Kolejne spektakle w Nowej Synagodze

„Nokturny” – Teatr Amareya

Pomysł, choreografia, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Wykonanie: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Henryk Glaza, Justyna Mazurkiewicz

Scenografia: Teatr Amareya

Muzyka: Krzysztof Topolski aka Arszyn

Kostiumy: Julia Porańska, Urszula Wasilewska

Światła: Bartosz Cybowski

Materiały promo: Justyna Mazurkiewicz, Henryk Glaza

Współorganizacja: Klub Winda – GAK, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku

 

Nokturny” to tytuł projektu łączącego teatr, taniec, muzykę i film. W ramach projektu zaprezentowany zostanie spektakl „Nokturny” w reżyserii i choreografii Katarzyny Pastuszak i w wykonaniu Teatru Amareya oraz film „Ciało otwarte” w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej i z udziałem Teatru Amareya.

Świat malarzy „nokturnistów” był początkiem drogi do ciała - drogi, która zaprowadziła nas w nowe, oddalone od wyjściowych inspiracji, rejony bycia i doświadczenia. Nokturn, potraktowany został jako metafora struktury, zbudowanej z precyzyjnie dobranych tonów
i kontrastów. W monochromatycznej przestrzeni „Nokturnów”, ciała szukają swojej barwy, badają swoją materialność, by odnaleźć swój początek w ruchu. „Nokturny” to pytanie o istnienie niewidzialnego porządku, jasnej i bezpiecznej przestrzeni wewnątrz nas.

 

z recenzji:

„(…) powstał spektakl precyzyjny, skupiony i "czysty", a zarazem nieco zbyt hermetyczny. Rozpisana na pięcioro tancerzy choreografia ułożyła się niemal w filozoficzny traktat. "Nokturny" są przykładem być może najsilniejszego "zafiksowania" tancerek Amareyi (...) na temacie ciała w sztuce, cielesnych, "materialnych" przejawów indywidualizmu jednostki.“ (Magdalena Hajdysz, Gazeta Wyborcza Trójmiasto)

 

Film "Ciało otwarte" stanowiący część projektu „Nokturny”

Scenariusz i reżyseria: Barbara Świąder

Zdjęcia i montaż: Andrzej Dudziński

Występują: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Julia Pastuszak, Aleksandra Śliwińska

Muzyka: Preludium z 2. Suity wiolonczelowej Jana Sebastiana Bacha

Wykonanie: Karolina Rec

Rejestracja: Roman Puchowski

 

Palec, brzuch, biodro, plecy, oko… CIAŁO ludzkie to niezmierzona przestrzeń, niezwykła kraina. Bliska i daleka. Znana i nieznana. Powszednia, choć kryjąca mnóstwo tajemnic. Można po niej wędrować bez końca. Ale CIAŁO to przede wszystkim żywa istota – to my. CIAŁO czuje, mówi, tęskni. Na poziomie tkanek, włosków, porów skóry. Pragnie spotkania, dotknięcia, bycia razem… Krótki film Barbary Świąder pokazuje CIAŁO w jego naturalnym stanie, jako żywą istotę i galaktykę, której centrum jest pępek. CIAŁO jest tu jednocześnie bohaterem i miejscem akcji. Miejscem przedziwnym i pięknym.

 

Projekt współorganizuje Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Projekt „Nokturny“ (spektakl „Nokturny“ oraz film „Ciało otwarte“) został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk i Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

„Droga donikąd” – Joan Laage

Choreografia i wykonanie: Joan Laage [Kogut Butoh]

Muzyka: Masters of Ukranian Accordion, brYan, 10, Ewa Demarczyk

 

Spektakl „Droga donikąd” to taneczna medytacja nad życiem i świadomością tego, co jest tu i teraz. Amerykańska tancerka butoh, Joan Laage, dotyka w nim prawdy, mówiącej, że tak naprawdę wszystko co mamy, to chwila obecna. Na życie można patrzeć na wiele sposobów. Na Zachodzie najbardziej znana jest koncepcja życia jako podroży, rozumianej jako dążenie do jakiegoś konkretnego celu - bogactwa, sukcesu, posiadania rzeczy, czy prestiżu. Jednakże, nie wszystkie metafory życia są tak linearne, jak metafora podróży. Na życie można spojrzeć z innej strony, dostrzegając, że droga może być ważniejsza niż sam cel. W spektaklu „Droga donikąd” Joan Laage pozostawia widza z pytaniem – Co pozostaje nam, gdy kończy się nasze życie?

 

 

WARSZTAT BUTOH Z JOAN LAAGE

21- 23 stycznia

Warsztat butoh z amerykańska tancerką Joan Laage: „Embodying The Spirit” (Ucieleśnianie Ducha)

Organizatorzy: Gdańska Szkoła Butoh, Klub Winda - GAK

Miejsce warsztatu: Klub Winda, ul. Racławicka 17, Gdańsk – Wrzeszcz, wejście od ul. Klonowicza

 

Warsztat „Embodying The Spirit” to niepowtarzalna okazja spotkania z amerykańską tancerką Joan Laage, która uczyła się u takich mistrzów jak Ashikawa Yoko (uczennica Hijikaty Tatsumiego), czy Ohno Kazuo (jeden z założycieli butoh). Warsztat Joan Laage obejmuje ćwiczenia i poszukiwanie ciała fizycznego, ciała elementarnego, ciała eterycznego, obejmuje pracę z partnerem i pracę w grupie, a każdego dnia kończy się wolną improwizacją. Warsztat Joan Laage to także rodzaj drogi, na której zadaje się odwieczne pytania: Czym jest życie? Jaka jest kondycja ludzkości? Czym jest ciało? Jak możemy doświadczać nieskończoności wewnątrz ciała/umysłu?

 

Struktura warsztatu

Część I: Ciało fizyczne – joga, energetyzujące ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, ćwiczenia równowagi ciała.

Część II: Ciało elementarne – budzenie pamięci komórkowej ciała i elementarnych sił fundamentalnych dla istnienia i funkcjonowania ciała. Ćwiczenia oddechowe i głosowe podnoszące świadomość oraz przepływ chi (energii). Ciało jako pusty worek (z powietrzem/wodą/ oddechem, itp).

Część III: Ciało eteryczne – podróż poza czas i przestrzeń. Doświadczanie podróży przez wielowarstwowe obrazy do ruchu – ucieleśnianie obrazów poprzez ciągłą transformację ciała.    Budzenie nieskończoności w ciele.

Cześć IV: Improwizacja

 

Plan warsztatów:

21stycznia – 17:00 – 19:30

22 stycznia – 11:00 – 15:00

23 stycznia – 10:00 – 14:00


Powrót