g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Licealiści z Gdańska i francuskiego Angers z wizytą w synagodze

8 stycznia br. gościliśmy w naszej synagodze grupę młodzieży z II LO w Gdańsku oraz z liceum  w Angers. Obydwie szkoły uczestniczą w programie wymiany uczniów. Tym razem licealiści realizowali projekt pt.: „Mniejszości narodowe i etniczne w naszych miastach”. I właśnie w ramach tego projektu odwiedzili oni Gminę Żydowską w Gdańsku. Młodzi ludzie zadawali wiele pytań dotyczących przeszłości i dnia dzisiejszego gdańskich Żydów. W szczególności interesowali się zasadami wiary żydowskiej i obyczajami z nią związanymi; chcieli poznać alfabet hebrajski oraz tajniki lokalnej kuchni żydowskiej. Było nam niezmiernie miło gościć ich w murach naszej synagogi.

Zdobyte w ten sposób informacje zostały przedstawione w formie multimedialnej prezentacji zorganizowanej w II LO, a młodzi Francuzi po powrocie do domu zaprezentują ją w swojej szkole. Tym samym wieści o gdańskich Żydach dotrą do pięknego regionu na Loarą

Wykład i spotkanie z rabinem Nechemią Segalem w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku rozpoczyna cykl wykładów i studiowania z rabinem Nechemią Segalem. Pierwsze spotkanie i otwarty wykład zaplanowaliśmy na 22 stycznia 2013 r. (wtorek) o godz. 18.30.

Zapraszamy członków naszej społeczności, osoby z żydowskim pochodzeniem i wszystkich zainteresowanych judaizmem.

Gdańsk miastem wielu kultur? Spotkanie w synagodze

Co wiesz o judaizmie?

Kim są gdańscy wyznawcy judaizmu?

Byłeś w gdańskiej synagodze?

Studenckie Koło Naukowe Etnologów UG oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na otwarte spotkanie w gdańskiej synagodze

20 stycznia 2013 (niedziela), godzina 13:00, ul. Partyzantów 7

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Gdańsk miastem wielu kultur? Spotkania z religiami".

Każdego miesiąca odwiedzimy inną gdańską świątynię, by słuchać, patrzeć, zadawać pytania.

Spotkania mają być okazją do wspólnej refleksji nad zagadnieniem wielokulturowości.

Cykl turniejów brydżowych w Klubie Makabi

T.O. Makabi Polska ma zaszczyt zaprosić na I CYKL TURNIEJÓW w BRYDŻU SPORTOWYM, który będzie odbywać się w Nowej Synagodze, ul. Partyzantów 7, przez 8 kolejnych śród począwszy
od 9 stycznia 2013 r. o godz. 17.15.

Dla najlepszych w punktacji długofalowej kategorii OPEN:

I miejsce 500 zł, II miejsce 330 zł, III miejsce 170 zł

Wpisowe:

20 zł opłata normalna

15 zł opłata zniżkowa (65 lat i więcej oraz juniorzy)

10 zł opłata dla amatorów.

Chanuka 5773

Wszystkich członków Gminy, ich rodziny i przyjaciół zapraszamy na uroczyste zapalenie piątej świeczki chanukowej,
w środę 12 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 do Nowej Synagogi.

Chanukowy wieczór poprowadzi rabin Boaz Pash.

W tym roku odwiedzi nas także Chanukowy Busik z Warszawy. Będzie wspólne zapalenie świeczek, tradycyjny poczęstunek, gry, zabawy, quizy oraz muzyka.

Zaproszenie na spotkanie z pracownikami Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z zespołem pracowników MHŻP w niedzielę 9 grudnia 2012 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku.
W  programie:
– prezentacja Wystawy Głównej oraz działań edukacyjnych i kulturalnych Muzeum Historii Żydów Polskich
– Dyskusja o Państwa oczekiwaniach i sugestiach dla Muzeum

Po spotkaniu oraz następnego dnia, pracownicy Muzeum będą do Państwa dyspozycji.  Bardzo interesują nas Państwa losy, a także dzieje Waszych rodzin i znajomych. Będziemy wdzięczni, jeżeli zgodzą się Państwo na zapisanie Waszych wspomnień.
Zapraszamy także do udziału w muzealnym Programie Zbierania Pamiątek. Do zbiorów MHŻP przyjmiemy z wdzięcznością każdy przedmiot czy dokument, za którym kryje  się opowieść o polskich Żydach. 

Szabaton w gdańskiej Gminie Żydowskiej

„Pójdź, mój ukochany, Naprzeciw Oblubienicy – powitajmy Szabat […]”

Serdecznie zapraszamy na pierwszy Szabaton w historii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Z wielka radością powitamy w Nowej Synagodze nie tylko stałych członków naszej społeczności, ale także przyjaciół, dla których będzie to niepowtarzalna okazja, aby móc chociaż na moment zatrzymać się w biegu i zapomnieć o rzeczywistości, z którą zderzamy się każdego dnia.

2 listopada (według kalendarza żydowskiego będzie to 17 Cheszwan) wspólnie rozpoczniemy Szabat, usiądziemy do uroczystej kolacji i zagłębimy się nie tylko w teksty Tory, ale przede wszystkim w sama ideę tego szczególnego święta. Na wszystkich Was czekają specjalni goście z rabinem Boazem Pashem na czele, gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze nawet pytania, a ponadto przyjemna atmosfera i niesamowite atrakcje ciągnące się od momentu zapalenia świeć, aż do Hawdali (3 listopada), kiedy to razem pożegnamy Szabat.

Piątek: 2.11.2012 / 17 Cheszwan 5773

 • 15.54 – zapalenie świec szabatowych;

 • Kaballat Szabat;

 • Maariv;

 • Uroczysta kolacja oraz dwar Tora (krótki komentarz do tego, co się akurat dzieje
  w Torze (Parsza Wajera);

 • Otwarcie „Muzeum Szabatu”;

 • Niekończące się wspólne dyskusje.

Sobota: 3.11.2012 / 18 Cheszwan 5773

 • 9.30 – Szachrit

 • 11.30 – Kidusz

 • Wykład Joela Chaima Nowickiego – „Szabat – świątynia zbudowana z czasu”;

 • Wykład Jakuba Skrzypczaka – „Sidur – żydowski modlitewnik. Jak modlą się Żydzi. Istotne różnice w rycie aszkenazyjskim, chasydzkim i sefardyjskim”;

 • „Zapytaj rabina” czyli spotkanie z rabinem Boazem Pashem

 • Zajęcia dla dzieci i młodzieży / Cafee Dilemma

 • Seudat Szliszit – ostatni posiłek przed końcem Szabatu oraz tradycyjne żydowskie piosenki

 • Mincha, Maariv

 • 16.49 – zakończenie Szabatu – Hawdala

 • Wieczorek z muzyką klezmerską

IV Integracyjny Turniej Brydżowy w gdańskim Klubie Makabi

Gdański Klub Makabi działający przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku oraz Pomorski Związek Brydża Sportowego zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w IV Integracyjnym Turnieju Par, który odbędzie się 21 października br. o godz. 11.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7.

Więcej szczegółów i zapisy na stronie: www.bridge.gda.pl

Po raz drugi, całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Ta szczytna idea pomocy narodziła się niemal równocześnie z powołaniem do życia gdańskiego Klubu Makabi. Spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony zawodników biorących udział w Turnieju, a także z wdzięcznością kierownictwa Hospicjum. Dla wszystkich stało się jasne, że podobne akcje muszą być kontynuowane. I tak się dzieje!

Przy okazji chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy do tej pory przekazali 1% podatku na rzecz Hospicjum oraz zachęcić innych, aby tak uczynili w przyszłości.

Numer KRS Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci: 0000296652

Jom Kipur

[Jom Kipur] będzie dla was bezwzględnym wiecznym nakazem: w siódmym miesiącu dziesiątego [dnia] miesiąca będziecie pościć [nie jedząc ani nie pijąc], nie będziecie wykonywać żadnych zakazanych [w Szabat] czynności – czy urodzony w narodzie, czy konwertyta, który mieszka pośród was. Bo w ten dzień będzie dokonane przebłaganie za was, żeby was oczyścić. Będziecie oczyszczeni ze wszystkich waszych grzechów przed Bogiem. Będzie to dla was Szabat Szabatów, [dzień całkowitego zaprzestania pracy], dzień, w którym musicie pościć. [Jest to] wieczny bezwzględny nakaz. (Wajikra, 16:29-31),

Modlitwy w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu:

25 września (wtorek) – erew Jom Kipur

18.10 – Kol Nidrej 

26 września (środa) – Jom Kipur

9.00 – Szachrit

12.00 – Jizkor

18.00 – Neila

Gemar Chatima Towa!
Obyście byli ostatecznie opieczętowani (w Księdze Życia) na dobre!

Rosz Haszana 5773

 

Promocja książki Samuela Echta

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wydawnictwo maszoperia Literacka oraz Wydawnictwo Oskar zapraszają na promocję książki Samuela Echta "Dzieje Żydów Gdańskich", które odbędzie się 3 września 2012 r. o godz. 17.30 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 [czytaj więcej]

Kurs języka hebrajskiego dla początkujących

Rozpoczynamy nowy kurs języka hebrajskiego dla początkujących. Wszystkim chętnym proponujemy dwa terminy do wyboru:
Grupa pierwsza: rozpoczęcie kursu 5 września (środa) 
o godz. 18.00 
w siedzibie Gminy.

Grupa druga: rozpoczęcie kursu na początku października.
Informacja o spotkaniu organizacyjnym będzie podana w późniejszym terminie. Zajęcia będą odbywały się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7 (wejście od ul. Grunwaldzkiej 102).
Informacje i zapisy:
Ewa Soroczyńska
, tel. 501 389 907

Trickster Quartet

W niedzielę, 20 maja o godz. 18:00 w Nowej Synagodze odbędzie się koncert zespołu Trickster Quartet w składzie:

Anna Ekielska - Skóra - flet
Magdalena Pawłowska - skrzypce
Maria Nizio - altówka
Anna Sawicka - wiolonczela

W programie kwartety fletowe I.Pleyela. Serdecznie zapraszamy. Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Kurs języka hebrajskiego – nowa edycja

GWŻ w Gdańsku ogłasza zapisy na nowy kurs biblijnego i współczesnego języka hebrajskiego. Zajęcia odbywają się na różnych poziomach zaawansowania i są prowadzone przez profesjonalnego lektora języka hebrajskiego. Nauka odbywa się w niewielkich grupach lub indywidualnie.
Szczegółowe informacje i zapisy: Paulina Ostrowicka, tel. 728 545 154.

 

Warsztaty dla nauczycieli

Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają wszystkich chętnych nauczycieli na warsztaty dotyczące prezentacji multimedialnej, zatytułowane: „Warsze, Warsza, Warszawa – polifonia żydowskiej Warszawy” [zobacz więcej].

Warsztaty odbędą się 28 maja 2012 r. w godzinach 15.30-18.00
W Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7.

[
formularz zgłoszeniowy]

Otwarcie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek”
w Nowej Synagodze – Gdańsk, 17 maja 2012 r.

17 maja br. (w środę) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 7, zostanie otwarta wystawa „Zagłada żydowskich miasteczek”. Okolicznościowy wykład wygłosi naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN – dr hab. Grzegorz Berendt. Po wernisażu wystawa będzie udostępniona do zwiedzania w dniach od 11 do 28 czerwca 2012 r. [czytaj więcej o wystawie].

Otwarcie i wernisaż wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (17 maja) – godz. 18.00 Zwiedzanie wystawy „Zagłada żydowskich miasteczek” (11–28 czerwca) Od poniedziałku do czwartku, w godz. 12.00–15.00.

Informacje na temat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku i lokalizacji Nowej Synagogi można uzyskać pod tel. (58) 344 06 02. Ustalenia innego terminu zwiedzania wystawy (także dla grup) można również dokonać pod ww. numerem telefonu. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

Żydzi gdańscy na szlaku wspomnień

Co w Gdańsku robił Martin Buber? Gdzie znajdował się Klub Żydowski i kto do niego należał? W jakim języku modlili się gdańscy Żydzi? U kogo kupowano porcelanę i biżuterię, a kto sprowadzał suknie z Paryża i Wiednia? Czym handlował pan Cron? Co grano w Teatrze Żydowskim? Kim była dr Ruth Rosenbaum? Tego już wkrótce dowiedzą się studentki i studenci trójmiejskich uczelni, którzy wezmą udział w projekcie Stowarzyszenia Praktyków Kultury „Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień”. Rekrutacja właśnie ruszyła.

Realizowany dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pod patronatem gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Instytutu Kultury Miejskiej, projekt ma zachęcić do odkrywania żydowskiej przeszłości i współczesności Trójmiasta, a także przybliżyć rolę, losy i tradycję jego żydowskiej społeczności.

W ramach całego przedsięwzięcia grupa trójmiejskich studentek i studentów weźmie udział w interdyscyplinarnym kursie – 5-dniowym cyklu warsztatów, seminariów i wycieczek, podczas których, pod okiem ekspertek i ekspertów, zapozna się z historią i obyczajowością gdańskich Żydów, zwiedzi synagogę, cmentarz żydowski i tereny dawnego getta. W programie kursu znalazł się również warsztat wrażliwości kulturowej i blok zajęć poświęcony działaniom animacyjnym w przestrzeni miejskiej. Wszystko po to, by w przewidzianym na lipiec finale projektu uczestnicy mogli zaprosić mieszkańców Trójmiasta do stworzonej przez siebie, interaktywnej gry miejskiej, wiodącej tytułowym szlakiem Żydów gdańskich.

Projekt ma charakter oryginalnej podróży w głąb bogatej, wielokulturowej tożsamości miasta – mówią organizatorzy. – Liczymy, że otwarta dla publiczności gra miejska stanie się okazją do twórczego spotkania różnych grup i pokoleń współtworzących trójmiejską społeczność.

Więcej informacji o projekcie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: http://www.praktycy.org/zydzi_gdanscy, rekrutacja trwa do 14 maja 2012.

Wokół kalendarza żydowskiego – wystawa w Muzeum Ziemi Kociewskiej

w Starogardzie Gdańskim

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych na wernisaż wystawy pt. „Wokół kalendarza żydowskiego”, który odbędzie się w poniedziałek 21 maja 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
Tematem wystawy są święta żydowskie i ich usytuowanie w religijnym kalendarzu żydowskim. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. obrazy, instalacje i przedmioty związane z poszczególnymi świętami, a także elementy wystroju synagogi.

Purim 5772

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zaprasza na uroczystość święta PURIM 5772, która odbędzie się w środę 7 marca 2012 r. o godz. 18 w auli Nowej Synagogi przy ulicy partyzantów 7.

W programie uroczystości:
czytanie Megilat Ester,
poczęstunek i zabawa,
koncert purimowy w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes w składzie: Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Katarzyna Hobgarska-Buja (fortepian) oraz gościnnie: Marcin Miloch (baryton), Piotr Jamioł (skrzypce).

Trickster gra Mozarta

W niedzielę 4 marca o godz. 18:00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu odbędzie się koncert zespołu Trickster Quartet w składzie:
Anna Ekielska-Skóra flet
Magdalena Pawłowska skrzypce 
Maria Nizio altówka
Anna Sawicka – wiolonczela

Trickster Quartet tworzą solistki orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Występ zespołu rozpoczyna cykl niedzielnych spotkań z muzyką klasyczną w synagodze. W programie kwartety fletowe Mozarta i inne niespodzianki. Serdecznie zapraszamy.
Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Wykład rabina Sachy Pecarica w Nowej Synagodze

Wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu judaizmu, serdecznie zapraszamy na otwarty wykład rabina dr. Sachy Pecarica (tłumacza Tory, edycji Pardes Lauder), pt. „Jak kochać, jak się bać – Boga”.
Spotkanie z Rabinem odbędzie się
30 stycznia 2012 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze
w Gdańsku, ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Porozumienie w sprawie terenu cmentarza żydowskiego w Człuchowie

24 stycznia w Człuchowie doszło do porozumienia między Burmistrzem miasta, Panem Ryszardem Szybajło i Michałem Sametem, reprezentującym Komisję ds. Cmentarzy przy ZGWŻ.

Przypomnijmy, że sprawa toczy się od lata 2011 r., kiedy to podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie przylegającym do budynku gimnazjum przy al. Wojska Polskiego, gdzie do II wojny światowej istniał cmentarz żydowski, odkryto ślady grobów. Miejski konserwator zabytków powiadomił o tym fakcie Gminę Żydowską w Gdańsku oraz biuro rabina M. Schudricha. Następnie odbyło się wiele konsultacji i kilka wizji lokalnych. W ich wyniku stwierdzono naruszenie 17 grobów.

Michał Samet, który od początku koordynował działania strony żydowskiej, stwierdził, że współpraca z władzami Człuchowa układała się pomyślnie i w duchu poszanowania prawa żydowskiego. Osiągnięte właśnie porozumienie zakłada dalsze ścisłe współdziałanie, w celu uniknięcia świadomego profanowania miejsca pochówku człuchowskich Żydów.

Turniej Brydża Sportowego w gdańskim klubie Makabi

Klub Makabi Gdańsk (działający pod egidą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP) serdecznie zaprasza na Pierwszy Integracyjny Turniej Brydża Sportowego. Nagroda główna wynosi 1000 PLN, nagrody dla kolejnych par klasyfikacji ogólnej, dla par o niskim wk, oraz dla par niesklasyfikowanych w rankingach PZBS.

Turniej odbędzie się 22 stycznia (niedziela) 2012 roku o godzinie 11.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku przy ulicy Partyzantów 7.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie gdańskiego OZBS. Ilość miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń.
Nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń 19 stycznia.

DOCHÓD Z TURNIEJU PRZEZNACZONY BĘDZIE NA WSPARCIE POMORSKIEGO HOSPICJUM DZIECIĘCEGO 
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 609 984 000. Dalsze szczegóły na stronie
www.makabipolska.org.pl

 

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]