g. strona  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

„Marzec 1968” w Nowej Synagodze

Gdański oddział IPN oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na wystawę zdjęć i dokumentów obrazujących genezę i przebieg wydarzeń marcowych 1968 r.

Na kilkudziesięciu planszach ukazane są kluczowe momenty marcowego buntu: wiece studenckie, manifestacje uliczne, masówki w zakładach pracy, kampania antysemicka i jej następstwa, a także osoby odgrywające wówczas pierwszoplanowe role: młodzi przywódcy protestujących studentów, intelektualiści domagający się większej swobody w sztuce i życiu kulturalnym czy wreszcie ówcześni przywódcy partii komunistycznej i Państwa. Obok fotografii zamieszczone są opisy komentujące tamte wydarzenia i umieszczające je w szerszym kontekście tego, co działo się w latach 60. w Europie i na świecie.

Ponieważ wystawa została pomyślana jako swoista lekcja historii, zapraszamy na nią zorganizowane grupy młodzieży szkolnej. Na zwiedzanie ekspozycji oraz wnętrza synagogi pod opieką historyka IPN oraz przedstawiciela Gminy Żydowskiej można umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 058 668 49 08 (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem).  Dla indywidualnych zwiedzających wystawa będzie czynna we wtorki i czwartki w godz. 15.00-18.00.

Uroczyste otwarcie wystawy „Marzec 1968” nastąpi 7 kwietnia 2010 r. o godz. 17.00. w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 i połączone będzie z wykładem dr hab. Grzegorza Berendta, naczelnika biura edukacji publicznej gdańskiego oddziału IPN.

Wystawa czynna będzie do końca maja br.

PESACH 5770

Serdecznie zapraszamy
wszystkich członków naszej Gminy
wraz z rodzinami na
uroczysty
Seder Pesachowy.
Uroczystość odbędzie się w auli Nowej Synagogi
14 nisan/29 marca (poniedziałek) o godz. 18.45 

Kilogram w Synagodze – Orkiestra Elektronowa

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
11 marca (czwartek) o godz. 20.00.

Bilety: 15 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny).

Będzie to koncert specjalny z okazji dnia ogłoszenia manifestu „Sztuka hałasu” Luiggiego Russolo z 11 marca 1913 roku.
Zagra Orkiestra Elektronowa: Arszyn/Marcin Dymiter aka emiter/ Katarzyna Tomaszewska/Adam Witkowski

Czytaj więcej

 

Spotkanie z uczestnikami kursu pilotów wycieczek

W sobotni wieczór w siedzibie GWŻ w Gdańsku odbyło się spotkanie z uczestnikami kursu pilotów wycieczek z Trójmiasta. Około dwudziestu przyszłych przewodników wysłuchało wykładu na temat historii gdańskich Żydów oraz zapoznało się z materialnym i duchowym dziedzictwem wielowiekowej obecności Żydów w mieście na Motławą. Szybko okazało się, że zainteresowania kursantów obejmują także zasady judaizmu i zagadnienia z zakresu kultury żydowskiej, co zaowocowało długą listą pytań i interesującą dyskusją. Trwające ponad 2,5 godziny spotkanie nie zaspokoiło głodu wiedzy naszych gości, więc z przyjemnością umówiliśmy się na kolejną wizytę już wkrótce.

Tikkun – Naprawa

Od września 2009 roku do października 2010 realizowany jest w całej Polsce wspólny projekt polskiej i izraelskiej Służby Więziennej pod nazwą „Tikkun – Naprawa”. W ogólnych zarysach projekt ma na celu:

– przełamywanie stereotypów polsko-izraelskich wśród polskich

   i izraelskich funkcjonariuszy Służby Więziennej;

– przybliżenie izraelskiej kadrze Służby Więziennej oraz polskim

   osadzonym tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach

   polskich przed II wojną światową;

– opieka nad cmentarzami żydowskimi w Polsce. Czytaj więcej

„Bunt Janion” w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku,  Kultura Miejska oraz Portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Bunt Janion” w reżyserii Agnieszki Arnold oraz dyskusję o ruchu intelektualnym w Polsce według Profesor Marii Janion.
Wydarzenie odbędzie się 3 marca 2010 (środa) o godz.18:00 w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 we Wrzeszczu. Wstęp wolny.
Czytaj więcej

PURIM 5770

Obchody święta Purim rozpoczną się 27 lutego 2010 r. (13 Adar) o godz. 18.30.

 

W programie:

  Hawdala,

  czytanie Megilii Ester (listu purimowego),

  zabawa purimowa,

  konkurs na najciekawsze przebranie – dla
     zwycięzcy super nagroda.

 


Kilogram w Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na pierwszy z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 20.00.

Bilety: 20 zł (ulgowy) i 25 zł.

W ramach tego projektu mamy zamiar raz w miesiącu zaprosić do Gdańska muzyków z kręgu free i impro jazzu oraz okolic.
W najbliższą środę w progach Nowej Synagogi zagości wybitny szwedzki saksofonista Mats Gustafsson z zespołem
Swedish Azz.
Czytaj więcej

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w Zespole Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych w Słupsku

Po raz kolejny otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tej wyjątkowej uroczystości. Jak co roku, 27 stycznia grupa uczniów pod opieką nauczycielki historii Pani Liliany Lipnickiej przygotowała niezwykły występ. Niezwykły – bo nie była to kolejna li tylko „akademia ku czci…” ale bardzo emocjonalny, zdolny poruszyć serca i dusze nawet tych najbardziej obojętnych – koncert muzyki i poezji. Młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem i wyczuciem przekazywali treści odwołujące się do potrzeby tolerancji, poszanowania odmienności, zrozumienia inności. Owo sugestywne przesłanie mające swe źródło w przypomnieniu tragedii narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej wskazywało jednocześnie na współczesne zagrożenia mogące pojawić się wszędzie tam, gdzie dialog między ludźmi zastępuje pogarda jednego człowieka wobec przekonań drugiego.
Dzięki takim koncertom jak ten przygotowany przez uczniów słupskiego ogólniaka Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu nie jest jedynie wyblakłą, nie do końca dziś zrozumiałą fotografią tragedii z odległej przeszłości, ale staje się przestrogą dla naszego i przyszłych pokoleń.

 

Inwentaryzacja grobów na cmentarzu na Chełmie

Rozpoczęliśmy projekt inwentaryzacji i tłumaczenia na język polski treści macew na cmentarzu żydowskim na Chełmie. Dzięki tej niełatwej, ale jakże koniecznej pracy, imiona i groby naszych przodków tam spoczywających będą mogły być rozpoznane nie tylko przez ludzi znających język hebrajski. Zdjęcia ocalałych macew wraz z polskim tłumaczeniem będziemy na bieżąco zamieszczać na naszej stronie www w dziale Cmentarz w Gdańsku.
 

„Gdańskie nekropolie” Witolda Biangi

W Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku można obejrzeć wystawę fotografii Witolda Biangi pt. Gdańskie Nekropolie.
„Celem wystawy jest pokazanie gdańskich cmentarzy w ich obecnym kształcie, miejsc, byłych, ale również istniejących cmentarzy, ich piękna, tajemniczości, mistycyzmu. Anonimowych mistrzów detalu, piękna architektury fascynującej w formie i kształcie. Odnalezienie fragmentów, szczątków dawnych cmentarzy. Przywrócenie w pamięci miejsc pochówku, przywrócenie godności bezimiennym miejscom, kamiennym płytom i tablicom. Ratowanie pamiątek dziejów rodów i narodów. Przywrócenie cmentarzy nie jest możliwe. Możliwe jest natomiast przywrócenie pamięci o nich.”
Część zdjęć poświęcona jest gdańskim cmentarzom żydowskim i temu, co po nich pozostało. Wystawa będzie czynna do 14 marca 2010 r.

PREZENTACJA TWORZONYCH TECHNIKĄ TRÓJWYMIAROWĄ OBRAZÓW „IZRAEL WCZORAJ I DZIŚ”

17 grudnia (czwartek) 2009 r. o godz. 18.00
Stworzona w zeszłym roku wystawa na 14 planszach pokazuje 60-letnię historię Państwa Izrael. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej, możliwe było zestawienie na każdym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela.
Wstęp wolny

NOWA SYNAGOGA WE WRZESZCZU
Gdańsk Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7
tel. 58 344 06 02

Profesor Geza Vermes w Synagodze

30 października 2009 r. o godz. 14.00 w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się wykład prof. Gezy Vermesa, członka Akademii Brytyjskiej, prof. zwyczajnego Uniwersytetu w Oksfordzie „Jezus Żyd”. Po wykładzie odbędzie się promocja książek prof. Vermesa. Wstęp wolny.

Tuchola chce upamiętnić swoich żydowskich mieszkańców

Urząd oraz Rada Miasta Tucholi przy wsparciu pracowników tamtejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej mają zamiar upamiętnić Żydów – dawnych mieszkańców Tucholi. Zwrócili się oni do Zarządu naszej Gminy z prośbą o pomoc przy realizacji projektu pamiątkowej tablicy, która zostałaby umieszczona na placu, gdzie niegdyś stała synagoga (patrz zdjęcie obok). Pierwsze robocze spotkanie w Urzędzie Miasta odbyło się kilka miesięcy temu. Od tamtego czasu zostało ustalone miejsce ustawienia tablicy, zatwierdziliśmy także jej projekt plastyczny oraz treść napisu. Wszyscy zaangażowani w realizację tego chlubnego pomysłu czekają jeszcze na wydanie potrzebnych zezwoleń i zarezerwowanie odpowiedniej sumy w budżecie miasta na wykonanie tablicy. Mamy nadzieję, że uroczystość jej odsłonięcia  nastąpi wiosną 2010 roku.
 

 

JOM KIPUR w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

Erew Jom Kipur – niedziela, 27 września 2009 r. / 9 tiszri 5770
Mincha – godz. 16.00
Ostatni posiłek przed postem – godz. 16.30
Kol Nidre – godz. 18.00
Zapalenie świec – godz. 18.14

Erew Jom Kipur – poniedziałek, 28 września 2009 r. / 10 tiszri 5770
Szachrit
– godz. 9.30
Jizkor –  godz. 11.30
Mincha/Neila –  godz. 17.00
Hawdala –  godz. 19.20
Złamanie postu po modlitwach

Rosz HaSzana 5770  

Godziny rozpoczęcia modlitw:
Piątek 18 września / 29 elul

17.50 Mincha/Maariw
18.35 Zapalenie świec

I Dzień Rosz HaSzana
Sobota 19 września / 1 tiszri

9.00 Szachrit
po 19.41 Zapalenie świec

II Dzień Rosz HaSzana
Niedziela 20 września / 2 tiszri

9.00 Szachrit
16.00 Taszlich
19.39 Hawdala

Upamiętnienie wybuchu II wojny światowej

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Shavei Israel, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich zapraszają

na uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej,  które odbędą się w dniu 31 sierpnia 2009 r. o godzinie 16.30 w Synagodze Nowej w Gdańsku Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7.

Gościem honorowym będzie Pan  Samuel Willenberg, żołnierz kampanii wrześniowej 1939, więzień obozu zagłady w Treblinice, uczestnik Powstania Warszawskiego.
 

Dzień żydowski na festiwalu Tutart – galeria

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dnia żydowskiego na plaży. Frekwencja, pogoda i humor dopisały. Zobacz zdjęcia

Dzień Żydowski na festiwalu „Tutart”

21 lipca 2009 r., na plaży w Gdańsku Jelitkowie, w ramach Festiwalu Sztuki Tutejszej „Tutart”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku będzie gospodarzem Dnia Żydowskiego.

Festiwal, którego organizatorem jest Fundacja „Wspólnota Gdańska”, jest unikalnym projektem kulturalnym mającym na celu popularyzację kultury tutejszej, powstającej na gruncie trójmiejskim i pomorskim. Organizatorom Festiwalu przyświeca idea prezentacji tutejszej sztuki, która wychodzi ze swej „świątyni” wprost na ulice, do zwykłych ludzi.

Przez trzy tygodnie (od 4 do 26 lipca) na plaży w Gdańsku Jelitkowie (wejście nr 61) rozgrywa się wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Jest więc Tydzień Muzyki Klasycznej, Tydzień Jazzu i Bluesa oraz Tydzień Kultur Świata. Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie www.wspolnotagdanska.pl
 

Nasi na Makabiadzie

W trwającej właśnie w Izraelu 18. Makabiadzie, czyli zawodach sportowych, w których biorą udział żydowskie ekipy sportowe z całego świata, uczestniczy także ekipa z Polski. Jest w niej trzech członków naszej gdańskiej Gminy Żydowskiej: Łukasz Gurfinkiel – maraton, Michał Samet – squash i Paweł Szymański – wioślarstwo.

Dla Michała Sameta, prawdziwego weterana zawodów, to już czwarta z kolei Makabiada. W poprzedniej zdobył srebrny medal. Paweł zdobył wtedy dwa medale: srebrny i brązowy. Mateusz jest debiutantem, ale liczymy, że wróci z medalem. Trzymamy więc za nich kciuki i życzymy im złota!

 

Spotkanie u Prezydenta

9 lipca br. w Sali Herbowej Nowego Ratusza w Gdańsku odbyło się spotkanie Pana Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich oraz innych Związków Wyznaniowych funkcjonujących na terenie Gdańska.

Okazją do spotkania była 452. rocznica wydania przez króla Zygmunta II Augusta edyktu tolerancyjnego dla Miasta Gdańska.

Wydarzenie to, według słów Pana Prezydenta, jest do dziś uznawane za świadectwo unikalnego charakteru Gdańska, jako miejsca współżycia wielu kultur, narodów i religii.

I w takim też duchu przebiegało nasze spotkanie. Siedząc przy prawie okrągłym stole i przedstawiając swoje wspólnoty mieliśmy okazję lepiej się poznać i opowiedzieć nie tylko o działalności religijnej, którą prowadzimy, ale także o działaniach kulturalnych i oświatowych skierowanych do ogółu mieszkańców Trójmiasta. Czynimy tak dlatego, że wierzymy, iż poprzez wzajemne poznanie prowadzi droga do tolerancji i zrozumienia.

Z przyjemnością przyjęliśmy deklarację Pana Prezydenta Adamowicza, który zapewnił nas, że władze Gdańska będą nadal aktywnie wspierać inicjatywy społeczne i kulturalne wszystkich grup wyznaniowych tak, aby wciąż umacniać wizerunek Gdańska jako miasta wielokulturowego. Ustaliliśmy również, że w takim gronie będziemy się spotykać raz w roku by mówić o swoich osiągnięciach, ale także o problemach, które napotykamy i o możliwościach ich rozwiązania.

Przerwa wakacyjna programu „Lekcja w synagodze”

Wraz z nastaniem wakacji letnich zakończyliśmy kolejny rok istnienia programu „Lekcja w synagodze”. W ramach tego programu, który zapoczątkowaliśmy cztery lata temu, zapraszamy do synagogi grupy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na wykłady o judaizmie, oraz o historii i kulturze Żydów gdańskich. Spotkania te cieszą się coraz większą popularnością. W zakończonym właśnie roku szkolnym odwiedziło nas kilkadziesiąt grup ze szkół nie tylko Trójmiasta, ale całego regionu. Przychodzą do nas ze swoimi nauczycielami historii lub katechetami by dowiedzieć się także o życiu i zwyczajach polskich Żydów. Najczęściej jest to ich pierwsze zetknięcie z odmienną religią i kulturą.

Z naszej oferty edukacyjnej korzystają także regularnie studenci instytutu filozofii i socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolejna edycja programu rusza już we wrześniu. Wszystkich zainteresowanych nauczycieli i wykładowców prosimy wtedy o telefoniczny kontakt z biurem Gminy (058-344 06 02) w celu uzgodnienia terminu wykładu.

Antysemicki wybryk na chełmskim cmentarzu

16 czerwca 2009 r. na tablicy informacyjnej przy bramie cmentarza żydowskiego na Chełmie pojawił się haniebny, antysemicki napis. Następnego dnia Mieczysław Abramowicz, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, złożył Policji, w imieniu Gminy, doniesienie o popełnieniu przestępstwa obrażenia Narodu Żydowskiego i zbezczeszczenia cmentarza. Informacja o tym barbarzyńskim wybryku pojawiła się na portalach jewish.pl, trójmiasto.pl i onet.pl, materiał informacyjny (m.in. z wypowiedziami M. Abramowicza i rzeczniczki gdańskiej Policji) ukazał się we wszystkich wydaniach „Panoramy” gdańskiej TV oraz w ogólnopolskim TVP Info. Informacja o incydencie znalazła się również w serwisach informacyjnych PAP i Polskiego Radia.
W godzinach popołudniowych 17 czerwca do Gminy dotarł list Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza. Czytaj dalej

 

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]