Antysemicki wybryk na chełmskim cmentarzu

    Gdańsk, 16 czerwca 2009 r.
 

16 czerwca 2009 na  tablicy informacyjnej przy bramie cmentarza żydowskiego na Chełmie pojawił się haniebny, antysemicki napis. Następnego dnia Mieczysław Abramowicz, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, złożył Policji, w imieniu Gminy, doniesienie o popełnieniu przestępstwa obrażenia Narodu Żydowskiego i zbezczeszczenia cmentarza. Informacja o tym barbarzyńskim wybryku pojawiła się na portalach jewish.pl, trójmiasto.pl i onet.pl, materiał informacyjny (m.in. z wypowiedziami M. Abramowicza i rzeczniczki gdańskiej Policji) ukazał się we wszystkich wydaniach „Panoramy” gdańskiej TV oraz w ogólnopolskim TVP Info. Informacja o incydencie znalazła się również w serwisach informacyjnych PAP i Polskiego Radia.

W godzinach popołudniowych 17 czerwca do Gminy dotarł list Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza. Pisze on:

 

Szanowni Państwo!

Jest mi najzwyczajniej wstyd. Jako mieszkańcowi Gdańska. Wstyd mi, że jakiś baran zbezcześcił tablicę na Cmentarzu Żydowskim na Chełmie. Doprawdy nie wiem, czy bardziej jest to wynikiem podłości, czy skrajnej głupoty. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, iż jest to czyn skandaliczny.

Gdańsk zawsze był miastem wielu kultur, wielu narodów i wielu religii. Szczycimy się tym pięknym dziedzictwem. I nie powinniśmy pozwolić, by czyjś haniebny wybryk położył się cieniem na tę tradycję.

Przeprasza Was

 

Paweł Adamowicz

Prezydent Miasta Gdańska

 

 

17 czerwca 2009 r. ktoś zamazał część napisu.

 

List Prezydenta przesłany został również do gdańskich mediów, które go upubliczniły.

18 czerwca przewodniczący Gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przesłało list Prezydentowi Adamowiczowi:

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

serdecznie dziękujemy za Pański list i słowa oburzenia względem ostatniego aktu wandalizmu wobec cmentarza żydowskiego na Chełmie, miejsca – jak sądzimy – świętego dla wszystkich gdańszczan bez względu na to skąd się wywodzą. Zgadzamy się z Panem całkowicie, że nie powinniśmy pozwolić, by czyjś haniebny wybryk położył się cieniem na gdańskiej tradycji wielokulturowości i tolerancji, z której tak bardzo wszyscy jesteśmy dumni.

Nie zgadzamy się jednak z tym, by to Pan miał kogokolwiek przepraszać. Wstydzić się i przepraszać powinni ci, którzy głupimi wybrykami szargają w Polsce i na świecie dobre imię Gdańska, Miasta Wolności. Wstydzić się i przepraszać powinni ci, którzy milczą wobec przejawów chamstwa, prostactwa, ksenofobii i rasizmu, swoim milczeniem dając na nie przyzwolenie.

Panie Prezydencie, cieszymy się, że mamy w Panu przyjaciela i sojusznika w dziele kultywowania wielobarwności naszego miasta.

Szalom!

Michał Samet

Przewodniczący Gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej

Michał Rucki

WiceprzewodniczącyPrzed południem, 17 czerwca 2009 r., na cmentarzu zjawiła się Policja.
Powrót