gstrona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]

Bejt Meir Żydowski Uniwersytet Otwarty w Nowej Synagodze

Uniwersytet proponuje wykłady w następujących działach tematycznych:

[czytaj więcej]

Zajęcia będą się odbywały od 20 września 2015 r. do końca czerwca 2016 r.

w każdą niedzielę od 12:00 do 15:00.
Chętnych prosimy o kontakt: (pon.-pt. w godz. 10:00-16:00): 58 344-06-02 lub e-mail:
gdansk@jewish.org.pl

Żydowska Szkółka Niedzielna CHEDER GDAŃSK

Od września rusza nowy projekt Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, otwieramy dla naszych milusińskich żydowską szkółkę niedzielną: CHEDER GDAŃSK. Formuła szkółki jest otwarta, na zajęcia zapraszamy zarówno dzieci i młodzież członków naszej społeczności, osób o pochodzeniu żydowskim, jak również tych wszystkich, którzy chcą poznać tradycję i obyczaje żydowskie.
Program jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat.
W programie:

W trakcie zajęć przewidziany jest posiłek dla dzieci. Dla dorosłych proponujemy równoległy program edukacyjny. [Czytaj więcej]

Zajęcia będą odbywały się od 20 września 2015 r. do końca czerwca 2016 r. w każdą niedzielę od 10:00 do 13:00.

Chętnych prosimy o kontakt: (pon.-pt., w godz. 10:00-16:00): 58 344-06-02 lub e-mail: gdansk@jewish.org.p

Koncert muzyki flamenco

W Nowej Synagodze w Gdańsku, 6 lipca 2015 r. o godz. 19.00, odbędzie się niezwykły koncert. Fascynująca fuzja muzyki indyjskiej i flamenco w wykonaniu niezwykłych artystów, zespołu Michała Czachowskiego, gwarantuje wspaniałą rozrywkę. Warto wybrać się na koncert, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po Hiszpanii i Indiach. [Czytaj więcej]
Bilety można zamawiać telefoniczne: 502 752 626 lub mailowo: kontakt.gatoverde@gmail.com

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet

Zapraszamy na koncert Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet na Scenie Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, Gdańsk.
Termin: 25 czerwca 2015, godzina: 19:00. Bilety: 30/40 zł
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia, współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, partner: Nowa Synagoga, Villa Eva

[czytaj więcej]

Koncert muzyki flamenco

W Nowej Synagodze w Gdańsku, 6 lipca 2015 r. o godz. 19.00, odbędzie się niezwykły koncert. Fascynująca fuzja muzyki indyjskiej i flamenco w wykonaniu niezwykłych artystów, zespołu Michała Czachowskiego, gwarantuje wspaniałą rozrywkę. Warto wybrać się na koncert, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż po Hiszpanii i Indiach. [Czytaj więcej]
Bilety można zamawiać telefoniczne: 502 752 626 lub mailowo: kontakt.gatoverde@gmail.com

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet

Zapraszamy na koncert Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet na Scenie Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7, Gdańsk.
Termin: 25 czerwca 2015, godzina: 19:00. Bilety: 30/40 zł
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia, współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, partner: Nowa Synagoga, Villa Eva

[czytaj więcej]

Koncert flamenco i muzyki sefardyjskiej

Po raz kolejny, 21 czerwca 2015 r. o ogodz. 18.00,  mamy zaszczyt zaprosić Państwa w mury Nowej Synagogi w Gdańsku na koncert muzyczno-taneczny. Na scenie duet idealny, czyli flamenco i muzyka sefardyjska. Na scenie wspaniali muzycy: Maciej Misza Borowicz, Piotr Bruździak i Jan Freicher oraz fantastyczne tancerki - uczennice i instruktorki szkoły Gato Verde.

Bilety w cenie 30 zł można zarezerwować pod nr tel 502 76 26 26 lub mailowo kontakt.gatoverde@gmail.com

Święto Szawuot

W sobotę 23 maja, po szabacie zaczynamy celebrować Święto Szawuot. Po hawdali rozpoczynamy tradycyjny Tikkun Szawuot - nocne studiowanie Tory, które zakończy się nabożeństwem porannym o godzinie 4:00 rano.
W niedzielę o godz. 13:00 zapraszamy na szawuotowy grill połączony z wykładem Tomka Krakowskiego.
Tytuły niedzielnych wykładów:
"Gdańscy Rabini Rabi Izrael Lifschitz i jego dzieło. Komentarze do Miszny."
"Urodziny w tradycji żydowskiej. Czy Żydzi powinni celebrować dzień urodzin?"
"Midrasze o Królu Dawidzie"
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! CHAG SAMEACH!

Koncert Jozefa van Wissema

Miejsce: Scena Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk. Termin: 14 maja 2015, godzina: 19:00.
Organizator: Fundacja Kultury Zbliżenia
Współorganizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku
Partner: Villa Eva
Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Nowe idzie od morza, Glob Medium

Na Scenie Nowa Synagoga będziemy mieli przyjemność gościć wirtuoza lutni – Jozefa van Wissema. Jego muzyka, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działa na emocje słuchaczy i tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Jego genialne minimalistyczne kompozycje składają się prawie w całości z delikatnego i ukradkiem skubania wspomnianego instrumentu, rozbrzmiewające z gracją w melodycznych, harmonijnych ruchach.
Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Van Wissem wykłada na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „wyzwolenie lutni". Wydał 12 solowych albumów, w tym najnowszy Nihil Obstat w 2013, na potrzeby którego na specjalne zamówienie artysty stworzono rodzaj „czarnej lutni" o wyjątkowo mrocznym brzmieniu.

Podczas koncertu artysta wykona utwory zarówno ze swojej ostatniej płyty „Nihil obstat”, jak również fragmenty do ostatniego filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” z Tildą Swinton.

Bilety: 40 zł. Ilość miejsc na koncert jest ograniczona.
Szczegóły:
www.zblizeniafestiwal.org; fb: Fundacja Kultury Zbliżenia

Koncert chóru „;Sarva Dharama”

W programie pieśni opiewające Wszechobecnego Boga w różnych religiach, kulturach w 11 językach.
40 osobowy chór pod dyrekcją Marii Quoos oraz kameralny zespół muzyczny prowadzony przez Ewę Żarów.
W składzie chóru śpiewacy z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski. Chór występował w Finlandii, Łotwie, Estonii, Litwie, w Indiach i w Polsce. Koncert trwa godzinę.
Misją chóru Sarva Dharma jest szerzenie jedności wszystkich, ludzi, wszystkich kultur i religii.
Nowa Synagoga, 31 maja 2015 r., godz. 13.00

Pesach 5775

Serdecznie zapraszamy na uroczysty Seder Pesachowy. Uroczystości rozpoczną się w auli Nowej Synagogi. Pierwszy Seder: 14 nisan/3 kwietnia (piatek) o godz. 20.00
Drugi Seder: 14 nisan/4 kwietnia (sobota) o godz. 20.00

Zasiądziemy wszyscy przy sederowym stole by świętować i życzyć sobie wzajemnie tego, czego życzyli sobie nasi przodkowie: "Dzisiaj jeszcze teutaj, następnego roku w Erec Israel. Dziś jeszcze poddani, następnego roku niepodlegi, wolni ludzie!"

Koncert „Sekretny ogród”

Scena Nowa Synagoga zaprasza 12 kwietnia o godz. 18:00 na „Sekretny ogród” - wyjątkowy koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu ANASHIM - laureata wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA. 
Na czele zespołu stoi charyzmatyczna wokalistka i aktorka - Marta Gzowska-Sawicka, a towarzyszą jej znakomici instrumentaliści: Wojciech Golec (akordeon), Krzysztof Maciejowski (skrzypce), Eugeniusz Kubat (kontrabas) Marcin Żupański (klarnet bas., saksofon, flet).
Koncert promuje premierowy album grupy „Sekretny ogród” ukazując pieśni żydowskie w autorskim ujęciu będącym „mieszanką wybuchową” teatru, muzyki etnicznej i jazzu
[czytaj więcej]

bilety: 25 zł - przedsprzedaż, rezerwacja: martasawicka77@gmail.com
30 zł - w dniu koncertu

organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku 
współorganizator: Fundacja Kultury Zbliżeni

Inauguracja sceny Nowa Synagoga

Fundacja Kultury Zbliżenia i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku mają przyjemność ogłosić otwarcie nowej sceny artystycznej pod nazwą:

Scena Nowa Synagoga, która będzie działać w budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Na deskach nowej sceny będą odbywać się m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne i kabaretowe, a także pokazy filmowe. W programie pojawią się warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, już w marcu rozpoczynamy zajęcia z piosenki żydowskiej prowadzone przez Marię Ka.

Będzie można zobaczyć zarówno produkcje fundacji, jak i gościnne występy artystów z Polski i zagranicy. Duży nacisk będziemy kładli na prezentację trójmiejskich artystów oraz na poszukiwanie młodych talentów. Za cel stawiamy sobie prezentowanie programu na wysokim poziomie. Nasza oferta jest skierowana do dorosłych, młodzieży i dzieci.

Inauguracja Sceny Nowa Synagoga odbędzie się w niedzielę 14 marca 2015 r. o godzinie 19:00 programem kabaretowym „Tuwim or not Tuwim”, którego premiera odbyła się podczas I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

A już w niedzielę zapraszamy na godzinę 18:00, na program kabaretowy „Do niezobaczenia się z panem”.

Występują: Aleksandra Lis, Maja Miro Wiśniewska, Magdalena Żulińska, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Jacek Majok, Florian Staniewski. Scenografia i Kostiumy: Anna Molga. Opracowanie muzyczne: Jan Ignacy Wiśniewski. Muzycy: Aleksandra Mularczyk, Jan Ignacy Wiśniewski. Obsługa techniczna: Radosław Czerniawski, Andrzej Olczyk. Reżyseria: Marek Brand

Bilety: 20 zł (pierwsze 50 rezerwacji) / 25 zł (w dniu wydarzenia). Rezerwacje: festiwalzblizenia@gmail.com, www.zblizeniafestiwal.org

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim

http://www.holocaust.uj.edu.pl

Purim 5775

Zapraszamy na uroczystość święta Purim 5775, która odbędzie się w środę 4 marca 2015 r. o godz. 18.00 w auli Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7.
W programie uroczystości m.in.:
- czytanie Megilat Ester,
- zajęcia dla dzieci
- poczęstunek
- kabaret purimowy Marka Branda
- zabawa i nauka tańców izraelskich
- konkurs na najlepszy strój purimowy – na zwycięzcę
   czeka wspaniała nagroda!

 

Koncert zespołu KSIĘŻYC

14.02.2015, godz. 20.00
Miejsce: Nowa Synagoga Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7, Bilety:
kolonia.artystow@gmail.com
Organizator: Kolonia Artystów, Partner: Nowa Synagoga Wrzeszcz,
Hotel Logos

Księżyc - polski zespół muzyczny. Działał w latach 1990-1996, reaktywowany w 2014 r. Członkami zespołu są Agata Harz, Katarzyna Smoluk (wokale), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (instrumenty klawiszowe, taśmy) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, teksty).

Czytaj więcej

 

zobacz stronę Fundacji Kultury Zbliżenia

Skrzypek bez dachu - gdańscy artyści na rzecz remontu Nowej Synagogi

Fundacja Kultury Zbliżenia i Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7,
80-254 Gdańsk Wrzeszcz
25.01.2015 r., godz. 16:00, „dachówka” na remont dachu: 30 zł

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza w niedzielę 25. stycznia o godz. 16:00 do Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie odbędzie się kulturalne wydarzenie charytatywne. Dochód z zakupionych cegiełek zostanie przeznaczony na remont dachu budynku.
Nową Synagogę, wpisaną do rejestru zabytków Gdańska, czeka poważny remont. Pęknięcie dachu odkryło dużą ilość gruzu obciążającą strop od czasu ostatnich prac remontowych sprzed ponad półwiecza.
W programie koncerty i występy kabaretowe. Wszyscy występujący artyści zrzekli się honorariów. Na gości będzie czekał poczęstunek zapewniony przez Gminę Żydowską oraz inne niespodzianki.
Zakup „dachówki” w cenie 30 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia
W programie:
-
koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Zagan Acoustic
- kabaretowy miszmasz Teatru Zielony Wiatrak
- koncert jazzowy zespołu Ignacy Wiśniewski Trio
- koncert z filmem w tle - Maja Miro i Maria Ka „Muzyka do zaginionego filmu jidysz”.
[Czytaj dalej]

 

strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9][10]