gstrona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Koncert flamenco i muzyki sefardyjskiej

Po raz kolejny, 21 czerwca 2015 r. o ogodz. 18.00,  mamy zaszczyt zaprosić Państwa w mury Nowej Synagogi w Gdańsku na koncert muzyczno-taneczny. Na scenie duet idealny, czyli flamenco i muzyka sefardyjska. Na scenie wspaniali muzycy: Maciej Misza Borowicz, Piotr Bruździak i Jan Freicher oraz fantastyczne tancerki - uczennice i instruktorki szkoły Gato Verde.

Bilety w cenie 30 zł można zarezerwować pod nr tel 502 76 26 26 lub mailowo kontakt.gatoverde@gmail.com

Święto Szawuot

W sobotę 23 maja, po szabacie zaczynamy celebrować Święto Szawuot. Po hawdali rozpoczynamy tradycyjny Tikkun Szawuot - nocne studiowanie Tory, które zakończy się nabożeństwem porannym o godzinie 4:00 rano.
W niedzielę o godz. 13:00 zapraszamy na szawuotowy grill połączony z wykładem Tomka Krakowskiego.
Tytuły niedzielnych wykładów:
"Gdańscy Rabini Rabi Izrael Lifschitz i jego dzieło. Komentarze do Miszny."
"Urodziny w tradycji żydowskiej. Czy Żydzi powinni celebrować dzień urodzin?"
"Midrasze o Królu Dawidzie"
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! CHAG SAMEACH!

Koncert Jozefa van Wissema

Miejsce: Scena Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk. Termin: 14 maja 2015, godzina: 19:00.
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia
Współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku
Partner: Villa Eva
Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Nowe idzie od morza, Glob Medium

Na Scenie Nowa Synagoga będziemy mieli przyjemność gościć wirtuoza lutni – Jozefa van Wissema. Jego muzyka, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działa na emocje słuchaczy i tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Jego genialne minimalistyczne kompozycje składają się prawie w całości z delikatnego i ukradkiem skubania wspomnianego instrumentu, rozbrzmiewające z gracją w melodycznych, harmonijnych ruchach.
Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Van Wissem wykłada na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni". Wydał 12 solowych albumów, w tym najnowszy Nihil Obstat w 2013, na potrzeby którego na specjalne zamówienie artysty stworzono rodzaj „czarnej lutni" o wyjątkowo mrocznym brzmieniu.

Podczas koncertu artysta wykona utwory zarówno ze swojej ostatniej płyty „Nihil obstat”, jak również fragmenty do ostatniego filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” z Tildą Swinton.

Bilety: 40 zł. Ilość miejsc na koncert jest ograniczona.
Szczegóły:
www.zblizeniafestiwal.org; fb: Fundacja Kultury Zbliżenia

Koncert chóru „;Sarva Dharama”

W programie pieśni opiewające Wszechobecnego Boga w różnych religiach, kulturach w 11 językach.
40 osobowy chór pod dyrekcją Marii Quoos oraz kameralny zespół muzyczny prowadzony przez Ewę Żarów.
W składzie chóru śpiewacy z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski. Chór występował w Finlandii, Łotwie, Estonii, Litwie, w Indiach i w Polsce. Koncert trwa godzinę.
Misją chóru Sarva Dharma jest szerzenie jedności wszystkich, ludzi, wszystkich kultur i religii.
Nowa Synagoga, 31 maja 2015 r., godz. 13.00

Pesach 5775

Serdecznie zapraszamy na uroczysty Seder Pesachowy. Uroczystości rozpoczną się w auli Nowej Synagogi. Pierwszy Seder: 14 nisan/3 kwietnia (piatek) o godz. 20.00
Drugi Seder: 14 nisan/4 kwietnia (sobota) o godz. 20.00

Zasiądziemy wszyscy przy sederowym stole by świętować i życzyć sobie wzajemnie tego, czego życzyli sobie nasi przodkowie: "Dzisiaj jeszcze teutaj, następnego roku w Erec Israel. Dziś jeszcze poddani, następnego roku niepodlegi, wolni ludzie!"

Koncert „Sekretny ogród”

Scena Nowa Synagoga zaprasza 12 kwietnia o godz. 18:00 na „Sekretny ogród” - wyjątkowy koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu ANASHIM - laureata wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA. 
Na czele zespołu stoi charyzmatyczna wokalistka i aktorka - Marta Gzowska-Sawicka, a towarzyszą jej znakomici instrumentaliści: Wojciech Golec (akordeon), Krzysztof Maciejowski (skrzypce), Eugeniusz Kubat (kontrabas) Marcin Żupański (klarnet bas., saksofon, flet).
Koncert promuje premierowy album grupy „Sekretny ogród” ukazując pieśni żydowskie w autorskim ujęciu będącym „mieszanką wybuchową” teatru, muzyki etnicznej i jazzu
[czytaj więcej]

bilety: 25 zł - przedsprzedaż, rezerwacja: martasawicka77@gmail.com
30 zł - w dniu koncertu

organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku 
współorganizator: Fundacja Kultury Zbliżeni

Inauguracja sceny Nowa Synagoga

Fundacja Kultury Zbliżenia i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku mają przyjemność ogłosić otwarcie nowej sceny artystycznej pod nazwą:

Scena Nowa Synagoga, która będzie działać w budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Na deskach nowej sceny będą odbywać się m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne i kabaretowe, a także pokazy filmowe. W programie pojawią się warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, już w marcu rozpoczynamy zajęcia z piosenki żydowskiej prowadzone przez Marię Ka.

Będzie można zobaczyć zarówno produkcje fundacji, jak i gościnne występy artystów z Polski i zagranicy. Duży nacisk będziemy kładli na prezentację trójmiejskich artystów oraz na poszukiwanie młodych talentów. Za cel stawiamy sobie prezentowanie programu na wysokim poziomie. Nasza oferta jest skierowana do dorosłych, młodzieży i dzieci.

Inauguracja Sceny Nowa Synagoga odbędzie się w niedzielę 14 marca 2015 r. o godzinie 19:00 programem kabaretowym „Tuwim or not Tuwim”, którego premiera odbyła się podczas I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

A już w niedzielę zapraszamy na godzinę 18:00, na program kabaretowy „Do niezobaczenia się z panem”.

Występują: Aleksandra Lis, Maja Miro Wiśniewska, Magdalena Żulińska, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Jacek Majok, Florian Staniewski. Scenografia i Kostiumy: Anna Molga. Opracowanie muzyczne: Jan Ignacy Wiśniewski. Muzycy: Aleksandra Mularczyk, Jan Ignacy Wiśniewski. Obsługa techniczna: Radosław Czerniawski, Andrzej Olczyk. Reżyseria: Marek Brand

Bilety: 20 zł (pierwsze 50 rezerwacji) / 25 zł (w dniu wydarzenia). Rezerwacje: festiwalzblizenia@gmail.com, www.zblizeniafestiwal.org

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim

http://www.holocaust.uj.edu.pl

Purim 5775

Zapraszamy na uroczystość święta Purim 5775, która odbędzie się w środę 4 marca 2015 r. o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości m.in.:
- czytanie Megilat Ester,
- zajęcia dla dzieci
- poczęstunek
- kabaret purimowy Marka Branda
- zabawa i nauka tańców izraelskich
- konkurs na najlepszy strój purimowy – na zwycięzcę
   czeka wspaniała nagroda!

 

Koncert zespołu KSIĘŻYC

14.02.2015, godz. 20.00
Miejsce: Nowa Synagoga Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7, Bilety:
kolonia.artystow@gmail.com
Organizator: Kolonia Artystów, Partner: Nowa Synagoga Wrzeszcz,
Hotel Logos

Księżyc - polski zespół muzyczny. Działał w latach 1990-1996, reaktywowany w 2014 r. Członkami zespołu są Agata Harz, Katarzyna Smoluk (wokale), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (instrumenty klawiszowe, taśmy) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, teksty).

Czytaj więcej

 

zobacz stronę Fundacji Kultury Zbliżenia

Skrzypek bez dachu - gdańscy artyści na rzecz remontu Nowej Synagogi

Fundacja Kultury Zbliżenia i Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7,
80-254 Gdańsk Wrzeszcz
25.01.2015 r., godz. 16:00, „dachówka” na remont dachu: 30 zł

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza w niedzielę 25. stycznia o godz. 16:00 do Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie odbędzie się kulturalne wydarzenie charytatywne. Dochód z zakupionych cegiełek zostanie przeznaczony na remont dachu budynku.
Nową Synagogę, wpisaną do rejestru zabytków Gdańska, czeka poważny remont. Pęknięcie dachu odkryło dużą ilość gruzu obciążającą strop od czasu ostatnich prac remontowych sprzed ponad półwiecza.
W programie koncerty i występy kabaretowe. Wszyscy występujący artyści zrzekli się honorariów. Na gości będzie czekał poczęstunek zapewniony przez Gminę Żydowską oraz inne niespodzianki.
Zakup „dachówki” w cenie 30 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia
W programie:
-
koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Zagan Acoustic
- kabaretowy miszmasz Teatru Zielony Wiatrak
- koncert jazzowy zespołu Ignacy Wiśniewski Trio
- koncert z filmem w tle - Maja Miro i Maria Ka „Muzyka do zaginionego filmu jidysz”.
[Czytaj dalej]

Chanuka

Gimna Wyznaniowa Żydowska zaprasza wszystkich członków, ich rodziny i przyjaciół, młodzież i dorosłych Na wspólne zapalenie szóstej świeczki chanukowej. Uroczystość odbędzie się 21 grudnia 2014 r. (niedziela) o godz. 16.00 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

Ponadto w programie:

Serdecznie zapraszamy!

Krajobraz utracony

Projekt KRAJOBRAZ UTRACONY to cykl wydarzeń poświęconych współczesnym relacjom polsko-żydowskim. Przez trzy grudniowe dni zaprosimy do otwartej dyskusji na temat współistnienia Polaków i Żydów po 1945 roku oraz trwającego obecnie renesansu zainteresowania kulturą żydowską w Polsce.

Gościem specjalnym projektu KRAJOBRAZ UTRACONY będzie PROF. LESZEK LEO KANTOR, który wygłosi przygotowany specjalnie dla gdańskiej publiczności wykład „W poszukiwaniu tolerancji. Polacy i Żydzi po 1946 roku”, a także zaprezentuje swoje filmy dokumentalne. Prof. Leszek Leo Kantor jest slawistą i dokumentalistą żydowskiego pochodzenia, który po wydarzeniach Marca 1968 roku został zmuszony do wyjazdu z Polski i osiadł na stałe w Sztokholmie. W latach 1970-2005 związany z Uniwersytetem Sztokholmskim, od 2001 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Człowiek w świecie”. Od 1990 roku jest szefem Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji, w latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W 2008 roku otrzymał główną nagrodę Federacji Artystów Szwedzkich za obronę praw człowieka i walkę z rasizmem w filmie dokumentalnym.

6 grudnia po raz pierwszy w Gdańsku pokazane zostaną dwa dokumenty w reżyserii Leo Kantora: Tam, gdzie rosną porzeczki oraz W poszukiwaniu utraconego krajobrazu. Oba filmy w niekonwencjonalny sposób łączą osobistą narrację z niezwykłą formą, doczekały się też wielu nominacji i wyróżnień na europejskich festiwalach. Gdańska projekcja W poszukiwaniu utraconego krajobrazu będzie pokazem przedpremierowym – dotychczas film mieli okazję obejrzeć m.in. widzowie festiwali Nowe Horyzonty 2014, Camerimage 2014 i Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2014. Oficjalna premiera filmu planowana jest na marzec 2015 roku.

Projektowi KRAJOBRAZ UTRACONY towarzyszy Ogólnopolska Konferencja Naukowa KRAJOBRAZ PO BITWIE. LOSY ŻYDÓW POLSKICH W PRL I PO 1989 ROKU pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Bernarda Lammka. Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 grudnia na Wydziale Filologicznym UG i w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu.

[Zobacz program]

Gdańscy artyści dla Synagogi

W gdańskiej synagodze, która znajduje się w rejestrze zabytków, po ostatnich deszczach pękł sufit. Okazało się, że strop był obciążony wielką ilością gruzu (ponad 30 ton), który był pozostałością po remoncie w latach 50. ubiegłego wieku. Na wymianę dachu i okien potrzeba około 500 tysięcy złotych. Gmina Wyznaniowa będzie starać się o pieniądze z puli przeznaczonej na remonty zabytków, a gdańscy artyści postanowili zagrać koncerty z których dochód zostanie przeznaczony na remont budynku.
Wystąpią: LANGFURTKA, EMITER, TRUPA TRUPA, TRZASKA/JACASZEK

Nowa Synagoga, Gdańsk Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7, 27 listopada, godz. 19
Cegiełka: 30 zł

O historii Nowej synagogi [czytaj]

LANGFURTKA
Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów: Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego. Na fundamencie struktur dźwiękowych, pochodzących z najbliższego otoczenia, muzycy budują formę sonicznych, elektro-akustycznych improwizacji. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji oraz saksofony i gitary. 
EMITER
Emiter to projekt Marcina Dymitera, niegdyś muzyka zespołu Ewa Braun i Mordy, obecnie twórcy poruszającego się w obszarze elektroniki i muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, prowadzi warsztaty, jest zafascynowany field recordingiem. 
TRUPA TRUPA
Trupa Trupa pomysłowo łączy fascynacje muzyką spod znaku Velvet Underground i The Beatles oraz delikatniejsze melodie w stylu Fleet Foxes i Vincenta Gallo. Zespół właśnie przygotowuje nowy materiał (premiera w marcu 2015), który jest bardziej potężny niż dotychczasowe utwory, w wielu miejscach agresywny i intensywny. Brzmi jednocześnie brudno i surowo, a zespół otwiera się na bardziej rozbudowane formy. 
TRZASKA/JACASZEK
Współpraca Mikołaja Trzaski i Michała Jacaszka, zawiązana przy okazji projektu Rimbaud, przekształciła się w osobne koncerty duetu. Spontaniczność i rozszalały charakter saksofonisty oraz precyzja elektronicznego twórcy, który łączy ambient, field recording z brzmieniami klasycznymi przynosi zaskakujący rezultat, w którym zderzają się dwa muzyczne światy, próbujące nawiązać wspólny dialog.

Kurs języka hebrajskiego dla początkujących

Rozpoczynamy nowy kurs języka hebrajskiego dla początkujących. Wszystkim chętnym proponujemy dwa terminy do wyboru:
Grupa pierwsza: rozpoczęcie kursu 16 września - wtorek - godz. 19.00 w siedzibie Gminy.
Grupa druga: rozpoczęcie kursu w październiku.
Informacja o zajęciach będzie podana w późniejszym terminie.
Zajęcia będą odbywały się w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7 (wejście od ul. Grunwaldzkiej 102). Informacje i zapisy: Ewa Soroczyńska – tel. 501 389 907

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]