g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Kultura Miejska w Synagodze

Od września do listopada 2010 r. gościmy w Nowej Synagodze animatorów kultury, związanych ze Stowarzyszeniem Kultura Miejska i zespołem Inicjatywy Wrzeszcz.info.pl. Młodzi twórcy przygotowali specjalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Wrzeszcza projekt pt. Remiksujemy kulturę. Remix Culture. Share!, czyli cykl 4 eksperymentalnych warsztatów, poświęconych przetwarzaniu kultury za pomocą nowych mediów.

Info: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2111

[czytaj więcej]

Spektakl „Nokturny” w Nowej Synagodze

Zapraszamy na premierę najnowszego projektu Teatru Amareya Nokturny”

28 grudnia 2010, godz. 19.00

Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7

Wstęp wolny [czytaj więcej]

Spotkanie z Chanuką na zamku w Malborku

W niedzielę 19 grudnia odwiedziliśmy zamek w Malborku. Zostaliśmy zaproszeni przez mistrza kuchni Bogdana Gałązkę – właściciela Gothic Cafe na Zamku Średnim na pokaz kulinarny dla dzieci.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie dwóch kultur i tradycji: katolickiej i żydowskiej.

Dzieci i rodzice mieli okazję zagrać w drejdla, zapoznać się z symboliką Chanuki oraz zjeść latkes. [zobacz więcej zdjęć]

Chanuka 5771

Zapraszamy wszystkich członków, ich rodziny i przyjaciół na wspólne zapalenie ósmej świeczki chanukowej.

Uroczystość odbędzie się 8 grudnia 2010 r. (środa)
o godz. 17.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu

Zobacz zdjęcia

  

Golem praktyczny. O stwarzaniu i niszczeniu w weekend. Rytuał poetycki

 Spektakl-performance (rytuał poetycki z dźwiękiem i obrazem) na podstawie inspiracji motywem golema, Kabałą, Życiem i powszechnymi sytuacjami damsko-męskimi. Rzecz o stwarzaniu i niszczeniu - w tempie szybkim i z metafizycznymi elementami
 2 grudnia 2010 r., godz. 18.00, Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz
 Pomysł i teksty: Barbara Piórkowska
 Zdjęcia oraz oprawa wizualna: Aleksandra Krotowska-Cacha
 Muzyka na żywo: Cyprian Wieczorkowski i Lud Hauza 
 Spektakl będzie towarzyszyć finisażowi wystawy prac inspirowanych motywem golema.
 Zapraszają: Wyspa Skarbów GAK oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.  Wstęp wolny

 Program edukacyjny dla pomorskich szkół

Niesłabnącym zainteresowaniem pomorskich szkół i uczelni cieszą się zajęcia z judaizmu i historii gdańskich Żydów prowadzone przez naszą Gminę od kilku już lat. W ramach lekcji o wielokulturowości każdego miesiąca odwiedza nas kilka lub kilkanaście grup uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz studentów. Bywa też, że to my jedziemy z wykładami do szkół, które zapraszają nas np. na organizowane przez siebie spotkania z kulturą żydowską.
Wszystkich nauczycieli i wychowawców zainteresowanych takimi zajęciami prosimy o telefoniczny kontakt z biurem Gminy (58-344-06-02) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 w celu uzgodnienia dogodnego terminu.

 

Cmentarz żydowski na gdańskim Chełmie w mediach

W ostatnim czasie w telewizji Polsat, Superstacji, w telewizji internetowej pomorska.tv oraz na portalu Trójmiasto.pl ukazały się materiały i relacje dotyczące porządkowania cmentarza żydowskiego na Chełmie przez grupę więźniów z Zakładu Karnego na Przeróbce.
Współpraca GWŻ w Gdańsku i gdańskiego Zakładu Karnego jest częścią ogólnopolskiego programu „Tikkun – Naprawa” w ramach którego więźniowie opiekują się żydowskimi cmentarzami w Polsce. Projekt ten, zorganizowany przez polską i izraelską służbę więzienną ma służyć przybliżeniu izraelskiej kadrze Służby Więziennej oraz polskim osadzonym tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową.
Zobacz artykuł na portalu Trójmiasto.pl, Zobacz film na pomorska.tv

Tydzień Kultury Żydowskiej w Wodzisławiu

Na zaproszenie instytucji samorządowych i kulturalnych Wodzisławia przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku uczestniczyli w tamtejszym Tygodniu Kultury Żydowskiej. Odbyły się liczne wykłady, prelekcje, projekcje filmów; wystawiono także sztukę teatralną. Głównym celem tych działań było zaznajomienie mieszkańców z religią, kulturą, historią oraz losami Żydów.
Organizatorzy zgodnie podkreślali, że celem tygodnia żydowskiego, organizowanego w Wodzisławiu już po raz trzeci jest nie tylko ukazanie historii grupy etnicznej, która niegdyś w dużej mierze współtworzyła obraz miasta, ale także pokazanie ludności żydowskiej współcześnie, przybliżenie istotnych elementów jej kultury, możliwości nawiązania dialogu pomiędzy zdawałoby się diametralnie różnymi ludźmi. Zaproszony na wykład przewodniczący gminy żydowskiej w Gdańsku Michał Samet stwierdził w tym kontekście, że – takie imprezy są niezmiernie istotne, ponieważ edukacja jest szczególnym sposobem na upamiętnienie przeszłości, ale także próbą zrozumienia siebie nawzajem również dzisiaj. Doświadczenie inności uczy tolerancji nawet po latach, zmniejsza dystans, wreszcie rodzi nadzieję.

Wystawa „Golem” w Nowej Synagodze

Od początku listopada w Nowej Synagodze we Wrzeszczu można oglądać zbiorową wystawę obrazów i rysunków zatytułowaną „Golem”. Grupa międzynarodowych artystów prezentuje swoje prace inspirowane Golemem – funkcjonującą w tradycji żydowskiej istotą stworzoną na kształt człowieka z gliny, ale pozbawioną Duszy. Wystawa będzie czynna do 2 grudnia 2010 r. i można ją oglądać od poniedziałku do piątku
w godz. 10.00-15.00. Wejście przez bramę od ul. Grunwaldzkiej 102 (obok kwiaciarni „Maciejka”).
Zobacz więcej o wystawie.

„Oczy szeroko otwarte” w kinie Światowid

Na początku października w ramach projekcji DKF w kinie Światowid w Elblągu odbyła się projekcja głośnego ostatnio i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych obrazu „Oczy szeroko otwarte”. Film w reżyserii młodego izraelskiego twórcy Haima Tabakmana porusza problem miłości homoseksualnej w środowisku religijnych Żydów, a jego akcja rozgrywa się w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy – Mea Szarim.
Przedstawiciele naszej Gminy zostali zaproszeni na projekcję filmu oraz do udziału w dyskusji. Organizatorzy chcieli w ten sposób przybliżyć publiczności stosunek judaizmu (jego religijnych nakazów) do problemu homoseksualizmu. Spotkanie było bardzo interesujące, temperatura dyskusji wysoka i wykraczająca przy okazji daleko poza ramy tematu filmu.
Po raz kolejny okazało się, że dobrze jest korzystać z każdej nadarzającej się sposobności, aby spotykać się z tymi wszystkimi, którzy chcą poznać kulturę żydowską i judaizm. Takie spotkania właśnie, rozmowa twarzą w twarz i możliwość odpowiedzi na pytania zainteresowanych, w prosty sposób mają szansę zburzyć mur uprzedzeń, stereotypów i fałszywych sądów, które na temat Żydów krążą w społeczeństwie polskim.

Pokaz filmów z 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego JEWISH MOTIFS

W październiku 2010 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku i Gmina Wyznaniowa Żydowska, dzięki życzliwości Stowarzyszenia Żydowskie Motywy, organizują serię pokazów filmów o tematyce żydowskiej.

Terminy pokazów: 14, 21 i 28 października o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi, Gdańsk Wrzeszcz,
ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Prezentowane filmy pochodzą z 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego JEWISH MOTIFS, który rokrocznie ma miejsce w Warszawie. Festiwal ów „poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów...”  [zobacz więcej]

Odsłonięcie pomnika w Tucholi

20 września 2010 r. w Tucholi miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydowską społeczność miasta zamordowaną przez hitlerowców jesienią 1939 r.

Miejsce i data uroczystości nie są przypadkowe. Pomnik stanął nieopodal placu, gdzie przez niemal sto lat stała tucholska synagoga, a wprowadzenie Tory do synagogi odbyło się właśnie 20 września 1843 r.

Nie ma już synagogi i nie ma już tucholskich Żydów, ale wśród obecnych mieszkańców tego pięknego miasta wciąż żywa jest pamięć o nich. I właśnie zwieńczeniem tej pamięci jest odsłonięty teraz pomnik. Prace przygotowawcze trwały niemal dwa lata, a realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu wspaniałych ludzi reprezentujących władze miasta Tucholi, tucholskie instytucje samorządowe, kulturalne i oświatowe. Również przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku z radością i wzruszeniem przystąpili do tej inicjatywy wspierając ją merytorycznie. Jesteśmy bowiem przekonani, że pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości takich miejsc jak Tuchola najlepiej służy idei tolerancji i poszanowania odmienności, którą dziś budujemy dla przyszłości. [zobacz zdjęcia]

Jom Kipur w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

17 września 2010 r. o zachodzie słońca rozpoczyna się Jom Kipur. Wszystkich członków naszej Gminy i tych, którzy pragną spędzić ten wyjątkowy czas na modlitwie zapraszamy do synagogi przy ul. Partyzantów 7.

Początek postu – 18.38        Koniec postu – 19.44

Erew Jom Kipur – piątek 17 września Jom Kipur – sobota 18 września
17.00 – Mincha
18.40 – Kol Nidre
Mariw
09.30 – Szachrit
11.00
Izkor
MUSAF
MINCHA
19.00 – Nejla
19.45 – Mariw

Warsztaty międzykulturowe

15 września Stowarzyszenie Animacji Kultury „Coolturofon” we współpracy z GWŻ zorganizowało w synagodze warsztaty dla młodzieży z czterech europejskich krajów: Portugalii, Węgier, Litwy i Polski. Grupa ponad dwudziestu osób mogła zapoznać się ze specyfiką odradzającego się życia żydowskiego w Polsce. Młodzi ludzie pytali o problemy dnia codziennego, o kontakty z innymi mniejszościami narodowymi i o współpracę z lokalnymi władzami. Opowiadaliśmy im także o życiu religijnym i społecznym Gminy. Oni z kolei dzielili się spostrzeżeniami na temat kontaktów z organizacjami żydowskimi w swoich krajach. Urozmaiceniem ciekawej dyskusji była degustacja naszych tradycyjnych żydowskich potraw, a także zajęcia z podstaw języka hebrajskiego.
Po naprawdę udanym i pożytecznym spotkaniu, Stowarzyszenie Coolturofon zgłosiło chęć organizowania kolejnych wspólnych z nami przedsięwzięć.

Stutthof

Dziś, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof odbyły się uroczystości poświęcone 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego transportu więźniów do obozu. Podobnie jak w latach ubiegłych, przedstawiciele GWŻ w Gdańsku zostali zaproszeni przez organizatorów do uczestniczenia w obchodach i do odmówienia modlitwy za żydowskie ofiary KL Stutthof.

Od wielu już lat właśnie na początku września w muzeum KL Stutthof odbywają się rocznicowe uroczystości. Biorą w nich udział byli więźniowie, przestawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, wojska i Straży Granicznej, przedstawiciele różnych kościołów i wyznań, oraz młodzież szkolna.

Zbieramy się w tym miejscu kaźni aby oddać hołd tysiącom polskich więźniów poległych za drutami obozu w wyniku wyniszczającej pracy, głodu i wycieńczenia oraz dziesiątkom tysięcy polskich Żydów i Żydów z wielu krajów Europy, którzy zginęli w komorach gazowych Stutthofu.

Dla nas ważne jest także, że po latach przemilczeń do świadomości uczestników owych obchodów słuchających okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej dociera z wolna fakt, iż z co najmniej 65 tysięcy wszystkich ofiar obozu, 50 tysięcy stanowili Żydzi. Niech dusze Ich będą wplecione w wieniec życia wiecznego!

Wizyta Avoyseinu

W dniach 1 i 2 września 2010 r. gościliśmy grupę rabinów z nowojorskiej „The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries” (znanej też pod nazwą Avoyseinu) z jej prezesem rabinem Kalmanem Liebermanem. Fundacja ta, założona w 2002 r., zajmuje się renowacją zniszczonych i opuszczonych cmentarzy żydowskich we wschodniej Europie.

Między innymi dzięki wsparciu finansowemu Avoyseinu mogliśmy ogrodzić teren cmentarza na Chełmie, a także podnieść i ustawić kilkadziesiąć ocalałych macew.

Bezpośrednim powodem wrześniowej wizyty rabinów był jorcajt (rocznica śmierci) osiemnastowiecznego uczonego rabina pochowanego na gdańskim cmentarzu – Meira Posnera. Rabi Posner jest autorem do dziś szeroko komentowanego i studiowanego w całym żydowskim świecie dzieła „Beis Meir”.

Poza modlitwami przy grobie cadyka, rabini oglądali ocalałe macewy. Przy tej okazji odczytali dwie najstarsze – z 1794 i 1796 r. a także odnaleźli macewę na grobie wnuczki rabina Posnera.

Przed wyjazdem spotkali się jeszcze z prezydentem Gdańska p. Pawłem Adamowiczem, któremu wręczyli list od jednego z członków amerykańskiego Kongresu.

Wizyta członków Avoyseinu była zapowiedzią przyszłych wizyt grup chasydów z różnych krajów, którzy przybywać będą do grobów sławnych gdańskich rabinów Meira Posnera i Elchanana Aschkenasiego by modlić się i zanosić prośby.

Jest to dla nas, gdańskich Żydów, i tych wszystkich ludzi, którym na sercu leży wizerunek Gdańska jako miasta dbającego o swoje dziedzictwo, dodatkowy bodziec do wzmożonej pracy w przy odnowieniu cmentarza na Chełmie i nadania mu godnego wyglądu. Wszak jest to jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w naszej części Europy. [zobacz zdjęcia]

Program Tikkun – więźniowie w synagodze

26 sierpnia naszą synagogę odwiedzili więźniowie z Zakładu Karnego na Przeróbce. W ramach zajęć resocjalizacyjnych poznali historię gdańskich Żydów, podstawowe pojęcia z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Wizyta ta była częścią szerszego programu współpracy resocjalizacyjnej między Zakładem Karnym i Gminą Żydowską w Gdańsku. Warto przypomnieć, że częścią tejże współpracy jest także trwające już trzeci miesiąc porządkowanie przez grupę więźniów cmentarza żydowskiego na Chełmie.

Rosz Haszana 5771

Serdecznie zapraszamy na obchody święta Rosz Haszana 5771.

Porządek uroczystości:

Erew Rosz Haszana środa 8 września/29 elul

18.15 Mincha/Maariw

19.00 zapalenie świec i świąteczny poczęstunek

I dzień Rosz Haszana czwartek 9 września/1 tiszri

9.00 Szachrit

17.00 Taszlich

po 20.08 zapalenie swiec

II dzień Rosz Haszana piątek 10 września/2 tiszri

9.00 Szachrit

18.56 Szabat kolacja szabatowa

 

 

Kilogram w Synagodze – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się 8 lipca 2010 r. (czwartek)
o godz. 20.30.
Bilety: 20 zł
Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. [czytaj więcej]

 

Matisyahu na Szabacie


Szabat, 21 Tamuz, spędziliśmy w Gminie z wyjątkowym gościem – Matisyahu. Ten światowej sławy artysta łączy w swej twórczości różne gatunki muzyczne od reggae do hip-hopu. Natomiast teksty jego utworów mają swoje źródło w Torze, którą przez lata studiował.
I choć Matisyahu odwiedził naszą Gminę z powodu niedzielnego występu na Open’er Festival, to jednak czas Szabatu spędził u nas jako religijny Żyd, członek wspólnoty i uczestnik minjanu. Podarowaliśmy mu też chwile wyciszenia i skupienia w zaułkach Nowej Synagogi.

 

Kilogram w Synagodze – „Nefesh” w Nowej Synagodze

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Kilogram w Synagodze 24 czerwca (czwartek) o godz. 20.30,
Nowa Synagoga, Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7. Bilety: ulgowy 20 zł, normalny 25 zł

Zespół Nefesh (hebr. – dusza) to projekt poświęcony tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich głównie z regionu północnej Grecji i Turcji.  czytaj więcej

Kilogram w Synagodze – Solowy koncert
Raphaela Rogińskiego – muzyka żydowska
z okolic Jemenu i Iranu

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
13 maja (czwartek) o godz. 20.30.
Bilety: 20 zł

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologie i etnomuzykologie.

czytaj więcej

 

Pamięci Arama

 

  

Tysiące gdańszczan pożegnało
w poniedziałek, 26 kwietnia, na cmentarzu komunalnym we Wrzeszczu Posła na Sejm RP, Arkadiusza Rybickiego. Aram, tak powszechnie był nazywany przez przyjaciół, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wraz z całą oficjalną delegacją zmierzał do Katynia, by pokłonić się nad grobami zamordowanych przez sowietów polskich oficerów.
Czytaj więcej


Foto: Maciej Kosycarz / KFP

 

Kilogram w Synagodze – Reed Trio/Ken Vandermark /Mikołaj Trzaska/Wacław Zimpel

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Kilogram Records zapraszają do Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, na kolejny z cyklu koncertów „Kilogram w Synagodze”, który odbędzie się
27 kwietnia (wtorek) o godz. 20.00. Bilety: 25 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny).
REED TRIO – Trio saksofonowe: Reed Trio – Ken Vandermark – saksofony, klarnet;Mikołaj Trzaska – saksofony, tarogato; Wacław Zimpel – klarnet. Czytaj więcej

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]