g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Goście z Chabad Lubawicz w Gminie

W Szabat Ekew przypadający na 19-20 sierpnia gościliśmy braci Yisroela i Zalmana Margolin z ruchu Chabad Lubawicz. Wizyta młodych rabinów była dla nas kolejną okazją do nauki i wymiany poglądów. Tradycyjnie w tym czasie studiowaliśmy także fragmenty Pirke Awot. To była jedna z wielu ostatnio okazji do tego, byśmy mogli podnieść swój poziom edukacji.

Remont elewacji Nowej Synagogi

Rozpoczęliśmy właśnie długo oczekiwany remont przedniej elewacji synagogi od ul. Partyzantów. Stan techniczny całego budynku już od dawna jest przedmiotem naszej troski. Mamy świadomość, że nie przeszedł on poważnego remontu od kilkudziesięciu lat. I teraz postawiliśmy pierwszy krok na drodze do odnowienia naszej synagogi. Potem przyjdą kolejne… Nowa Synagoga we Wrzeszczu odzyska w końcu swój dawny blask, a może nabierze zupełnie nowego i stanie się „perełką” architektury nie tylko wrzeszczańskiej.
[
zobacz zdjęcia]

Szabat z rabinem Dawidem Schvedkiem z Kaliningradu

Na Szabat Waetchanan odwiedził gdańską Gminę nasz przyjaciel, rabin Schwedek z rodziną i przyjaciółmi. Nie była to pierwsza wizyta gości z Kaliningradu. Nasze spotkania, wspólne modlitwy i studiowanie Tory stały się piękną tradycją, którą chcemy kontynuować przez następne lata. Zostaliśmy także serdecznie zaproszeni do odwiedzenia społeczności żydowskiej Kaliningradu.
Szabat Waetchanan przypada tuż po 9 aw i po trzytygodniowym okresie smutku (od 17 tamuz do 9 aw) i tradycją jest, aby obchodzić go szczególnie radośnie. Wizyta rabina wpisała się doskonale w nastrój podniosłej radości.

Dzieci z gdańskiego MOPSu z wizytą w synagodze

11 sierpnia odwiedzili nas w Nowej Synagodze wyjątkowi goście:
piętnaścioro dzieci, podopiecznych gdańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Oruni wraz z opiekunami. Postaraliśmy się, aby kilkugodzinny pobyt w naszej Gminie był dla dzieci atrakcyjny, urozmaicony i by posiadał także walory edukacyjne. Tak więc wysłuchały one opowieści o judaizmie, Żydach, tradycji i świętowaniu, następnie mogły zapoznać się z alfabetem hebrajskim, odczytać proste hebrajskie słowa a także zapisać swoje imiona posługując się hebrajskimi literami. Emocji, rywalizacji i świetnej zabawy było przy tym wiele! Potem przyszła kolej na wyplatanie i pieczenie tradycyjnych chałek (przy czym chłopcy, którzy nie byli biegli w zaplataniu warkoczy woleli nadać swym wyrobom kształt samolotów lub mieczy). W czasie, gdy chałki rosły w piekarniku, dzieciaki miały okazję zjeść prawdziwy koszerny obiad. Na deser zaś zjadły to, co wcześniej same ulepiły z ciasta – rezultaty możecie podziwiać na zdjęciach.
Mamy pewność, że takie wizyty i takie zajęcia są bardzo ważne szczególnie dla tych dzieci, którym życie nie szczędzi smutków i problemów. Ich uśmiechnięte twarze są dla nas najwyższą nagrodą. [Zobacz zdjęcia]

Cmentarz w Starogardzie Gdańskim ogrodzony

Zakończyliśmy kolejny, ważny etap rewitalizacji cmentarza żydowskiego w Starogardzie Gdańskim. Ogrodzona została strefa grzebalna miejscowego kirkutu. Jednocześnie sam teren cmentarza został oczyszczony poprzez usunięcie śmieci, wielu krzewów i zalegających gałęzi. Utrzymanie czystości pozwoli w dalszej kolejności na postawienie ocalałych macew i pielęgnację trawy, co z pewnością nada odpowiedni wygląd miejscu spoczynku pokoleń starogardzkich Żydów.

Wizyta izraelskiego Ministra Nauki i Technologii w GWŻ w Gdańsku

20 lipca br. gościliśmy w siedzibie Gminy delegację rządu izraelskiego z Ministrem Nauki i Technologii, panem Danielem Hershkowitzem na czele. Delegacja przebywała w Sopocie na konferencji ministrów Nauki państw Unii Europejskiej.

Spotkanie w Gminie miało charakter kameralny, nieoficjalny i przebiegało w przyjacielskiej, by nie rzec rodzinnej atmosferze przy obiedzie i kieliszku wina. Oczywiście, nie obyło się bez omówienia stosunków polsko-izraelskich i obecnej sytuacji mniejszości żydowskiej w Polsce, ale rozmawialiśmy także o historii, o polskich korzeniach naszych gości, o sławnych rabinach i związanych z nimi legendach. Tak już jest, gdy przy jednym stole zasiądą Żydzi, którzy choć mieszkają w odległych od siebie miejscach, to wciąż odkrywają, jak wiele ich łączy…

Minister Daniel Hershkowitz jest profesorem matematyki i rabinem.

Sukces gdańskiego Klubu Makabi na Makabiadzie w Wiedniu

     

Na zakończonej niedawno XIII Europejskiej Makabiadzie w Wiedniu reprezentujący Polskę Klub Makabi, istniejący przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, odniósł spory sukces. Nasz Klub, który powstał zaledwie kilka miesięcy wcześniej zdobył srebrny w brydżu sportowym i brązowy w squashu.

Medalowi brydżyści są, z jednym wyjątkiem, członkami sekcji brydża sportowego naszego Klubu, a wystąpili w składzie: Jacek Lew, Aleksander Swalter, Artur Toeplitz, Kazimierz Dominiak, Józef Gurfinkiel oraz Jerzy Starczewski. Brązowy medal w squashu wywalczyli natomiast Andrzej Gołębiewski i Michał Samet. To wielki sukces, który, mamy nadzieję, przyczyni się do rozwoju gdańskiego Klubu Makabi i pozwoli mu się rozwinąć. Jest bowiem szansa, że w niedalekiej przyszłości powstanie także sekcja tenisa stołowego.

Wyjazd naszej reprezentacji na Makabiadę był możliwy dzięki finansowemu wsparciu pp. Jerzego Starczewskiego i Michała Sameta.

Liderzy Lokalnych Grup Obywatelskich w Nowej Synagodze

Współpraca naszej Gminy ze środowiskiem organizacji pozarządowych rozwija się i owocuje kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami. 14 czerwca gościliśmy w synagodze Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich z Warszawy, które wraz z Fundacją Batorego zorganizowało spotkanie szkoleniowe  w sprawie narzędzi internetowych w aktywizacji społeczności lokalnych.
Takie działania otwierają żydowską społeczność Gdańska i naszą synagogę na sąsiadów z dzielnicy i sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako integralna część lokalnej społeczności.

Szawuot 5771

„W Szawuot świętujemy nadanie Tory przez Boga na Górze Synaj”. Zdanie bardzo proste, ale jakże głębokie. Obchodzimy to święto tak jak wszystkie inne, powstrzymując się od pracy i wygłaszając dodatkowe modlitwy na tę okazję. Jest też tradycja by na Szawuot jeść produkty mleczne. Tak jak mleko jest podstawowym źródłem pożywienia dla naszego ciała, tak Tora jest podstawowym źródłem pożywienia dla naszej duszy.  Spędzamy też cała pierwszą noc Szawuot na Tikkun Lajl Szawuot – studiowaniu Tory i innych żydowskich tekstów. – rabin Michael Schudrich.
Podczas Tikkun przybywają z Niebios Anioły aby posłuchać Izraela studiującego całą noc Torę. I zazdroszczą Aniołowie Izraelowi.
Plan święta Szawuot w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku
[tutaj]

Spotkanie międzyreligijne u Sióstr Brygidek

Katolicy, prawosławni, żydzi, muzułmanie – przedstawiciele różnych religii – spotkali się w poniedziałek, 6 czerwca w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku na wspólnym nabożeństwie międzyreligijnym. Odbyło się ono w rocznicę poświęcenia Centrum Ekumenicznego Św. Brygidy w Gdańsku Oliwie przez błogosławionego Jana Pawła II w 1999 roku. [czytaj dalej]

Dzień Kultury Żydowskiej w Świeciu

3 czerwca na zamku w Świeciu odbył się Dzień Kultury Żydowskiej. Impreza została przygotowana przez uczniów i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu. Wspaniała młodzież, wspaniali nauczyciele i słoneczne piątkowe przedpołudnie…
Wszystko zaczęło się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Zwyczaje i obyczaje w dawnej i współczesnej kulturze żydowskiej”. Jury w składzie: Krysia Malewska, Łucja Korczak, Joel Nowicki i Michał Rucki miało niemały kłopot! Ocenić kilkadziesiąt prac nadesłanych przez uczniów z całego powiatu świeckiego, wykonanych różnymi technikami i wybrać te, godne wyróżnienia to wielka odpowiedzialność i wyzwanie!
Potem było już łatwiej. Przemówienia dyrektora ZSM i zaproszonych gości. Wręczenie nagród. Krótki wykład o judaizmie. A wszystko w niesamowitym otoczeniu średniowiecznych murów zamkowych.
Następnie, na dziedzińcu zamkowym rozpoczęła się część artystyczno-kulinarna. Uczniowie ZSM przygotowali prawdziwą ucztę. Były napoje, potrawy ciepłe i przekąski, a wszystkie inspirowane kuchnią żydowską. Atmosferę pikniku podkreślał koncert muzyczny oraz pokaz tańca żydowskiego przygotowane także przez niestrudzoną młodzież Zespołu Szkół Menedżerskich.
Czas spędzony w Świeciu, wśród młodych ludzi, którzy przygotowali tak wspaniałe wydarzenie łączące w sobie ich wyobrażenie o tradycji żydowskiej i dniu dzisiejszym narodu żydowskiego, był dla nas bezcenny. Dziękujemy.
[Zobacz zdjęcia]

Wielokulturowe Pomorze, Wielokulturowy Słupsk

3 czerwca w Słupsku w ramach VII Słupskiego Forum Edukacji Regionalnej odbył się cykl spotkań, wykładów i wydarzeń artystycznych mających przybliżyć mozaikę kultur obecnych na Pomorzu. Bardzo bogaty program Forum obejmował wystawy malarstwa i grafiki pomorskich artystów tworzących w  kręgach kultury niemieckiej, kaszubskiej, ukraińskiej, występy regionalnych zespołów tanecznych a także wykłady naukowców badających zjawisko wielokulturowości Pomorza. Organizatorzy, czyli Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprosili przedstawicieli naszej Gminy, a także Isabel Sellheim – przewodniczącą Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Miasta i Powiatu Słupskiego, która wygłosiła referat pt. „Żydowscy mieszkańcy byłego miasta Stolp w pamięci miasta Słupska i jego dzisiejszych mieszkańców”. Organizatorzy zapowiedzieli przy tym, że przyszłoroczne Forum chcieliby poświęcić dziedzictwu mniejszości żydowskiej i poprosili, aby Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i jej przedstawiciele pełniła role gospodarza i współorganizatora.

„Gdańsk dla Japonii”

taniec / muzyka / video

8 maja 2011, godz. 16.00 | Synagoga Nowa | Gdańsk-Wrzeszcz
Bilety:
40,- normalny | 20,- ulgowy

 Artyści z Gdańska i z Japonii jednoczą się, by wesprzeć tych, którzy zmagają się ze skutkami niedawnego trzęsienia ziemi w Japonii. W obliczu tragedii niezwykle ważny jest nawet najdrobniejszy gest wsparcia. Takim gestem jest nasz taniec, teatr i nasza muzyka. Składamy hołd tym, którzy odeszli i budujemy most nadziei i solidarności biegnący do wszystkich Japończyków, do naszych znajomych i ich rodzin i bliskich, którzy odbudowują kraj ze zniszczeń.
Podczas imprezy zaprezentowane zostaną także materiały dokumentujące ostatnie tygodnie w Japonii, także na obszarach, które bardzo ucierpiały podczas trzęsienia ziemi. Materiały te przygotowane zostały przez japońskich przyjaciół artystów występujących w ramach imprezy „Gdańsk dla Japonii”. Prezentując te materiały chcemy zbliżyć się do faktycznego doświadczenia osób mieszkających w Japonii. Dowiedzieć się więcej o rzeczywistości, o której nie mówią media, posłuchać historii ludzi, którzy przeżyli [czytaj więcej].

Pesach 5771

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszej Gminy wraz z rodzinami na uroczysty Seder Pesachowy. Uroczystość rozpocznie się w auli Nowej Synagogi we Wrzeszczu 14 nisan/18 kwietnia (poniedziałek) o godz. 19.30.

Chidon HaTanach dla Zuzi Brand

Z wielką dumą pragniemy poinformować, że polską edycję konkursu biblijnego Chidon HaTanach, który odbył się w Warszawie na początku marca, wygrała Zuzia Brand z naszej Gminy. Nagrodą za zwycięstwo jest dwutygodniowy pobyt w Izraelu i udział w konkursie międzynarodowym organizowanym od lat przez Agencję Żydowską. W tej części konkursu w szranki staje młodzież żydowska z całego świata. Zuziu, gratulujemy Tobie wiedzy i osiągnięcia takiego wyniku. Teraz trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwo!

Wieczór poezji Czesława Miłosza w Nowej Synagodze

23 marca 2011 r. w Nowej Synagodze we Wrzeszczu miał miejsce niezwykły wieczór poetycko-muzyczny.  W ramach organizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką Dni Miłosza, w auli naszej synagogi wiersze Czesława Miłosza odczytał aktor Piotr Głowacki, któremu towarzyszył, dając koncert niezwykle klimatycznej muzyki, Mikołaj Trzaska – wybitny jazzowy saksofonista i nasz przyjaciel.  Wydarzenie to, ów wyjątkowy i niepowtarzalny mariaż poezji i muzyki, mimo późnej pory, zgromadził dużą grupę słuchaczy. Mieli oni okazję przekonać się na jak wiele sposobów i z jaką „świeżością” można wciąż Miłosza odczytywać.

Purim 5771

Zapraszamy członków i przyjaciół naszej Gminy na uroczystość święta Purim, która odbędzie się w niedzielę 20 marca 2011 r. o godz. 16.00 w auli Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu
przy ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości: czytanie Megilat Ester, purimszpil w wykonaniu aktorów Gminy Żydowskiej, koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu tria Zagan Acoustic, poczęstunek i zabawa.
[zobacz zdjęcia]

„Kraina trzech kultur” – wernisaż wystawy fotografii

Już po raz drugi w krótkim odstępie czasu, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku uczestniczyli w imprezie organizowanej przez Bibliotekę Oliwską. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na wernisaż wystawy fotografii Rafała Tyburskiego pod tytułem „Kraina trzech kultur”, który odbył się 16 marca. Wystawiane fotografie są plonem pobytu fotografa w Izraelu. Stanowią artystyczną impresję ukazującą różnorodność i współistnienie ludzi, miejsc, kultur i wyznań w tym zaiste wyjątkowym miejscu na ziemi. Przy okazji otwarcia wystawy, zostaliśmy poproszeni o przybliżenie zebranym spojrzenia na Izrael okiem polskiego Żyda.

Wystawa 
„Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne”

 16 lutego 2011 r. w Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9) odbył się wernisaż wystawy "Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne" zorganizowanej przez Fundację Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi”

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z osobami, które działają na rzecz swoich społeczności i przełamują stereotypy. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Uczestnicy wernisażu mogli przysiąść się do stolików zaproszonych gości, dyskutować i zadawać wiele nurtujących ich pytań, których na co dzień nie mają okazji zadać.

Wystawę można oglądać do 12 marca.
 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie międzyreligijne w Chojnicach

14 lutego 2011 r. w związku z 66. rocznicą walk niemiecko-radzieckich o Chojnice, miejscowe Stowarzyszenie Arcana Historii, władze miasta Chojnice oraz przedstawiciele lokalnego kościoła katolickiego zorganizowali spotkanie międzyreligijne. W spotkaniu uczestniczyli duchowni Kościoła katolickiego, protestanckiego i prawosławnego, jak również przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Gdańska.
Idea spotkania wiązała się z chęcią umożliwienia mieszkańcom Chojnic spotkania z przedstawicielami religii i Kościołów, które przed 1939 rokiem aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym miasta (do II wojny światowej Chojnice zamieszkiwała wspólnota żydowska i protestancka, po których próżno dziś szukać materialnych
śladów). Podczas spotkania zaproszeni goście opowiadali o doświadczeniach swych Kościołów i wspólnot z okresu II wojny światowej i wspominali o stanowisku ich Kościołów, religii wobec wojny. 
Spotkanie przedstawicieli różnych Kościołów i wspólnot religijnych miało bardzo ważne, historyczno-edukacyjne znaczenie i było formą pamięci o wszystkich poległych i zamordowanych. Przypominało także o wielokulturowej spuściźnie dawnych mieszkańców Chojnic.

Konkurs Biblijny Chidon HaTanach!
Już 6 marca 2011 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej 
Synagogi Nożyków w Warszawie odbędzie się Festiwall Biblijny, 
podczas którego zapraszamy żydowską młodzież do udziału 
w POLSKIEJ EDYCJI KONKURSU BIBLIJNEGO Chidon HaTanach!
Przewodniczącym jury będzie Naczelny Rabin Polski Michael 
Schudrich.
Wszyscy chętni w wieku od 14 do 18 lat będą mogli stanąć w szranki 
na teście z wiedzy biblijnej.
Zwycięzca w nagrodę pojedzie do Izraela na dwutygodniowy obóz 
wraz z reprezentantami z innych krajów oraz weźmie udział w konkursie międzynarodowym, organizowanym 
od wielu lat przez Agencję Żydowską.
Zgłoszenia do końca lutego 2011 r. prosimy wysyłać na adres mailowy: agata@jdceurope.org.
[czytaj więcej o konkursie]
Otwarta Synagoga – Hawdala i wykład
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza wszystkich zainteresowanych judaizmem na wyjątkowy 
wieczór w Synagodze w sobotę 29 stycznia 2011 r. o godz. 16.45.
W programie:
§        wspólne pożegnanie Szabatu – Hawdala;
§        wykład Tomka Krakowskiego pt. Psalm 92 (Mizmor Szir leJom haSzabat – Psalm-Pieśń na dzień Szabatu) 
– egzegeza, znaczenie, komentarze;
§        judaizm w pytaniach i odpowiedziach czyli wszystko (prawie), co chcielibyście wiedzieć o judaizmie ale nie 
mieliście okazji zapytać.

Kolejne spektakle Teatru Amareya w Nowej Synagodze

Teatr AMAREYA, Gdańska Szkoła BUTOH oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na dwa kolejne spektakle, które odbędą się w Nowej Synagodze 22 i 23 stycznia 2011 r. o godz. 19.00.
 

Spektakle Teatru Amareya i Joan Laage

22–23 stycznia 2011, godz. 19:00

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz

Organizatorzy: Teatr Amareya, Klub Winda – GAK, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

Spektakle:

19:00 „Nokturny” (Teatr Amareya) oraz film „Ciało otwarte” (reż. Barbara Świąder / obsada: Teatr Amareya)

20:00 „Droga do nikąd” – Joan Laage (USA)

Bilety na spektakle do nabycia przed rozpoczęciem w Synagodze Nowej:

Bilety: 20zł normalny, 15zł ulgowy

UWAGA!!! Karnet na warsztat jest jednocześnie biletem na spektakle Teatru Amareya i Joan Laage 22 lub 23 stycznia w Synagodze Nowej.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc przyjmujemy również rezerwacje telefoniczne i mailowe: tel. 504655104; email: amareya@teatramareya.pl 

[czytaj więcej]

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]