g. strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

 

Zapraszamy na drugą odsłonę Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, która odbędzie się w dniach 11-14 września 2014 r. Festiwal ma na celu wspieranie rozwoju tożsamości regionalnej oraz poszerzanie wiedzy w zakresie historii Miasta Gdańska. Wydarzenie jest skierowane zarówno do osób zafascynowanych kulturą żydowską, jak i do tych, którzy jeszcze jej nie znają. Festiwal przybliża podstawowe fakty, odkopuje zapomniane tradycje, odkrywa najnowsze trendy, stawiając sobie za główny cel pokonywanie barier i zbliżanie różnych kultur. W tym roku formuła festiwalu rozrosła się o dodatkowe wydarzenia. W programie m.in. wykłady i spotkania, warsztaty, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów. Więcej informacji tutaj.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Szabat Matot z rabinem Icchakiem Rapoportem

Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku zaprasza wszystkich członków na szabat Matot z rabinem Icchakiem Rapoportem.
18 lipca (piątek) godz. 19.00
       mincha
       kabalat szabat
       mari
       kolacja szabatowa
19 lipca (sobota)
          godz. 9.30 – szachrit
          godz. 11.30 – kidusz i poczęstunek
          Paraszat HaSzawua – dogłębne badanie tekstu Tory
          godz. 18.00 – otwarty wykład pt. „Halacha – współczesne problemy interpretacyjne”
         mincha
          seuda szliszit
          godz. 22.18 Hawdala
20 lipca (niedziela) godz. 12.00 – otwarty wykład pt. „Żydowska filozofia: światopogląd rabina Avrahama Icchaka Ha Kohen Kooka.

Koncert Flamenco i muzyki sefardyjskiej

Gmina Żydowska w Gdańsku oraz Szkoła Flamenco Gato Verde zapraszają na koncert flamenco oraz muzyki sefardyjskiej
w dniu 22 czerwca 2014 r. o godz. 19.00 do Nowej Synagogi
w Gdańsku, ul. Partyzantów 7.
Cena biletu: 25 zł.
tel. 502 752 626.

 

 

 

 

Purim 5774

Serdecznie zapraszamy członków Gminy, przyjaciół i znajomych na imprezę purimową
w niedzielę 16 marca. Początek: godz. 14.00
Miejsce: Nowa Synagoga, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7.

W programie:

Muzycy z Gdańska i Wilna  ̶  pamięci wileńskich Żydów
w 70. rocznicę likwidacji getta

15 grudnia 2013, Nowa Synagoga w Gdańsku Wrzeszczu, godz. 19.00

Rok 2013 został ogłoszonym Rokiem Getta Wileńskiego na Litwie. Przed II wojną światową Wilno było jednym z najważniejszych centrów ówczesnej kultury żydowskiej. Żydzi stanowili około jednej trzeciej mieszkańców miasta. W tym roku przypada 70. rocznica likwidacji wileńskiego getta, założonego w 1941 r. i funkcjonującego do września 1943 r. Z okazji obchodów rocznicy, w Wilnie odbył się szereg oficjalnych uroczystości upamiętniających mieszkańców wileńskiego getta.
Gdański muzyk, kompozytor i saksofonista Mikołaj Trzaska od lat tworzy projekty muzyczne nawiązujące do tradycji muzyki żydowskiej. Tym razem będziemy mieli okazję usłyszeć projekt, który powstał dzięki wsparciu ambasady Litwy i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, koncert ten dedykowany jest ofiarom eksterminacji wileńskiego getta.   
Koncert „Solar Salt"
Mikołaj Trzaska z zespołem muzyków z Polski i z Litwy
Mikołaj Trzaska – saksofon altowy, klarnet basowy
Wacław Zipmel – klarnet basowy, klarnet altowy, klarnet Bb, klarnet zwykły
Eugenius Kanevicus – bas akustyczny
Arkady Gotesman – bębny i perkusja

Spektakl Teatru Błękitna Sukienka
"Kaffee, nie jestem królem"

Zapraszamy na premierę spektaklu Kaffee, nie jestem królem Teatru błękitna Sukienka w dniu 23 listopada o godz.19.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu na ul. Partyzantów 7.
Więcej na
www.teatrblekitnasukienka.com.pl i na facebook.
Wstęp: 20 zł

Wykład rabina Mosze Blooma

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich członków naszej Gminy, przyjaciół oraz osoby zainteresowane tematyką żydowską na otwarty wykład rabina Mosze Blooma z warszawskiego kolelu, pt. „Czy można kłamać i ciągle być sprawiedliwym”, który odbędzie się w sobotę 16 listopada o godz. 17.15 w auli Nowej Synagogi przy
ul. Partyzantów 7. Wstęp wolny.

Festiwal  Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” w Nowej Synagodze

Stowarzyszenie Dance [Sic!] Association oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na festiwal „Zbliżenia”, który odbędzie się w dniach
5-6 października 2013 r. w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7.
Dla uczestników festiwalu przygotowaliśmy m.in.: wiele ciekawych wykładów dotyczących judaizmu i kultury żydowskiej, warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej, a także w projekcję filmu dokumentalnego o przedwojennej społeczności żydowskiej Gdańska.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć
tutaj.

Koncert flamenco i muzyki sefardyjskiej

29 września 2013 r. o godz. 19.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku odbędzie się Koncert Flamenco i muzyki sefardyjskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Flamenco Gato Verde oraz Macieja Misza Borowicz i Piotra Bruździaka.

 

 

Plenerowa audycja na Cmentarzu Żydowskim w Sopocie

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na plenerową audycję upamiętniającą powstanie w 1913 r. Gminy Synagogalnej w Sopocie, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sopockiej synagogi oraz założenia cmentarza żydowskiego w Sopocie.
Po zachodzie słońca na sopockim cmentarzu żydowskim usłyszymy głosy dawnych mieszkańców miasta wspominających swoje życie w nadmorskim kurorcie.
Tego wieczoru swoją premierę mieć także będzie książka Mieczysława Abramowicza pt. Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć, która stała się kanwą audycji.
Sopot, Cmentarz Żydowski, ul. Malczewskiego
29.09.2013 r., godz. 18.35.

Kurs języka hebrajskiego dla początkujących

Rozpoczynamy nowy kurs języka hebrajskiego dla początkujących. Pierwsze zajęcia rozpoczną się 30 września (poniedziałek) o godz. 19.00 w siedzibie Gminy. Zajęcia będą odbywały się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, wejście od ul. Grunwaldzkiej 102.
Informacje i zapisy: Ewa Soroczyńska - tel. 501 389 907

Rosz Haszana 5774

Erew Rosz haSzana (środa):
19.07 - zapalenie świec,
19.10 - mincha/mariw

I dzień Rosz haSzana (czwartek):
9.00 - Szachrit,
15.00 - Taszlich,
17.00 - mincha/mariw,
po 20.15 - zapalenie świec

II dzień Rosz haSzana (piątek): 9.00 Szachrit


 

 

Wykład rabina Schudricha w Nowej Synagodze

W związku z nadchodzącymi świętami Rosz haSzana i Jom Kipur, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zaprasza na otwarty wykład rabina Michaela Schudricha pt. "Łzy i Tszuwa". Spotkanie odbędzie się
w poniedziałek 2 września 2013 r. o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Wstęp wolny.

Żydowska pomoc społeczna

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Komisja Pomocy Społecznej i Żydowskie Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP serdecznie zapraszają na otwarte spotkanie dotyczące żydowskiej pomocy społecznej:
Komu, dlaczego i jak pomagamy?
Kto może zostać wolontariuszem w gminach żydowskich?
Jakie są blaski i cienie pracy wolontariusza?

Spotkanie odbędzie się we wtorek 23 lipca o godzinie 13:30 w Nowej Synagodze w Gdańsku Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 7

Prelegenci:
Ewa Spaczyńska – dyrektor Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej w Polsce – przedstawi jego obecną sytuację i finansowanie.
Katarzyna Żarnecka-Lasota – koordynatorka programów dla wolontariuszy – opowie o możliwościach pomagania i samopomocy w gminach żydowskich. Zapraszamy!

Projekt Volunteer&Change! – Pomagaj i zmieniaj! – zainicjowała Komisja Pomocy Społecznej i Żydowskie Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP ze wsparciem Dutch Jewish Humanitarian Fund, Fundacji JDC Polska oraz lokalnych organizacji żydowskich.

Szabat Chazon w Nowej Synagodze

Najbliższy Szabat (13 lipca) obchodzimy jako Szabat Chazon. Spotykamy się w gronie przyjaciół i zaproszonych gości by wspólnie modlić się, cieszyć Szabatem, a jednocześnie przygotować się duchowo do Tisza be Aw.
Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych na sobotnie wykłady:

godz. 17.00 Tomek Krakowski: Księga Powtórzonego Prawa – pierwsza księga syjonizmu;
godz. 18.00
rabin Symcha Keller: Bein ha Mecarim czas smutku. Jak możemy odbudować Świątynię
w Jerozolimie.

Serdecznie zapraszamy do synagogi przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku-Wrzeszczu

Flamenco w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku serdecznie zaprasza na koncert szkoły flamenco "Gato Verde" oraz koncert muzyki sefardyjskiej Impreza rozpocznie się
w niedzielę 30 czerwca 2013 r. o godz. 19.00
w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.
Informacje i bilety: 502 752 626

Hebrajskie litery. Ich znaczenie i symbolika

14 maja (wtorek) o godz. 18.30 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu odbędzie się kolejny z cyklu wykładów Tomka Krakowskiego, w których omawia on różne aspekty judaizmu. Wtorkowe spotkanie będzie zatytułowane „Hebrajskie litery. Ich znaczenie i symbolika. Świat stworzony poprzez litery i świat, który widoczny jest w literach”.
Jak głosi żydowska tradycja, Bóg stworzył świat, posługując się literami hebrajskiego alfabetu. Kabała naucza, że każda z liter ma ogromną moc tworzenie jak i poznania. Dla Boga są one narzędziem budowania, dla człowieka oknem przez które można dostrzec Twarz Najwyższego.
Jakie znacznie kryje się za każdą z liter? Jak je odczytywać i jak je pisać? Do czego stanowią klucz i czego są pieczęcią?
Nieprzypadkowo właśnie teraz wysłuchamy wykładu na temat liter hebrajskich. We wtorkowy wieczór zaczyna się bowiem święto Szawuot – święto nadania Tory. Do tradycji związanych ze świętem Szawuot należy całonocne studiowanie Tory w synagodze. Wykład Tomka Krakowskiego może być dla wszystkich słuchaczy przedsmakiem tej tradycji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do synagogi w ten szczególny wieczór. Wstęp wolny.

Promocja książki Marka Suchara
Światła Jerozolimy

Wydawnictwo Maszoperia Literacka zaprasza 21 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 do Nowej Synagogi w Gdańsku na promocję książki Światła Jerozolimy oraz koncert współczesnych piosenek
izraelskich

Menora – świecznik świątynny, symbol żydowski

12 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się drugi z cyklu wykładów Tomka Krakowskiego o symbolach judaizmu. Tym razem zapraszamy na prezentację multimedialną zatytułowaną „Menora – świecznik świątynny, symbol żydowski”. Historia Menory i jej wizerunków. Znaczenie, jakiego nabierała przez wieki. Różne odmiany: siedmio-, dziewięcio- i pięcioramienne. Symbolika religijna i mistyczna. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Pesach 5773

Hopkele w Nowej Synagodze

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego "Non Serio" zapraszają na koncert muzyki żydowskiej. Gwiazdą wieczoru będzie trójmiejski zespół Hopkele, który zaprezentuje się w nowym programie tradycyjnych utworów żydowskich, zarówno poważnych jak i żartobliwych. Współczesne aranżacje pozwolą przenieść się słuchaczom zarówno do przedwojennej Polski, na gorącą Kubę, jak również w klimaty etniczne. Program ten dzień wcześniej będzie rejestrowany na żywo w Radio Gdańsk.

Zespół HOPKELE łączy w sobie tradycyjne żydowskie brzmienie z osiągnięciami współczesnej muzyki. Chcemy pokazać jak wyglądałaby naturalna ewolucja muzyki klezmerskiej, gdyby jej nie zahamowała historia. Stąd połączenie współczesnych instrumentów takich jak: wibrafon, bas bezprogowy z tradycyjnym dźwiękiem skrzypiec, klarnetu czy kontrabasu. Poszukując spójności muzyki klezmerskiej z muzyką wielonarodową eksperymentujemy wykorzystując instrumenty etniczne: duduk, flet ney, didgeridoo, darbuka.

 

Purim 5773

Zapraszamy na uroczystość święta Purim 5773, która odbędzie się w niedzielę 24 lutego 2013 r. o godz. 14.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku, ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości:

Tradycja i zwyczaje purimowe – wykład rabina Boaza Pasha

Czy naprawdę każdy Żyd ma obowiązek upić się do podczas Purim? Co ma pić? W którym kielichu? Co to są „uszy Hamana”? Na te i inne pytania, poważne i mniej poważne, będzie można usłyszeć odpowiedź podczas wykładu rabina Boaza Pasha we wtorek 19 lutego o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 7.

Wszystkich zainteresowanych poznaniem tradycji żydowskiego karnawału serdecznie zapraszamy!

„Magen Dawid – Gwiazda, Tarcza Dawida”

9 lutego (sobota) o godz. 18.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7 odbędzie się multimedialna prezentacja zatytułowana: „Magen Dawid – Gwiazda, Tarcza Dawida”, którą poprowadzi Tomek Krakowski.

Historia i geneza sześcioramiennej gwiazdy. Jej znaczenie dla matematyki, astronomii, mistyki, magii, filozofii, teologii, polityki i historii. Znak dumy i hańby. Czy i kiedy „przeszła na judaizm”? Jej rola w nie-żydowskich tradycjach i kulturach. Serdecznie zapraszamy

Tomasz Krakowski studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, w jesziwach "HaMiftar" i "Tora beCijon" w Jerozolimie, Kollelu Warsza. Jest członkiem Zarządu ZGWŻ.

 


strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]