Kultura Miejska w Synagodze

– Mieszkańców Wrzeszcza zaprosiliśmy do wspólnych działań w Pracowni Kultury Miejskiej w byłym Browarze, w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7, w szkołach, a nawet – pomimo jesiennej pogody – na ulice i do parków Wrzeszcza – mówi Lidia Makowska, prezeska Kultury Miejskiej, inicjatorka projektu Remiksujemy kulturę. – Uczestniczki i uczestnicy warsztatów uczą się twórczo wykorzystywać potencjał internetu i społecznościowych portali typu Facebook, Nasza Klasa czy YouTube – dodaje Justyna Wicenty z Kultury Miejskiej, koordynatorka warsztatów. – Warsztatowicze tworzą własne filmy, kolaże, ziny, samplują muzykę, nagrywają mini-słuchowiska. Wszystkie dzieła wrzucamy na blogi i do komórek, czyli włączamy kulturę do codziennego życia, stajemy się twórcami remiksu – dodaje Justyna.

 

Remiks znany jest głównie w muzyce, z samplowania utworów, dj-owania. Czy remiks to nowe zjawisko w sztuce? Ależ nie, człowiek od zawsze przetwarzał, to co stworzył. Dawniej jednak siadano do fortepianu w rodzinnym gronie, przywoływane z pamięci etiudy Chopina mieszały się z utworami innych kompozytorów i własnymi melodiami. Remiksowanie kultury nie wychodziło poza salon. 

Dzisiaj wszelkie utwory możemy umieścić w internecie. I tu pojawia się problem się z prawami autorskimi. Dozwolone jest korzystanie i przetwarzanie dzieł na własny użytek, nie można jednak ich upubliczniać. A przecież wszystko, co trafia do internetu, staje się ogólnie dostępne.

Swobodnym dostępem do dóbr kultury w internecie zajęli się zatem kilka lat temu aktywiści. Skrzyknęli się w USA w Ruch Wolnej Kultury, który błyskawicznie dotarł do Europy. Aktywiści postulują promowanie idei otwartości, uczestnictwa i upowszechniania kultury. Skłaniają nas do namysłu nad nowymi modelami funkcjonowania współczesnej sztuki w erze rewolucji internetowej.

Idea Ruchu Wolnej Kultury przyświeca też warsztatom REMIX CULTURE, SHARE!, organizowanym w Nowej Synagodze przez zespół Kultury Miejskiej i Inicjatywę wrzeszcz.info.pl.

 

– Zależy nam na współpracy z lokalnymi animatorami kultury. – mówi Michał Samet, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. – Planujemy renowację Nowej Synagogi i stworzenie w naszym pięknym budynku przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców Gdańska. Od kilku lat prowadzimy ciekawy program spotkań z kulturą i religią żydowską, w Synagodze odbywają się koncerty, spektakle, wystawy – dodaje Przewodniczący Samet. – Cieszymy się, że możemy nasze działania uzupełnić warsztatami artystycznymi dla uczniów z wrzeszczańskich szkół. Dzieci z najbliższego sąsiedztwa  pytają o Synagogę, dowiadują się od artystów, że jest to miejsce wyjątkowe, ważne w przestrzeni dzielnicy. W sposób naturalny oswajają się z kulturą, poprzez zabawę, nowe media. Uczą się też – niejako przy okazji – poszanowania idei wielokulturowości, tolerancji dla innych religii – zauważa Michał Rucki z Zarządu gdańskiej Gminy  Żydowskiej.

  

Warsztaty przygotowali i prowadzą trójmiejscy artyści: Mikołaj Robert Jurkowski i Sylwester Gałuszka (PGRT ART / Kolonia Artystów), Ania i Adam Witkowscy, Honorata Martin i Maciek Salamon, Krzysztof Arszyn Topolski, Dominik Rudasz i Natalia Osuch. Organizatorzy wspierają rodzinną twórczość, zapraszają dzieci, rodziców, babcie, dziadków, przyjaciół.

Nowa Synagoga tętni kulturą.


Powrót