g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Spotkanie przedstawicieli europejskich klubów Makabi w Amsterdamie

W dniach 20-22 stycznia 2012 r. w Amsterdamie odbyło się spotkanie przedstawicieli europejskich klubów Makabi. Gdański Klub Makabi reprezentował Michał Szymański. Program spotkania obejmował m.in. prezentację przez uczestników własnych klubów i organizacji oraz wykłady liderów europejskiego ruchu Makabi na temat żydowskiej tożsamości, bycia Żydem u progu XXI wieku, a także form pracy w lokalnych organizacjach Makabi i współpracy międzynarodowej.

XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

W ramach obchodów XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, który w tym roku przypadł 17 stycznia 2012 r., Michał Samet i Michał Rucki uczestniczyli w uroczystym wieczorze zorganizowanym przez władze Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W pięknej, zabytkowej auli Seminarium, przy świecach płonących w menorze, przedstawiciele Gminy Żydowskiej spotkali się z klerykami i alumnami. Jak napisano na internetowe stronie Seminarium, rozmawialiśmy „o życiu codziennym wyznawców judaizmu, o ich tradycjach, obyczajach. Przyświecała nam jedna zasada: im więcej o sobie będziemy wiedzieć, tym mniej będzie między nami uprzedzeń, które tak często prowadzą do konfliktów.
Jaką myśl wyniesiemy z tego spotkania? Trzeba być człowiekiem dla innych ludzi, bo jeśli tego nie potrafimy, to wszystko inne - zdobyta wiedza, umiejętności i osiągnięcia - są nic nie warte. Bo drugi człowiek jest najkrótszą drogą do Boga”.
Tu można obejrzeć zdjęcia ze spotkania:
http://www.gsd.gda.pl/index.php?strona=galeria&r=2012&g=judaizm

Rabini nieortodoksyjni z wizytą w GWŻ w Gdańsku

W dniach 13-15 stycznia 2012 r. gościliśmy w naszej Gminie rabina Waltera Homolkę, profesora Uniwersytetu w Poczdamie i rektora tamtejszego Abraham Geiger Kolleg wraz ze współpracownikami oraz Stasa Wojciechowicza, reformowanego rabina zatrudnionego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Goście spędzili z nami Szabat, a w niedzielę 15 stycznia uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą.

Wizyta miała charakter przyjacielski, ale zarazem roboczy. W jej trakcie uzgadnialiśmy m.in. dalsze wzajemne kontakty oraz możliwości kształcenia się młodzieży w nurcie reformowanego judaizmu. Szansę taką dają właśnie studia w Abraham Geiger Kolleg.

Zawarliśmy także wstępne porozumienie z rabinem Wojciechowiczem w sprawie jego regularnych odwiedzin w naszej Gminie i prowadzeniu tu otwartych wykładów dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę na temat judaizmu. Jesteśmy bowiem świadomi, że nie wolno zaprzepaścić żadnej okazji prowadzącej do podniesienia poziomu edukacji żydowskiej.

Tikkun – Naprawa

Współpraca Gminy Żydowskiej w Gdańsku z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej trwa i rozwija się w najlepsze. Od ponad dwóch lat kilku więźniów z zakładu karnego na gdańskiej Przeróbce porządkuje cmentarz żydowski na Chełmie. Ostatnio zaś osadzeni pomagają nam także w pracach porządkowych w Nowej Synagodze. Prócz tego, prowadzimy wykłady o judaizmie dla więźniów – uczestników grupy terapeutycznej uzależnień. Spotkania odbywają się w synagodze i w zakładzie karnym.

Poniżej znajduje się link do strony Służby Więziennej, w którym opisana jest szerzej wspólna inicjatywa:
http://sw.gov.pl/pl/aktualnosci-z-jednostek/news,6493,oisw-gdansk-wiezniowie-w.html

Promocja książki "Do zobaczenia w Jerozolimie"

Wydawnictwo MASZOPERIA LITERACKA oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na promocję książki dr. Marka Suchara „Do zobaczenia w Jerozolimie” połączoną z otwarciem wystawy fotografii Szymona Suchara „Jerozolima – miasto i ludzie”. [Czytaj więcej]

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk-Wrzeszcz, poniedziałek 19 grudnia 2011 r., godz. 18.00.
Wstęp wolny!
[Zobacz zaproszenie]

Debata w Krytyce Politycznej

Przedstawiciele nasze Gminy zostali zaproszeni do udziału w debacie o stosunku religii do mniejszości seksualnych. Wśród zaproszonych gości był także psycholog i ksiądz katolicki. Pretekstem do spotkania (zorganizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz Krytykę Polityczną) była projekcja filmu „Oczy szeroko otwarte” izraelskiego reżysera Haima Tabakmana.

Ponieważ akcja filmu rozgrywa się w środowisku ortodoksyjnych Żydów zamieszkujących dzielnicę Mea Szarim w Jerozolimie i dotyczy uczucia, które rodzi się między dwoma mężczyznami, nasza obecność na debacie miała dodatkowo pomóc w zrozumieniu kontekstu kulturowego i religijnego omawianego filmu.

Warsztaty chanukowe na zamku w Malborku

Pomysłodawcą tego wydarzenia, w którym GWŻ w Gdańsku uczestniczy już po raz drugi, jest nasz przyjaciel, restaurator, właściciel Gothic Cafe na zamku w Malborku – Bogdan Gałązka. Przebywając wiele lat w USA, zaczerpnął z tamtejszej popkultury pomysł organizowania tzw. Christmukkah, czyli spotkania bożonarodzeniowo-chanukowego pod nazwą Święto Światła. Ideą takiego spotkania (w tym roku odbyło się ono 18 grudnia) jest uświadomienie i pokazanie małym polskim dzieciom, że obok ich rodzinnej, katolickiej tradycji istnieje także tradycja odmienna, w tym wypadku żydowska. Choć obu tradycji nie można w żaden sposób porównać, to niewątpliwie tym, co je łączy, jest światło – światło choinkowych lampek i światło chanukowych świeczek. Maluchy i ich rodzice słuchają o historycznych źródłach Chanuki, o zwyczajach z tym świętem związanych, mogą także kolorować obrazki z chanukiją. Jednak niezmiennie największym powodzeniem cieszy się gra w drejdla. Ta forma hazardu, w której rolę pieniędzy z powodzeniem pełnią cukierki, powoduje prawdziwe emocje. I tak, przy okazji świetnej zabawy kształtujemy postawę tolerancji i zrozumienia dla inności, odmienności.

Chanuka 5772

Zapraszamy wszystkich swoich członków, ich rodziny i przyjaciół na wspólne zapalenie drugiej świeczki chanukowej.
Ponadto w programie:

– gry i zabawy dla najmłodszych,

– występ zespołów Marzena Sikała & Andrzej "Endriu" Kędzierski 
   Electro-Instrumental Project oraz "Hopkele" w składzie:
   Maciej Borowicz (wokal), Arkadiusz Disterheft (klarnet,
   saksofon), Jan Freicher  (fortepian),

– poczęstunek.

Uroczystość odbędzie się 21 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

Spektakl Teatru Błękitna Sukienka

Gdańska Fundacja Terapii i Rozwoju zaprasza na spektakl teatralny
„Skacz Marysiu” w  sobotę 19 listopada 2011 roku o godz. 19.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7.
Jest on rezultatem 8-miesięcznego projektu Teatru Kobiet Błękitna Sukienka we Wrzeszczu, którego celem było stworzenie ośrodka teatralnego kobiet,
a także  rozwój artystyczny, społeczny i osobisty uczestniczek.
Kobiety stworzyły autorski spektakl, będący zapisem ich doświadczeń, energii i pragnień. Spektakl kobiet dojrzałych, odważnych, lecz niespokojnych. Poszukujących podczas wielomiesięcznych zajęć warsztatowych – siebie, i formy dla swoich pieśni…  
Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska, Występują: Justyna Kadziewicz, Joanna Kania, Joanna Kobylińska-Domżał, Monika Konczakowska, Bożena Kwiatkowska, Lucyna Mieczkowska, Marianna Palider, Beata Ruszkiewicz, Współpraca kostiumograficzna: Beata Miłogrodzka

Transvizualia w Nowej Synagodze

 Już po raz kolejny otwieramy przestrzeń Nowej Synagogi dla artystów awangardowych. Tym razem zapraszamy 9 października 2011 r. o godz.17, na prezentację projektu Citysound w ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Form Multimedialnych Transvizualia. [czytaj program]
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.transvizualia.com/program/citysound.html

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze GWŻ w Gdańsku

9 października 2011 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, filii ZGWŻ. Ustępujący Zarząd Gminy przedstawił zebranym sprawozdanie ze swojej działalności. Zostało ono przyjęte bez zastrzeżeń. Dowodem zaufania członków Gminy do ludzi, którzy na co dzień kierują pracami Gminy i reprezentują ją w kontaktach zewnętrznych były przeprowadzone następnie wybory.

Walne Zebranie wybrało na czteroletnią kadencję Zarząd w składzie: Romuald Junka, Linadia Kurpiewska, Krystyna Malewska, Michał Rucki, Michał Samet; Komisję Rewizyjną w składzie: Józef Gurfinkiel, Irena Nowak, Hubert Wiosna; Sąd Polubowny w składzie: Agata Mendyk, Alfred Samet, Kamila Wróblewska.

Wybrani przedstawiciele Gminy podziękowali za okazane zaufanie i nakreślili kierunki przyszłych działań. Prócz dotychczasowej aktywności w dziedzinie edukacji żydowskiej, kultury, a także odbudowy cmentarza żydowskiego na Chełmie i przygotowań do przejęcia cmentarza sopockiego, priorytetem czteroletniej kadencji będzie stworzenie w Nowej Synagodze Centrum Społeczności Żydowskiej spełniającego statutowe powinności Gminy Żydowskiej i jednocześnie otwartego na współdziałanie z trójmiejskimi i szerzej – polskimi oraz zagranicznymi instytucjami kultury.

Jom Kipur w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku

Erew Jom Kipur – 7 października (piątek), 9 tiszri
– Ostatni posiłek poprzedzający post kończymy godzinę przed zachodem słońca;
– 17.40 – Maariw, Kol Nidrej;
– 17.52 – początek postu i zapalenie świec;
Jom Kipur – 8 października (sobota), 10 tiszri
– 9.00 – Szachrit, Musaf;
– ok. 11.30 – Jizkor;
– 18.00 – Mincha, Maariw;
– 18.55 – Hawdala, zakończenie postu
– poczęstunek – wspólne złamanie postu.

Jom Kipur kończy okres dziesięciu dni pokuty, rozpoczęty w Rosz Haszana. Wg tradycji los człowieka zapisany jest w księdze w Nowy Rok, a wyrok przypieczętowany w Dzień Pojednania. W ten dzień obowiązuje nas ścisły, 25 godzinny post. Modlitwy w synagodze rozpoczynają się od śpiewu Wszystkich Zobowiązań (Kol Nidre), czyli prośby o zwolnienie ze wszelkich niedotrzymanych przyrzeczeń wobec Boga. Zmarłych krewnych wspomina się poprzez odmówienie Izkor (hebr. "Wspomnij", "Pamiętaj"), grzechy wyznaje się intonując Aszamnu (hebr. "Zgrzeszyliśmy"), po czym błaga się Boga o miłosierdzie. Po południu czyta się Księgę Jonasza, zgodnie z którą Najwyższy wybacza wszystkim tym, którzy prawdziwie przeżywają skruchę. Neila (hebr. "zamknięcie") jest modlitwą zamykającą, bo podczas jej odmawiania jak gdyby zamykają się bramy Nieba.

Spotkajmy się więc w ten szczególny dzień w synagodze, by wspólnie, w skupieniu przeżyć duchową przemianę.

Życzymy wszystkim com kal – łatwego postu i gmar chtima towa – dobrego zapieczętowania!

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grudziądzu

Wraz z nastaniem września i inauguracją nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań z młodzieżą. Podobnie jak w latach poprzednich, do biura Gminy zgłaszają się nauczyciele chcący uczestniczyć ze swymi klasami w zajęciach z judaizmu. Dla młodych ludzi jest to często pierwsze zetknięcie się z kulturą i religią, o której wcześniej jedynie słyszeli co nie co, lub nie słyszeli w ogóle. Stopień zainteresowania uczniów polskich szkół Żydami i judaizmem jest, oczywiście, różny, niemniej zawsze wychodziliśmy z założenia, że nawet „kropelka” rzetelnej wiedzy wlana w młode serca i umysły pomoże zwalczyć uprzedzenia, fałszywe sądy i stereotypy.

Właśnie takie spotkanie odbyło się 19 września w Bibliotece Publicznej w Grudziądzu. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i cyklu spotkań „Mniejszości wyznaniowe w Grudziądzu” pracownicy tej zacnej placówki zaprosili przedstawiciela Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku na wykład. Słuchaczami byli uczniowie klas gimnazjalnych. Oprócz pogadanki, mieli oni okazję obejrzeć prezentację multimedialną na temat historii Żydów w Grudziądzu.
 

 

 

 

 

 

 

 

Macewy w ogrodzeniu gdyńskiej szkoły

20 września br. w Dzienniku Bałtyckim ukazał się artykuł opisujący zdumiewające znalezisko. Jeden z czytelników zauważył fragmenty macew stanowiące ogrodzenie szkoły podstawowej nr 29 w Gdyni Leszczynkach. Dziennikarzom udało się ustalić, że podobnie jak szkoła, ogrodzenie zostało zbudowane pięćdziesiąt lat temu. Przez owe pięćdziesiąt lat nikt nie zwrócił uwagi na hebrajskie litery i rzeźbienia widniejące w murze. Przy tej okazji nie po raz pierwszy zastanawiamy się, do czego doprowadziła – kreowana przez dziesiątki lat przez komunistyczne władze Polski - polityka nieposzanowania cmentarzy, grobów i pomników mniejszości narodowych i religijnych nie tylko przecież żydowskich; z jaką pogardą traktowano cmentarze, o które nikt nie mógł się już upomnieć! Jest szansa na zmianę sytuacji dziś, kiedy jest wokół nas coraz więcej osób, które nie potrafią i nie chcą przechodzić obojętnie obok bezczeszczonych świadectw przeszłości, które potrafią za to usłyszeć niemy krzyk liter wykutych w kamieniu…

Naszym obowiązkiem – jako spadkobierców przeszłych pokoleń Żydów żyjących na tych ziemiach, jest reagowanie na takie sygnały i podjęcie wszelkich starań, aby macewy czy ich fragmenty zostały zabezpieczone i przeniesione na żydowski cmentarz, by znalazły się po latach na należnym im miejscu. W tym celu przedstawiciel zarządu GWŻ w Gdańsku skontaktuje się z władzami Gdyni oraz dyrekcją szkoły aby ustalić wspólny scenariusz dalszego postępowania. [Czytaj artykuł]

Rosz HaSzana 5772

Środa 28 września/29 elul

18.15 Zapalenie świec

Czwartek 29 września/1 tiszrei

9.30 Szachrit

15.00 Taszlich

18.00 Mincha-Maariw

Piątek 30 wrzesnia/2 tiszrei

9.30 Szachrit

18.00 Mincha-Maariw

18.10 Początek Szabatu
 


Delegacja z Hajfy na lunchu w Gminie

13 września podjęliśmy lunchem siedmioosobową delegację z Hajfy z Panem Yoną Yahavem – burmistrzem miasta na czele. Towarzyszyła mu małżonka Rivka Yahav – profesor uniwersytetu w Hajfie, a także Pani Bracha Sela – sekretarz generalny i koordynator spraw zagranicznych w Urzędzie Miasta Hajfy, Pan Oded Feler – konsul honorowy RP w Izraelu, Pan Yossi Isler z małżonką – biznesmen oraz Pan Nadav Eshcar – Wiceambasador Państwa Izrael w Polsce.

Dwugodzinny pobyt szacownych gości w naszej Gminie upłynął w swobodnej, niemal rodzinnej atmosferze. Przy dobrym jedzeniu i winie rozmawialiśmy o sytuacji politycznej w Izraelu, o partnerstwie Gdańska i Hajfy i wzajemnych korzyściach z tego płynących oraz o kontaktach polsko-izraelskich. Goście interesowali się także bieżącą działalnością Gminy Żydowskiej w Gdańsku i projektami kulturalnymi, które będziemy realizować w przyszłości. Cieszy nas fakt, iż kolejny raz oficjalna delegacja izraelska przebywając w Gdańsku odwiedza naszą Gminę. Takie kontakty zawsze procentują.

Wizyta rabina Joe Shika

5 września 2011 r. gościł w naszej Gminie rabin Joe Shik z londyńskiego Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie. Przybył tu w sprawie odkrytego niedawno masowego grobu w Gdańsku Kokoszkach w miejscu istniejącego tu w latach 1944-1945 r. podobozu Stutthoff. Po przyjeździe, razem z Michałem Sametem – przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, dokonał wizji lokalnej badającej zakres prac archeologicznych.
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Naczelnym Rabinem RP Michaelem Schudrichem, władzami Miasta Gdańska i właścicielem terenu, która ma zapewnić harmonijną i zgodną współpracę w tej bardzo delikatnej materii, postanowiliśmy do czasu zakończenia czynności archeologicznych i wypracowania wspólnego stanowiska nie upubliczniać ani nie komentować kolejnych etapów prac w miejscu odkrycia kości w Kokoszkach.

Nowy program dla ofiar nazizmu

Claims Conference ogłasza, że ustanawia Fundusz Odszkodowań dla Ofiar Holocaustu HVCF – (Holocaust Victim Compensation Fund). HVCF przeznaczony jest dla osób pochodzenia żydowskiego, ofiar nazizmu, pozostających przy życiu w momencie składania wniosku [czytaj dalej]

 Wizyta przyjaciół

Podczas Szabatu Ree, 27 sierpnia br. Gościliśmy w naszej Gminie Ilje Dworkina – profesora filozofii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz jego współpracownika - Marka Marka Gondelmana. Rozmawialiśmy z nimi na temat projektu współpracy gmin żydowskich rejonu Morza Bałtyckiego. Taka współpraca ma polegać na wzajemnych kontaktach (wizytach w poszczególnych gminach żydowskich), edukacji religijnej i realizacji wspólnych programów kulturalnych.
Przy okazji okazało się, że nasz przyjaciel Mark jest bardzo utalentowanym chazanem i pięknie, w stylu Szlomo Carlebacha, poprowadził Kabalat Szabat.

Makabi Polska zarejestrowane

Z prawdziwą przyjemnością i dumą informujemy, że 10 sierpnia zostało zarejestrowane stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą „Terytorialna Organizacja Makabi Polska”. Tym samym dotychczasowy Klub Makabi istniejący przy GWŻ w Gdańsku zyskał osobowość prawną i objął swoim zasięgiem terytorium naszego kraju. Makabi Polska działa pod egidą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i ma za zadanie animowanie żydowskiego życia sportowego we współczesnej Polsce. Na pierwszym zebraniu został powołny zarząd w składzie: Jerzy Starczewski – prezes, Józef Gurfinkiel – wiceprezes, Michał Samet – wiceprezes. Honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia został Robert Czajkowski.

W związku z powołaniem stowarzyszenia zwracamy się do wszystkich członków gmin żydowskich, TSKŻ-tów oraz innych organizacji żydowskich, by zechcieli w miarę możliwości propagować w swych szeregach ideę żydowskiego sportu, by zgłaszali przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych do ruchu Makabi! Być może są wśród nas następcy słynnego Alojzego Ehricha, urodzonego we Lwowie żydowskiego tenisisty stołowego, przedwojennego trzykrotnego wicemistrza świata w tej dyscyplinie.
Wszelkie zapytania, propozycje i zgłoszenia prosimy przesyłać emailem na adres:
biuro@makabipolska.org.pl

Polsko-izraelska wymiana młodzieży

W dniach 16-23 sierpnia 2011 przebywała w Gdańsku grupa licealistów z Izraela. Realizowana przez VI liceum ogólnokształcące współpraca jest wynikiem umowy między rządami Polski i Izraela, a honorowy patronat nad projektem objęli premierzy obu państw – Donald Tusk i Benjamin Netanjahu. Rewizyta gdańskich uczniów w Izraelu jest  przewidziana w październiku. W projekcie biorą udział uczennice i uczniowie z VI, II i III LO z Gdańska oraz z liceum w Kościerzynie.

Ideą tej wymiany jest możliwość wzajemnego poznania się i zaprzyjaźnienia. Młodzi ludzie z obu krajów wspólnie zwiedzali Gdańsk i okolice, bawili się i pracowali. My gościliśmy ich w Nowej Synagodze podczas Szabatu. Przygotowaliśmy poczęstunek i opowiedzieliśmy o działalności Gminy oraz o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.

Szczególnie symboliczna i zarazem wzruszająca była wspólna praca młodych Polaków i Izraelczyków na cmentarzu żydowskim na Chełmie. Wtorkowe przedpołudnie 23 sierpnia spędzili oni porządkując teren cmentarza i malując litery na ocalałych macewach. Czyż może być większa micwa uczyniona pamięci przeszłych pokoleń gdańskich Żydów?

Tu można obejrzeć zdjęcia ze wspólnej pracy na cmentarzu.

Fragmenty macew odnalezione w Lęborku

W trakcie robót budowlanych związanych z dociepleniem budynku Zespołu Szkół nr 3 w Lęborku przy ul. Wolności 31 natrafiono na fragmenty macew pochodzących z miejscowego (niestety doszczętnie zdewastowanego po wojnie) cmentarza żydowskiego. Obecnie wraz
z burmistrzem Miasta Lęborka prowadzimy rozmowy, których celem
będzie stworzenie projektu upamiętnienia społeczności żydowskiej Lęborka. Wspólnie zastanawiamy się także, jak najlepiej można by wykorzystać to cenne znalezisko. Jedną z koncepcji jest stworzenie
z owych fragmentów macew lapidarium na terenie cmentarza. Tu można obejrzeć zdjęcia odnalezionych macew i ogrodzone miejsce cmentarza
[zobacz zdjęcia].


 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]