W POSZUKIWANIU UTRACONEGO KRAJOBRAZU

 

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy wszystkich na projekcję filmu "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu", oraz spotkanie z reżyserem Leo Leszkiem Kantorem.

W Poszukiwaniu tolerancji
Leo Leszek Kantor publicysta i reżyser filmowy mieszkający od 1968 roku w Sztokholmie, napisał w Gazecie Wyborczej 24 listopada 2015 po spaleniu kukły na rynku: ”Bliscy mi są na tej ziemi inni ludzie, nie wrzask, ale dobra rozmowa jest ludzkim dobrem, taką mam nadzieje".
Z tą nadzieją 19 kwietnia o godz. 19:00 w dzień obchodów Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim do Gdańskiej Gminy przyjeżdża Leo Leszek Kantor ze swoimi filmem dokumentalnym "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu" żeby je porozmawiać o szacunku do człowieka, o poważaniu każdej inności, o potrzebie dobrej rozmowy – zawsze i wszędzie.
Telewizja Polska nazwala film "wielką wspaniałą opowieścią dokumentalną". a szwedzki konserwatywny dziennik Svenska Dagbladet, jeden z dwóch liczących się w kraju, "wielką elegią żałobną, fascynującym poszukiwaniem Atlantydy".
Leo Kantor, w 1968 roku wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu został wyrzucony z pracy w ramach czystek antysemickich w PRL. Mieszka obecnie w Sztokholmie. Związany przez wiele lat z Uniwersytetem Sztokholmskim. Wykłada w Szwecji i Polsce.
Jest szefem Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji, największej wielokulturowej pozarządowej organizacji w Szwecji zajmującej się prawami człowieka. W latach 1995- 2005 był członkiem rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Publicysta wielu pism, reżyser filmów dokumentalnych o społeczności żydowskiej. W 1989 odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2000 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi a w 2005 roku Nagrodą Główną Federacji Artystów Szwedzkich za obronę praw człowieka w filmie. W 2012 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Warszawy z powrotem obywatelstwo polskie.
"My Żydzi polscy mieliśmy szczęście mieć wspaniałych przyjaciół, Wielkich Polaków: Antoni Słonimski, Jan Nowak Jeziorański, Czeslaw Miłosz, Tadeusz Konwicki, Zbigniew Rybczynski, Andrzej Bart, Zbigniew Zapasiewicz.
(Z wielogodzinnych rozmów i refleksji wokół tematu. Z wystąpienia Leo Leszka Kantora na debacie po filmie)
 

Powrót