Skrzypek bez dachu - gdańscy artyści na rzecz remontu Nowej Synagogi

Fundacja Kultury Zbliżenia i Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7,
80-254 Gdańsk Wrzeszcz
25.01.2015 r., godz. 16:00, „dachówka” na remont dachu: 30 zł

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza w niedzielę 25. stycznia o godz. 16:00 do Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie odbędzie się kulturalne wydarzenie charytatywne. Dochód z zakupionych cegiełek zostanie przeznaczony na remont dachu budynku.
Nową Synagogę, wpisaną do rejestru zabytków Gdańska, czeka poważny remont. Pęknięcie dachu odkryło dużą ilość gruzu obciążającą strop od czasu ostatnich prac remontowych sprzed ponad półwiecza.
W programie koncerty i występy kabaretowe. Wszyscy występujący artyści zrzekli się honorariów. Na gości będzie czekał poczęstunek zapewniony przez Gminę Żydowską oraz inne niespodzianki.
Zakup „dachówki” w cenie 30 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia
W programie:
- koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Zagan Acoustic
- kabaretowy miszmasz Teatru Zielony Wiatrak
- koncert jazzowy zespołu Ignacy Wiśniewski Trio
- koncert z filmem w tle - Maja Miro i Maria Ka „Muzyka do zaginionego filmu jidysz”.

Zagan Acoustic

Zespół tworzą czterej wykształceni klasycznie nietuzinkowi instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie autorskie kompozycje, zarejestrowane na debiutanckiej płycie zatytułowanej "3:1". Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu – przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą. Zagan koncertowali na Litwie, Słowacji, w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość zespołu była prezentowana w audycjach radiowych i telewizyjnych. Yach Paszkiewicz wykorzystał kompozycje zespołu do swoich realizacji filmowych. Muzycy występowali w roli solistów z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.
https://www.facebook.com/ZaganAcoustic?fref=ts

 Kabaretowy miszmasz Teatru Zielony Wiatrak

„Kabaretowy miszmasz”,  czyli wybrane piosenki i skecze z programów muzyczno kabaretowych Teatru Zielony Wiatrak „Do niezobaczenia się z panem” i „Tuwim or not Tuwim”.  Publiczność usłyszy utwory takich mistrzów przedwojennych kabaretów jak: Julian Tuwm, Antoni Słonimski, Kazimierz Krukowski, Marian Hemar, Emanuel Slechter, Andrzej Włast, Jerzy Jurandot, Henryk Wars, Artur Gold. „Zatańczmy tango”, „Już nigdy”, „Nie ma mowy” , „Kogo nasza miłość obchodzi”, to tylko niektóre propozycje składające się na program koncertu charytatywnego. Wystąpią trójmiejscy aktorzy: Aleksandra Lis, Magdalena Żulińska, Jacek Majok, Tomasz Kobiela, Florian Staniewski, Marek Brand.
Opracowanie muzyczne – Jan Ignacy Wiśniewski, reżyseria – Marek Brand

Teatr Zielony Wiatrak trójmiejski teatr założony w 1994 przez Marka Branda, reżysera, dramaturga, aktora i animatora kultury.

Spektakle teatru, których bazę stanowią scenariusze Marka Branda, są pełnymi dowcipu i autoironii komentarzami wobec polskiej rzeczywistości.W 2006 roku Teatr Zielony Wiatrak otrzymał na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych nagrodę Grand Prix za spektakl "Drapacze chmur" (współautor scenariusza: Bartosz Frankiewicz).
https://www.youtube.com/watch?v=_-TvNtLygNI#t=32
https://www.youtube.com/watch?v=gtM8iX_CCt0

Ignacy Wiśniewski Trio

Twórczej inspiracji do stworzenia Ignacy Wiśniewski Trio dostarczyła muzyka Ignacego Jana Wiśniewskiego ze spektaklu „Każdy przyniósł co miał najlepszego”, w reżyserii Marka Branda (Gdańsk, Teatr Miniatura 2014), opowiadającego o sytuacji gdańskiej społeczności żydowskiej  z okresu sprzed i z czasów II Wojny Światowej. Na nowo zaaranżowane kompozycje przybrały  formę współczesnego trio jazzowego.
Prezentowana muzyka jest sumą teatralnych odniesień i eksperymentatorskich doświadczeń muzyków. W efekcie, zaskakuje formą - od miniatur po wieloczęściowe suity, spektrum wielobarwnego brzmienia, nawiązującego do sonorystycznych poszukiwań. Doświadczenie i wirtuozeria Adama Żuchowskiego, twórcze i innowacyjne podejście Pawła Osickiego w połączeniu z wrażliwością i pięknymi tematami autorskich kompozycji lidera Ignacego Jana Wiśniewskiego otwierają przed odbiorcami unikatową przestrzeń muzyczną.
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian
Adam Żuchowski – kontrabas
Paweł Osicki - perkusja

Muzyka do zaginionego filmu jidysz duetu Maja Miro | Maria Ka

To koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełniania przysiąg składanych w obliczu niebios. Wywodzi się z legendy o tkies kaf -ślubowaniu, świętym uścisku dłoni, stanowiącej motyw przewodni zaginionego filmu niemego z 1924 r., który zachował się we fragmentach w dziele A Vilna Legend z 1933 r. Koncert wypełnia i łączy urwane, zaginione fragmenty filmu z  tematami muzycznymi czerpiącymi z bogatej tradycji żydowskiej. W jego trakcie usłyszeć będzie można zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidysz.
Maja Miro
 - flet barokowy i współczesny, cytra, looper
Maria Ka
 - śpiew w jidysz, modulacje głosowe, instrumenty klawiszowe, looper
Maja Miro| Maria Ka
 to duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych - tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności - dźwiękami opartymi  o niekonwencjonalne środki muzyczne połączone z bardziej tradycyjnymi formami. Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawia, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.
http://majamiromariaka.wix.com/main 
www.facebook.com/MajaMiroMariaKa 

Wstecz