g. strona  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Szawuot – Święto Nadania Tory

Erew Szawuot 5 Siwan/28 maja (czwartek)

20.33 zapalenie świec

Mincha, Mariw, Kidusz

I Szawuot – 6 siwan/29 maja (piątek)               II Szawuot – 7 siwan/30 maja (sobota)

  9.30 – Szachrit                                                    9.30 – Szachrit

19.00 – Mincha                                                      Kidusz i poczęstunek

20.34 – zapalenie świec                                         Kabalat Szabat, kolacja szabatowa                 

22.06 Hawdala

Święto Szawuot to dla narodu żydowskiego święto szczególne. Przenosi nas w konkretne miejsce i czas. Znajdujemy się oto u stóp góry Synaj, siedem tygodni od opuszczenia niewoli egipskiej i otrzymujemy od B-ga najcenniejszy dar – Torę. My, naród żydowski stajemy się narodem Przymierza. Jak pięknie napisał rabin Boaz Pash: „Święto Szawuot jest jak dzień zaślubin. Pod ślubnym baldachimem Góry Synaj B-g zaślubił nas Sobie. B-g przyrzekł wieczne oddanie dla nas, a my w odpowiedzi obiecaliśmy nieskończoną lojalność dla Niego. Każdego roku w święto Szawuot odnawiamy tą historyczną chwilę. B-g jeszcze raz daje nam Torę, a my z miłością jeszcze raz ją przyjmujemy i odnawiamy naszą miłość do Niego.”

Chór ELLA HardChor w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza na występ chóru ELLA HardChor z Berlina, który będzie miał miejsce 21 maja br. o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu.
Chór szkolny z Kurt Tucholsky Schule, który w swym bogatym repertuarze ma również pieśni żydowskie, będziemy gościć w naszych progach już po raz drugi.
Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów. Wstęp wolny.

Obchody 70. rocznicy Kindertransportów

6 i 7 maja br. odbędą się uroczystości z okazji 70. rocznicy Kindertransportów, które opuściły Gdańsk wiosną i latem 1939 r. Ich celem było wywiezienie do Anglii, a co za tym idzie ocalenie od Zagłady, setek żydowskich dzieci. Z tej okazji Miasto Gdańsk i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zorganizowały szereg wydarzeń poświęconych tej rocznicy, a także tych, które upamiętniają wielowiekową obecność społeczności żydowskiej w naszym mieście.
W uroczystościach weźmie udział wielu znamienitych gości. W pierwszym rzędzie będą to uczestnicy Kindetransportów, dziś mieszkający w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Swoją obecnością zaszczycą nas również przedstawiciele władz państwowych oraz rabini z Polski i zagranicy.

Pełny program obchodów
tutaj

Pesach 5769

Serdecznie zapraszamy
wszystkich członków Gminy na uroczystość święta Pesach 5769.

Pierwszy Seder odbędzie się 14 nisan
8 kwietnia (środa) o godz. 19.30.
 

Drugi Seder odbędzie się 15 nisan
9 kwietnia (czwartek) o godz. 19.30.

Obydwa sedery poprowadzi rabin Efraim Maisels.

 

Purim 5769 [zobacz zdjęcia]

Serdecznie zapraszamy członków Gminy i Przyjaciół na uroczystość święta
PURIM 5769, która odbędzie się
9 marca 2009 r. (poniedziałek) o godz. 18.15 w auli synagogi przy ul. Partyzantów 7.

W programie uroczystości:

– czytanie Megilat Ester

– Purimszpil

– poczęstunek

koncert Trójmiejskiego Tria Klezmerskiego.
Kołatki do zagłuszania imienia Hamana

i wszelkie przebranie – mile widziane,

uśmiech na twarzach i dobry nastrój –

bezwzględnie wymagane.

Zmarł Jerzy Rogoża

7 marca 2009 r. zmarł błogosławionej pamięci Jerzy (Jehuda) Rogoża, były przewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku. Pożegnaliśmy bohatera wojennego, człowieka wielkiego serca i życzliwości, gotowego zawsze służyć innym swoją radą i doświadczeniem. Niech Jego dusza zostanie wpleciona w węzeł życia.

Zarząd i członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Rabin Max Joseph patronem ulicy w Słupsku

5 marca 2009 r., po wielomiesięcznej batalii w Radzie Miasta, odbyła się oficjalna uroczystość nadania imienia Rabina dr Maxa Josepha ulicy biegnącej przy cmentarzu na ul. Kaszubskiej, m.in. przy dawnym żydowskim domu pogrzebowym. Ratusz połączył uroczystość z odsłonięciem pamiątkowej tablicy na tym budynku, poświęconej patronowi ulicy ostatniemu rabinowi w przedwojennym, niemieckim Słupsku. Max Joseph pracował nad Słupią od 1902 do 1936 roku.

W uroczystości, obok władz miasta, wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich był wnuk rabina Josepha Amos Cohen, Alon Simhayoff, attache kulturalny Ambasady Izraela w Warszawie oraz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, a także przedstawiciele naszej Gminy. Zobacz zdjęcia

Uroczyste zapalenie trzeciej świeczki chanukowej

odbyło się 23 grudnia w auli Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu. W uroczystości uczestniczyło ponad 300 osób, zarówno członków naszej Gminy jak i zaproszonych gości. Między innymi odwiedzili nas rabin Shalom Stambler i Tomek Krakowski, który opowiedział o tradycji i znaczeniu święta Chanuki.

Zobacz galeria zdjęć

 

 

 

23 grudnia o godz. 17.30 zapraszamy na
uroczysty wieczór chanukowy
, który odbędzie się w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu. Program uroczystości przewiduje: wspólne zapalenie trzeciej świeczki chanukowej, tradycyjny poczęstunek oraz gry i zabawy chanukowe dla dzieci.

W części artystycznej wystąpią: chór Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Kaliningradu, amerykański pianista Lee Sloan oraz zespół Chałka Kwintet.

Spotkajmy się w ten wieczór w gronie rodziny i przyjaciół i cieszmy się wspólnie z wielkiego cudu, który zdarzył się tam.

 

 

„Przywróćmy pamięć”

 

9 grudnia odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, którzy drugi rok z rzędu biorą udział w programie edukacyjnym „Przywróćmy pamięć” ogłoszonym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. W poprzedniej edycji przygotowali prezentację multimedialną o cmentarzach żydowskich w Gdańsku i Sopocie.
Obecnie uczniowie ci chcą nawiązać współpracę z Gminą Żydowską i z naszą pomocą opracować portret współczesnej społeczności żydowskiej żyjącej na Pomorzu. Są pełni zapału, a od nas otrzymali z kolei zapewnienie wszelkiej możliwej pomocy. Życzymy im powodzenia!

Wystawa judaików w I LO w Gdańsku

8 grudnia 2008 r. grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku otworzyła wystawę judaików w ramach projektu edukacyjnego mającego przybliżyć młodzieży kulturę i religię żydowską.

Z prawdziwą przyjemnością pomagamy tym młodym ludziom w realizacji ich ambitnego planu. Z aktualnymi wiadomościami o jego przebiegu można zapoznać się na stronie www.ilo.gda.pl/jewish

Zobacz także zdjęcia z wizyty uczniów w naszej Gminie

Wykład o gdańskich Żydach

2 grudnia 2008 r. w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej dr Grzegorz Berendt wygłosił wykład pt. „Gdańscy Żydzi w XX w.”.

Było to kolejne już spotkanie z kulturą żydowską w ramach projektu „Gdańsk wielokulturowy – spotkania z literaturą i kulturą gdańskich mniejszości narodowych i etnicznych”.

Wcześniej w ramach tego cyklu odbył się wykład Mieczysława Abramowicza o gdańskich Kindertransportach.
 

Wernisaż wystawy Judaica w ekslibrisach Józefa Golca

W sobotni wieczór, 15 listopada 2008 r. w budynku Nowej Synagogi we Wrzeszczu odbył się wernisaż wystawy żydowskich ekslibrisów autorstwa Józefa Golca. Zdjęcia z wernisażu

Ekspozycję ponad 100 ekslibrisów można oglądać do połowy grudnia w budynku synagogi, ul. Partyzantów 7.

Z tej okazji Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku wydała katalog, w którym zamieszczono ekslibrisy z wystawy.

O ekslibrisach czytaj tutaj

 

Wspólne modlitwy na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

1 listopada przedstawiciele Gminy Żydowskiej wzięli udział w dorocznym spotkaniu modlitewnym na symbolicznym „Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy”. W uroczystości uczestniczą reprezentanci wszystkich religii obecnych we współczesnym Gdańsku. Modlą się za tych wszystkich, którzy żyli i umarli w grodzie nad Motławą, a których groby uległy zniszczeniu lub popadły w zapomnienie.

 

Nie ta ulica dla rabina

Słupscy radni PiS nie chcą, by ulica obok miejskiego cmentarza była imienia Maksa Josepha, ostatniego żydowskiego rabina w tym mieście. Powód? Cmentarz jest katolicki.  Więcej

Rozprawa doktorska o Jakubie Pensonie w Akademii Medycznej w Gdańsku

 

22 października 2008 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej lekarz Marioli Małeckiej pt.
Jakub Penson (1899-1971) życie, działalność i dokonania.

W uroczystości wzięli udział członkowie naszej społeczności.

Jakub Penson urodził się w 1899 r. w  Płocku w religijnej rodzinie żydowskiej. Był polskim patriotą; brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W 1927 r. uzyskał tytuł doktora wszech nauk lekarskich na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1929 rozpoczął pracę w żydowskim szpitalu na Czystem w Warszawie, gdzie leczył i prowadził pracę naukową aż do roku 1942 (po 1939 r. szpital przeniesiono na teren getta). W niezwykle dramatycznych warunkach eksterminacji narodu żydowskiego przeprowadził i opisał badania naukowe nad przebiegiem tyfusu plamistego i występującej w jego przebiegu ostrej niewydolności nerek. Po ucieczce z getta aż do zakończenia wojny ukrywał się na kielecczyźnie.

Po wojnie rozpoczął pracę w szpitalu w Łodzi, gdzie habilitował się. Następnie przeniósł się do Gdańska i tu w latach 1949-1969 (czyli do czasu przejścia na emeryturę) kierował I Kliniką Chorób Nerek Akademii Medycznej. Profesor Jakub Penson przez 9 lat (1961-1969) pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej. Był wybitnym lekarzem, naukowcem i niezwykłym człowiekiem. Swoje życie poświęcił ratowaniu ludzkiego życia i to nawet w czasie, gdy cały naród żydowski (a więc i on sam) skazany został na zagładę.

Sukot

 

Poniedziałek, 13 października / 14 tiszri − erew Sukot

godz. 17.37 − zapalenie świec

Wtorek, 14 pażdziernika / 15 tiszri − pierwszy dzień Sukot

zapalenie świec po godz. 18.43 (zapalamy od palącego się już wcześniej płomienia)

Środa, 15 października / 16 tiszri − drugi dzień Sukot

godz. 18.41 − Hawdala

 

Jom Kipur w gdańskiej Gminie Żydowskiej

 

Środa, 8 października / 9 tiszri

godz. 17.48 − zapalenie świec i początek postu

godz. 18.00 − nabożeństwo Kol Nidrej
Czwartek, 9 października / 10 tiszri

godz. 9.30 − nabożeństwo poranne

godz. 11.15 − Jizkor

godz. 16.40 − Mincha i Nejla

godz. 18.54 − zakończenie postu

Wizyta niemieckich studentów

 

Na kolacji szabatowej 3 października br. gościliśmy ośmioosobową grupę studentów z Niemiec, którzy przebywają w Gdańsku w ramach programu „KAFKA” organizowanego przez Fundację Hertie. Czytaj dalej

 

Lekcja historii w Tucholi

 

Tuchola29 września br. Po raz kolejny w ramach lekcji historii regionalnej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi można się było dowiedzieć ciekawostek o regionie. Tym razem o ludności żydowskiej mieszkającej w stolicy Borów.

Wykład Żydzi w Tucholi na przestrzeni wieków wygłosił dr Jerzy Szwankowski. Był to naukowo opracowany obraz dawnych mieszkańców Tucholi wyznania mojżeszowego, obejmujący okres od roku 1727 do 1939, kiedy to nastąpiła ostateczna zagłada ludności żydowskiej w Tucholi przez hitlerowców. Jerzy Szwankowski mówił o statusie prawnym Żydów, ich życiu religijnym, szkolnictwie i zawodach, Tucholajakimi się zajmowali oraz o ich stanie majątkowym.

Nie zapomniano o  postaciach znanych w świecie, a wywodzących się z Tucholi i mówiono o niełatwym dla tej społeczności okresie międzywojennym. W spotkaniu uczestniczył Michał Rucki − wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, który odpowiadał na liczne pytania dotyczące nieznanych w naszej kulturze i religii świąt, obrzędów, symboli i obyczajów. W trakcie dyskusji padła z widowni propozycja, aby uczcić tablicą pamiątkową dawną tucholską społeczność żydowską.

 

 

Pożegnanie

 

16 września 2008 r. zmarł długoletni członek naszej społeczności błogosławionej pamięci Adaś Mrowiecki. Był człowiekiem wielkiego serca, niezwykle pogodnym i obdarzonym dużym poczuciem humoru.

Niech Jego Dusza zostanie wpleciona w węzeł życia.

 

 

Wykłady dla szkół

 

16 września 2008 r. rozpoczęliśmy cykl wykładów dla młodzieży szkolnej. W siedzibie Gminy gościliśmy uczniów Gimnazjum Nr 18 w Gdańsku.

 

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]