREJ
wtorek, 22 września, godz. 18:26
SZACHRIT
środa 23 września godz. 9:00
ZŁAMANIE POSTU środa 23 września godz. 19:24

Wiersz Władysława Szlengla "Kol Nidrej" został napisany w czasach wzmagającego się faszyzmu. Pomimo upływu lat i odimiennej sytuacji, wydaje się on wciąż aktualny, poraża swoją celnością i trafnością uderzającą również w... nasze pokolenie [czytaj wiersz].

Spotkanie Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego

Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w niedzielę 20 września o godz. 10.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7. Na spotkaniu omawiane będą szczegóły uczestnictwa oraz  program.
Przypominamy, że zajęcia Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego dostępne są dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą kulturą i religią żydowską bez względu na pochodzenie i wyznanie uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA III odsłona

W dniach 10-13 września 2015 r. odbędzie się na terenie Gdańska Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA III odsłona. Otwarcie Festiwalu nastąpi w czwartek 10 września w Nowej Synagodze o godz. 17.15.
[Program Festiwalu].
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorzy zastrzegają prawo zmian w programie.
Więcej informacji na www.zblizeniafestiwal.org

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Taube Philantropies, American Jewish Joint Distributtion Committee oraz Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Bejt Meir Żydowski Uniwersytet Otwarty w Nowej Synagodze

Uniwersytet proponuje wykłady w następujących działach tematycznych:

[czytaj więcej]

Zajęcia będą się odbywały od 20 września 2015 r. do końca czerwca 2016 r.

w każdą niedzielę od 12:00 do 15:00.
Chętnych prosimy o kontakt: (pon.-pt. w godz. 10:00-16:00): 58 344-06-02 lub e-mail:
gdansk@jewish.org.pl

Żydowska Szkółka Niedzielna CHEDER GDAŃSK

Od września rusza nowy projekt Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, otwieramy dla naszych milusińskich żydowską szkółkę niedzielną: CHEDER GDAŃSK. Formuła szkółki jest otwarta, na zajęcia zapraszamy zarówno dzieci i młodzież członków naszej społeczności, osób o pochodzeniu żydowskim, jak również tych wszystkich, którzy chcą poznać tradycję i obyczaje żydowskie.
Program jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat.
W programie:

W trakcie zajęć przewidziany jest posiłek dla dzieci. Dla dorosłych proponujemy równoległy program edukacyjny. [Czytaj więcej]

Zajęcia będą odbywały się od 20 września 2015 r. do końca czerwca 2016 r. w każdą niedzielę od 10:00 do 13:00.

Chętnych prosimy o kontakt: (pon.-pt., w godz. 10:00-16:00): 58 344-06-02 lub e-mail: gdansk@jewish.org.p

Koncert muzyki flamenco

W Nowej Synagodze w Gdańsku, 6 lipca 2015 r. o godz. 19.00, odbędzie się niezwykły koncert. Fascynująca fuzja muzyki indyjskiej i flamenco w wykonaniu niezwykłych artystów, zespołu Michała Czachowskiego, gwarantuje wspaniałą rozrywkę. Warto wybrać się na koncert, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po Hiszpanii i Indiach. [Czytaj więcej]
Bilety można zamawiać telefoniczne: 502 752 626 lub mailowo: kontakt.gatoverde@gmail.com

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet

Zapraszamy na koncert Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet na Scenie Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, Gdańsk.
Termin: 25 czerwca 2015, godzina: 19:00. Bilety: 30/40 zł
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia, współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, partner: Nowa Synagoga, Villa Eva

[czytaj więcej]

Koncert muzyki flamenco

W Nowej Synagodze w Gdańsku, 6 lipca 2015 r. o godz. 19.00, odbędzie się niezwykły koncert. Fascynująca fuzja muzyki indyjskiej i flamenco w wykonaniu niezwykłych artystów, zespołu Michała Czachowskiego, gwarantuje wspaniałą rozrywkę. Warto wybrać się na koncert, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po Hiszpanii i Indiach. [Czytaj więcej]
Bilety można zamawiać telefoniczne: 502 752 626 lub mailowo: kontakt.gatoverde@gmail.com

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet

Zapraszamy na koncert Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet na Scenie Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, Gdańsk.
Termin: 25 czerwca 2015, godzina: 19:00. Bilety: 30/40 zł
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia, współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, partner: Nowa Synagoga, Villa Eva

[czytaj więcej]

Koncert flamenco i muzyki sefardyjskiej

Po raz kolejny, 21 czerwca 2015 r. o ogodz. 18.00,  mamy zaszczyt zaprosić Państwa w mury Nowej Synagogi w Gdańsku na koncert muzyczno-taneczny. Na scenie duet idealny, czyli flamenco i muzyka sefardyjska. Na scenie wspaniali muzycy: Maciej Misza Borowicz, Piotr Bruździak i Jan Freicher oraz fantastyczne tancerki - uczennice i instruktorki szkoły Gato Verde.

Bilety w cenie 30 zł można zarezerwować pod nr tel 502 76 26 26 lub mailowo kontakt.gatoverde@gmail.com

Święto Szawuot

W sobotę 23 maja, po szabacie zaczynamy celebrować Święto Szawuot. Po hawdali rozpoczynamy tradycyjny Tikkun Szawuot - nocne studiowanie Tory, które zakończy się nabożeństwem porannym o godzinie 4:00 rano.
W niedzielę o godz. 13:00 zapraszamy na szawuotowy grill połączony z wykładem Tomka Krakowskiego.
Tytuły niedzielnych wykładów:
"Gdańscy Rabini Rabi Izrael Lifschitz i jego dzieło. Komentarze do Miszny."
"Urodziny w tradycji żydowskiej. Czy Żydzi powinni celebrować dzień urodzin?"
"Midrasze o Królu Dawidzie"
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! CHAG SAMEACH!

Koncert Jozefa van Wissema

Miejsce: Scena Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk. Termin: 14 maja 2015, godzina: 19:00.
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia
Współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku
Partner: Villa Eva
Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Nowe idzie od morza, Glob Medium

Na Scenie Nowa Synagoga będziemy mieli przyjemność gościć wirtuoza lutni – Jozefa van Wissema. Jego muzyka, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działa na emocje słuchaczy i tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Jego genialne minimalistyczne kompozycje składają się prawie w całości z delikatnego i ukradkiem skubania wspomnianego instrumentu, rozbrzmiewające z gracją w melodycznych, harmonijnych ruchach.
Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Van Wissem wykłada na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni". Wydał 12 solowych albumów, w tym najnowszy Nihil Obstat w 2013, na potrzeby którego na specjalne zamówienie artysty stworzono rodzaj „czarnej lutni" o wyjątkowo mrocznym brzmieniu.

Podczas koncertu artysta wykona utwory zarówno ze swojej ostatniej płyty „Nihil obstat”, jak również fragmenty do ostatniego filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” z Tildą Swinton.

Bilety: 40 zł. Ilość miejsc na koncert jest ograniczona.
Szczegóły:
www.zblizeniafestiwal.org; fb: Fundacja Kultury Zbliżenia

Koncert chóru „;Sarva Dharama”

W programie pieśni opiewające Wszechobecnego Boga w różnych religiach, kulturach w 11 językach.
40 osobowy chór pod dyrekcją Marii Quoos oraz kameralny zespół muzyczny prowadzony przez Ewę Żarów.
W składzie chóru śpiewacy z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski. Chór występował w Finlandii, Łotwie, Estonii, Litwie, w Indiach i w Polsce. Koncert trwa godzinę.
Misją chóru Sarva Dharma jest szerzenie jedności wszystkich, ludzi, wszystkich kultur i religii.
Nowa Synagoga, 31 maja 2015 r., godz. 13.00

Pesach 5775

Serdecznie zapraszamy na uroczysty Seder Pesachowy. Uroczystości rozpoczną się w auli Nowej Synagogi. Pierwszy Seder: 14 nisan/3 kwietnia (piatek) o godz. 20.00
Drugi Seder: 14 nisan/4 kwietnia (sobota) o godz. 20.00

Zasiądziemy wszyscy przy sederowym stole by świętować i życzyć sobie wzajemnie tego, czego życzyli sobie nasi przodkowie: "Dzisiaj jeszcze teutaj, następnego roku w Erec Israel. Dziś jeszcze poddani, następnego roku niepodlegi, wolni ludzie!"

Koncert „Sekretny ogród”

Scena Nowa Synagoga zaprasza 12 kwietnia o godz. 18:00 na „Sekretny ogród” - wyjątkowy koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu ANASHIM - laureata wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA. 
Na czele zespołu stoi charyzmatyczna wokalistka i aktorka - Marta Gzowska-Sawicka, a towarzyszą jej znakomici instrumentaliści: Wojciech Golec (akordeon), Krzysztof Maciejowski (skrzypce), Eugeniusz Kubat (kontrabas) Marcin Żupański (klarnet bas., saksofon, flet).
Koncert promuje premierowy album grupy „Sekretny ogród” ukazując pieśni żydowskie w autorskim ujęciu będącym „mieszanką wybuchową” teatru, muzyki etnicznej i jazzu
[czytaj więcej]

bilety: 25 zł - przedsprzedaż, rezerwacja: martasawicka77@gmail.com
30 zł - w dniu koncertu

organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku 
współorganizator: Fundacja Kultury Zbliżeni

Inauguracja sceny Nowa Synagoga

Fundacja Kultury Zbliżenia i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku mają przyjemność ogłosić otwarcie nowej sceny artystycznej pod nazwą:

Scena Nowa Synagoga, która będzie działać w budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Na deskach nowej sceny będą odbywać się m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne i kabaretowe, a także pokazy filmowe. W programie pojawią się warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, już w marcu rozpoczynamy zajęcia z piosenki żydowskiej prowadzone przez Marię Ka.

Będzie można zobaczyć zarówno produkcje fundacji, jak i gościnne występy artystów z Polski i zagranicy. Duży nacisk będziemy kładli na prezentację trójmiejskich artystów oraz na poszukiwanie młodych talentów. Za cel stawiamy sobie prezentowanie programu na wysokim poziomie. Nasza oferta jest skierowana do dorosłych, młodzieży i dzieci.

Inauguracja Sceny Nowa Synagoga odbędzie się w niedzielę 14 marca 2015 r. o godzinie 19:00 programem kabaretowym „Tuwim or not Tuwim”, którego premiera odbyła się podczas I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

A już w niedzielę zapraszamy na godzinę 18:00, na program kabaretowy „Do niezobaczenia się z panem”.

Występują: Aleksandra Lis, Maja Miro Wiśniewska, Magdalena Żulińska, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Jacek Majok, Florian Staniewski. Scenografia i Kostiumy: Anna Molga. Opracowanie muzyczne: Jan Ignacy Wiśniewski. Muzycy: Aleksandra Mularczyk, Jan Ignacy Wiśniewski. Obsługa techniczna: Radosław Czerniawski, Andrzej Olczyk. Reżyseria: Marek Brand

Bilety: 20 zł (pierwsze 50 rezerwacji) / 25 zł (w dniu wydarzenia). Rezerwacje: festiwalzblizenia@gmail.com, www.zblizeniafestiwal.org

Purim 5775

Zapraszamy na uroczystość święta Purim 5775, która odbędzie się w środę 4 marca 2015 r. o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości m.in.:
- czytanie Megilat Ester,
- zajęcia dla dzieci
- poczęstunek
- kabaret purimowy Marka Branda
- zabawa i nauka tańców izraelskich
- konkurs na najlepszy strój purimowy – na zwycięzcę
   czeka wspaniała nagroda!

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]