Spektakl „Nokturny” w Nowej Synagodze


Nokturny” to tytuł projektu łączącego teatr, taniec, muzykę i film. W ramach projektu zaprezentowany zostanie spektakl „Nokturny” w reżyserii i choreografii Katarzyny Pastuszak i w wykonaniu Teatru Amareya oraz film „Ciało otwarte” w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej i z udziałem Teatru Amareya.

Świat malarzy „nokturnistów” był początkiem drogi do ciała - drogi, która zaprowadziła nas w nowe, oddalone od wyjściowych inspiracji, rejony bycia i doświadczenia. Nokturn, potraktowany został jako metafora struktury, zbudowanej z precyzyjnie dobranych tonów i kontrastów. W monochromatycznej przestrzeni „Nokturnów”, ciała szukają swojej barwy, badają swoją materialność, by odnaleźć swój początek w ruchu. „Nokturny” to pytanie o istnienie niewidzialnego porządku, jasnej i bezpiecznej przestrzeni wewnątrz nas.

Nokturny”

Pomysł, choreografia, reżyseria: Katarzyna Pastuszak
Wykonanie
: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska oraz adepci Teatru Amareya: Henryk Glaza, Justyna Mazurkiewicz
Scenografia
: Teatr Amareya
Muzyka: Krzysztof Topolski aka Arszyn
Kostiumy
: Julia Porańska, Urszula Wasilewska
Światła: Bartosz Cybowski
Materiały promo: Justyna Mazurkiewicz, Henryk Glaza
Film "Ciało otwarte" stanowiący część projektu „Nokturny”
 

Palec, brzuch, biodro, plecy, oko… CIAŁO ludzkie to niezmierzona przestrzeń, niezwykła kraina. Bliska i daleka. Znana i nieznana. Powszednia, choć kryjąca mnóstwo tajemnic. Można po niej wędrować bez końca. Ale CIAŁO to przede wszystkim żywa istota – to my. CIAŁO czuje, mówi, tęskni. Na poziomie tkanek, włosków, porów skóry. Pragnie spotkania, dotknięcia, bycia razem… Krótki film Barbary Świąder pokazuje CIAŁO w jego naturalnym stanie, jako żywą istotę i galaktykę, której centrum jest pępek. CIAŁO jest tu jednocześnie bohaterem i miejscem akcji. Miejscem przedziwnym i pięknym.
 

Scenariusz i reżyseria: Barbara Świąder
Zdjęcia i montaż: Andrzej Dudziński
Występuje: Teatr Amareya w składzie: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Julia Pastuszak, Aleksandra Śliwińska
Muzyka: Preludium z 2. Suity wiolonczelowej Jana Sebastiana Bacha
Wykonanie: Karolina Rec
Rejestracja: Roman Puchowski

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk i Marszałka Województwa Pomorskiego, a także dzięki gościnności i pomocy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Specjalne podziękowania dla Klubu WINDA – GAK.


Powrót